Gardeners World / Z własnego ogródka /

Smaczny koniec roku: Uprawa warzyw na późny zbiór

Dopilnuj, aby warzywnik był pełen plonów zimą, podejmując już odpowiednie kroki. Charles Dowding pokazuje, co zrobić latem, aby móc zbierać własne warzywa na Boże Narodzenie, a nawet jeszcze po świętach.

uprawa warzyw na późny zbiór

Lato to pora zbiorów i obfitości w warzywniku, ale też doskonały czas na rozpoczęcie uprawy na nowo. Rośliny posiane teraz łatwo się ukorzeniają i rosną w ekspresowym tempie, np. burak wysiany pod koniec czerwca będzie gotowy do zbiorów już po 7 tygodniach. Warto wykorzystać obecne ciepło i światło, aby zapewnić sobie nowe zbiory na długie miesiące, wręcz do następnego przednówka.

Chociaż dni będą coraz krótsze, mamy jeszcze ponad połowę sezonu ogrodniczego. Wiosną dni są długie, ale gleba często pozostaje chłodna, dlatego rośliny rosną powoli, zaś latem i jesienią ciepła gleba sprawia, że plony pojawiają się szybko. Ogólna zasada brzmi: dzień uprawy w lipcu jest wart 2 w sierpniu, 4 we wrześniu, 7 w październiku i 14 w listopadzie!

Zbierając plony, robisz w glebie miejsce na rośliny do późniejszego zbioru. W tych lukach wysiewaj nasiona; możesz też wysiać je do paletek lub małych doniczek (albo po prostu kupić sadzonki), aby rośliny były gotowe, kiedy pojawi się na nie miejsce w ogrodzie. Zyskasz tak od 3 do 4 tygodni przewagi nad wysiewem bezpośrednio do gleby.

O tej porze roku nasiona często kiełkują w zaledwie 3 dni. Jeśli wysiewasz bezpośrednio do gleby, najlepiej zrób rowki i podlewaj nasiona w linii zagłębienia, bez moczenia gleby obok. Po wysiewie przykryj je suchą ziemią. Ta metoda przekazuje wilgoć w głąb gleby, gdzie jest najbardziej potrzebna, co pobudza korzenie sadzonek do wzrostu...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Edycja Polska Lipiec-Sierpień 2016


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńPOINSECJA. (VIDEO) Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pytanie czytelnika: Jak co roku zdecydowałam się na zakup gwiazdy betlejemskiej. Zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się jej ...