Strefa magazynu

Gardeners World Polska styczeń-luty 2017

Styczeń-Luty 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe
Kup ten numer
Wydanie elektroniczne
Przejrzyj
ten numer

Nowy rok, postanowienia, plany, marzenia... Nowe życie. Czyż nie najlepiej symbolizuje je nasiono – mały cud, czekający na obudzenie sił witalnych przez pocałunek cieplejszych i jaśniejszych dni? Choćby zima była nie wiem jak piękna, to i tak nie możemy się doczekać najwcześniejszych oznak najmniejszego poruszenia w przyrodzie i ruszenia do ogrodu, wąchania chlorofilu, wysiewania i sadzenia.

Warto się do tego przygotować, dlatego już w zimowym numerze rozpoczynamy cykl poświęcony wysiewaniu nasion (od s. 83). Znajdziecie w nim mnóstwo wskazówek oraz kalendarze wysiewów – przygotowane dla polskich warunków – najpopularniejszych warzyw i roślin ozdobnych z kwiatów.

A może w nowym roku spróbujesz czegoś nowego? Odważ się – zachęca Łukasz Skop, dzieląc się doświadczeniami w uprawie z nasion niecodziennych roślin jadalnych i jednorocznych kwiatów. Choć niektóre ich nazwy brzmią nieco egzotycznie, jak klip Dagga czy kukamelon, nie są to kapryśne cieplarniane księżniczki!

Jeśli sam lubisz się zmierzyć z uprawą takich nieoczywistych gatunków i odmian, podziel się tym z innymi – czekamy na listy: listy@magazyngardenersworld.pl

Skoro mówimy o noworocznych postanowieniach, to według Carol Klein jednym z łatwiejszych do realizacji jest posadzenie przynajmniej po jednej zapierającej dech w piersiach roślinie na każdy miesiąc, Monty stawia zaś na przeorganizowanie warzywnika, tak by podążał za zmianami w naszym życiu – i za naszym apetytem.

Szanowni Czytelnicy, w nowym roku życzymy Wam apetytu na piękniejsze i lepsze ogrody!

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Zrób to teraz

Lubimy

Lubimy zimę: Bo daje widoki na lepsze

W czasie zimy w ogrodzie niewiele się dzieje. To jednak dobry czas aby zaplanować nowe nasadzenia. Gwiazdą numeru jest Bergenia Schmidta (Bergenia x schmidtii).

Zestawienia idealne: Krople barw

Końcówka zimy przynosi niespodziewane kolory, formy i zapachy. Zobacz 3 propozycje na roślinne duety.

Zestawienia idealne: Iskierki radości

Wypróbuj tych jaskrawych połączeń roślinnych, by rozjaśnić rabaty i… rozgrzać swoje serce. Zobacz 3 propozycje roślinnych duetów.

Dekoracja sezonu: Piękność w różu

Ta zabawna kompozycja dodaje błyszczącej różowej doniczce splendoru i robi wrażenie.

Atrakcyjne cały rok: Leszczyna pospolita 'Red Majestic'

Poskręcane pędy, różowe kotki, bordowe liście i jesienne orzechy – to cztery zalety tego łatwego w uprawie, wyrazistego krzewu – zachęca Graham Rice.

Atrakcyjne cały rok: Dereń jadalny 'Variegata'

Wczesne kwiaty, kolorowe letnie liście, a potem owoce – ten łatwy w uprawie krzew prezentuje barwy przez większość roku, zachęca Graham Rice.

1 roślina, 3 pomysły: Ciemierniki

Uroczo kołyszące się kwiaty ciemierników dodają elegancji kompozycjom w donicach. Kevin Smith pokazuje, jak stworzyć trzy dekoracje eksponujące te leśne piękności.

Inspiracje

Dieramy: Dzwony weselne

Jeśli chcesz dodać magii letniemu ogrodowi, wybierz delikatne, wdzięcznie przewieszające się dieramy – radzi James Wickham.

Praca w ogrodnictwie: Zawód, do którego trzeba dorosnąć

Początek nowego roku to czas refleksji, postanowień, a czasem nawet decyzji o zmianie zawodu. Czy jednak ogrodnictwo na pewno jest dla ciebie? Monty rozważa różne możliwości pracy na tym polu, zaś kilka osób, które zdecydowały się na zmianę profesji, opowiada swoje historie.

Notes Joego: Pełnia blasku

Środek zimy może być posępny zarówno dla ogrodów, jak i dla samych ogrodników. Joe Swift znalazł na to antidotum – ogniste założenie w Hampshire.

Ulubieńcy Carol: Rośliny na cały rok

Jednym z łatwych do realizacji noworocznych postanowień jest posadzenie przynajmniej po jednej zapierającej dech w piersiach roślinie na każdy miesiąc w roku. Carol Klein poleca 12 własnych gwiazd sezonu.

Wiosenne kwiaty: Dotyk wiosny

Wypełnij dom kolorowymi wiosennymi kwiatami, wykonując dekoracje z pędzonych cebulek proponowane przez Helen Riches.

Przebiśniegi Carol: Rozkoszne śnieżynki

Chociaż niepozorne, są zwiastunami wiosny – a tych wszyscy szaleńczo pożądamy. Carol Klein przedstawia przebiśniegi, które skradną ci serce i zasłużą na własne miejsce w twoim ogrodzie.

Szczególnie polecamy

Nowy sezon: Nie bój się chcieć

Rośnij w siłę razem ze swoim ogrodem, każdego roku wypełniając go po brzegi nie tylko roślinami, na które niezawodnie możesz liczyć, ale też tymi, o których nie masz jeszcze zielonego pojęcia. Zawsze, niezależnie od posiadanego bagażu ogrodniczych doświadczeń, możesz spróbować jeszcze czegoś nowego.

Czytaj dalej

Wszystko o uprawie powojników

Powojniki to rośliny kwitnące bardzo obficie i kolorowo – nic dziwnego, że są tak lubiane. Dowiedz się, jakie odmiany najwspanialej kwitną w poszczególnych porach roku, poznaj porady specjalistów dotyczące uprawy powojników w pojemnikach (także w polskich warunkach) i tajniki ich pielęgnacji.

Powojniki: Uprawa w pojemnikach

Jeśli chodzi o długość kwitnienia, nic nie przebije powojników – twierdzi Helen Riches.

Szczególnie polecamy

Uprawa powojników w doniczkach

Powojniki świetnie nadają się do posadzenia do pojemników na balkonie czy tarasie i stworzenia kolorowego miniogrodu. Sprawdzone odmiany do tego celu poleca Szczepan Marczyński, polski szkółkarz z wieloletnim doświadczeniem, i radzi, jak z sukcesem je uprawiać.

Czytaj dalej

Cięcie powojników

Powojniki z uwagi na sposób cięcia dzieli się na trzy grupy. Przyporządkowanie do każdej wynika z tego, kiedy dana odmiana kwitnie oraz czy kwiaty pojawiają się na tegorocznych, czy zeszłorocznych przyrostach. Dodatkowo nowo posadzone klematisy, niezależnie od grupy, należy pierwszej wiosny mocno przyciąć – do pąka, 15–30 cm nad ziemią.

Wysiew nasion: Kiedy zacząć?

Charles Dowding wyjaśnia, kiedy rozpocząć wysiewy, by mieć świetne wyniki.

Zawsze przy mnie: Psy w życiu Monty`ego

Ponieważ psy zajmują w życiu Monty’ego tak ważne miejsce (zarówno na ekranie, jak i poza nim), zdradza on, dlaczego nie chciałby, aby przestały mu towarzyszyć w ogrodzie.

Czas zimowego przycinania

Wiele uśpionych teraz drzew i krzewów skorzysta z zimowego przycięcia, zwłaszcza przerośnięte egzemplarze. Bez zasłaniających widok liści – mówi Rosie Yeomans – z łatwością zobaczysz gałązki, które możesz usunąć.

Z własnego ogródka

Ogród Monty`ego: Zasmakuj sukcesu

Najlepszym miejscem do projektowania warzywnika jest stół w kuchni. Monty zdradza, co będzie uprawiał i jadł w nadchodzącym roku, i pokazuje, jak osiągnąć upragnione cele bez względu na wielkość działki.

Jarmuż prosto z ogródka

To pożywne, uniwersalne i ozdobne z liści warzywo jest najodporniejszym członkiem rodziny kapustowatych – dostarcza zbiorów przez zimę aż do wiosny.

Fauna w ogrodzie

Wiewiórka w ogrodzie: Baśka w koronie

Choć zimą jej aktywność spada, wiewiórkę pospolitą można zobaczyć o tej porze roku wysoko na drzewach.

Nowe sposoby dokarmiania ptaków

W ciągu ostatnich 25 lat dokonała się ogromna zmiana sposobu, w jaki dokarmiamy ptaki. Kate Bradbury sprawdza, co takiego się stało i jak możemy wykorzystać tę wiedzę, aby pomóc innym gatunkom.

Pytania i odpowiedzi

Na pytania czytelników odpowiadają eksperci Gardeners` World. Różnice w sezonach wegetacji roślin, wynikające z różnic klimatycznych Polski i Anglii, są uwzględniane w wydaniu polskim. Redakcja magazynu "Gardeners` World - Edycja Polska" zachowuje jednak oryginalny przekaz merytoryczny, aby Czytelnik nie utracił żadnych wartości źródłowego wydania angielskiego.

2015

Gardeners_World_Polska_4-2018Gardeners World Polska 3-2018Gardeners World 2-2018Gardeners World Polska 1-2018Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2017Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2017Gardeners_World_Edycja_Polska_3-2017Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-3-2016Gardeners_World_Edycja_Polska_2-2016Gardeners World Edycja Polska 1-2 2016Gardeners_ World_Edycja_Polska-6-2015Gardeners_World_Edycja_Polska_5-2015Gardeners World Polska Lipiec-Sierpień 2015gardeners world edycja polska maj-czerwiec 2015gardeners world edycja polska marzec-kwiecień 2015Gardeners World Edycja Polska styczeń-luty 2015
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień