Logo
Logo

Jak i kiedy stosować agrowłókniny w ogrodzie?

Agrowłóknina to materiał z tworzywa polipropylenowego, który dzięki swoim właściwościom zyskał dużą popularność w wielu aspektach branży ogrodniczej. Wyróżniamy agrowłókniny o różnych gramaturach (grubościach), a przede wszystkim o dwóch podstawowych barwach – białej i czarnej, determinujących ich zastosowanie.

Spis treści
Agrowłóknina do ochrony przed mrozem Agrowłóknina jako ściółka

Agrowłóknina do ochrony przed mrozem

Białą agrowłókniną najczęściej okrywa są rośliny w celu zabezpieczenia ich przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Skutecznie chroni rośliny przed przymrozkami, jednocześnie przepuszczając powietrzę oraz światło, dzięki czemu można osłaniać nią młode sadzonki np. przed słońcem w czasie upałów – biała barwa odbija promienie słoneczne. W ogrodach ozdobnych, większe krzewy owija się białą agrowłókniną luźno od góry i od dołu mocuje się osłonę sznurkiem. Niskie rośliny na zagonach okrywa się płasko i przysypuje się brzegi włókniny ziemią ze wszystkich stron. Można także rozwijać agrowłókninę na specjalnych konstrukcjach, aby pod nimi chronić rośliny.

Należy pamiętać, że wśród białych agrowłóknin znajdziemy produkty o różnych gramaturach – czyli cieńsze (tzw. wiosenne) i grubsze (tzw. zimowe), które należy dobrać do odpowiedniego zastosowania. Agrowłóknina zastosowana wiosną do okrywania grządek lub poletek z uprawami warzywnymi może wpłynąć na przyspieszenie wegetacji, a potem zbioru plonu nawet o kilka tygodni.

 

Agrowłóknina jako ściółka

Czarną agrowłókniną najczęściej wyścieła się powierzchnie pomiędzy i pod roślinami, dzięki czemu szybciej nagrzewa się gleba, ogranicza się parowanie wody i rozwój chwastów w uprawach roślin. Zastosowanie czarnej agrowłókniny poprawia też warunki wzrostu szczególnie gatunków wrażliwych na temperaturę podłożą, np. warzyw (m.in. ogórków, dyń), ale także sprawdza się w uprawie truskawek – owoce nie są zanieczyszczone podłożem. Czarna agrowłóknina, stosowana do ściółkowania powinna być grubsza (o odpowiedniej gramaturze - minimum 50g/m²).

By agrowłóknina spełniała swoją rolę jako ściółka, najlepiej rozkładać ją na oczyszczone, równe powierzchnie, a następnie mocować na brzegach do podłoża specjalnymi plastikowymi lub metalowymi szpilkami. Najczęściej na agrowłókninę wysypuje się jeszcze tradycyjne ściółki ogrodowe, np. korę sosnową, trociny lub żwir, by dodatkowo poprawić warunki uprawy roślin oraz podnieść walory dekoracyjne.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: scrisman/Depositphotos

Autor
Jak i kiedy stosować agrowłókniny w ogrodzie?
Jak i kiedy stosować agrowłókniny w ogrodzie?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl