Logo
Logo

Skrzyp polny w ochronie roślin: jak i na co go stosować?

Pytanie czytelnika: Proszę o informację o zastosowaniu skrzypu polnego w ochronie roślin. Czy jest grzybobójczy czy owadobójczy?

Spis treści
Jak działają preparaty ze skrzypu polnego? Kiedy zbierać skrzyp polny? Na co stosujemy preparaty ze skrzypu? Jak sporządzać preparaty ze skrzypu?

Jak działają preparaty ze skrzypu polnego?

Skrzyp polny jest często wykorzystywany w ochronie roślin, a sporządzone z niego odwarynaparywyciągi i gnojówki są bardzo łatwe do samodzielnego przygotowania. Można je przygotowywać z ziela świeżego jak i suszonego (gdzie 1 kg ziela świeżego odpowiada ok. 200 g suszu).

W roślinie tej znajdziemy substancje biologicznie czynne takie jak flawonoidy, saponiny, alkaloidy, fitosterol, substancje odżywcze – kwasy organiczne i dużo soli mineralnych w tym najważniejszej – krzemionki (dwutlenek krzemu). Związek ten ma charakterystyczną budowę, która w kontakcie z powłokami komórek żywych, w tym i owadów, rani je i osłabia czym przyczynia się do ich szybszej śmierci.

Kiedy zbierać skrzyp polny?

Roślinę zbieramy niezależnie od pory roku, choć najwięcej interesujących nas składników gromadzi w sierpniu. Nie zbieramy jej korzeni, ani części brunatnych.

Na co stosujemy preparaty ze skrzypu?

  • Wyciąg ze skrzypu polnego i fermentująca gnojówka ma właściwości owadobójcze i stosuje się go najczęściej do zwalczania kolonii mszyc i innych szkodników o aparacie gębowym kłująco-ssącym, żerujących na roślinach ogrodowych.

  • Wywar ze skrzypu rzadko stosowany jest do zwalczania chorób. Ma raczej działanie zapobiegające i wzmacniające rośliny, wspomagając je w walce z chorobami – np. mączniakami, zgniliznami, rdzami, plamistościami i kędzierzawościami liści.

Jak sporządzać preparaty ze skrzypu?

Doskonale opracowaną tabelę z wytycznymi do sporządzania odpowiednich wywarów czy gnojówek znajdziesz TUTAJ.


Zdjęcia tytułowe: erge i Hans / Pixabay

Autor
Skrzyp polny w ochronie roślin: jak i na co go stosować?
Skrzyp polny w ochronie roślin: jak i na co go stosować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl