Strefa magazynu

Gardeners World Polska 1-2018

Styczeń-Luty 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe
Kup ten numer
Wydanie elektroniczne
Przejrzyj
ten numer

– To drzewa też rosną w domu?! – pełne zdziwienia pytanie padło z ust prawie 5-letniego Mikołaja, gdy po raz pierwszy wraz z rodzicami przekroczył próg mojego domu. Nie, nie mam tu drzewa. Chodziło mu o... rośliny doniczkowe – i co ciekawe, nie o ich rozmiar (choć niektóre okazy klasyfikuję na własny użytek jako dżunglę), lecz w ogóle o obecność żywych roślin w pomieszczeniach. Mikołajek znał je tylko z krajobrazu za oknem, bo rodzice traktowali je jako siedliska kurzu i jakieś „badyle”... Zmienili zdanie, gdy ostatnio coraz głośniej mówi się o wielokrotnym przekroczeniu norm czystości powietrza w miastach, zwłaszcza zimą, a wszak rośliny to najprostszy, tani, bezawaryjny i dekoracyjny oczyszczacz powietrza.

Doceńmy je i znajdźmy dla nich miejsce w swoich domach. Na s. 54 znajdziecie propozycje supermodnych aranżacji typu „ogród w szkle” i instrukcję, jak je zrobić, a na s. 74 prezentujemy rośliny do każdego miejsca w domu. Warto też powrócić do nieco zapomnianej tradycji i obdarowywać nimi solenizantów i jubilatów. „Sto lat niech żyją nam” dzięki zielonemu, czyli zdrowszemu otoczeniu.

I nie są to tylko życzenia. Na s. 20 znajdziesz ekspercki tekst o dowodach na to, że ogrodnictwo leczy ciało i ducha – i jak pioniersko stosuje się tę wiedzę w Wielkiej Brytanii, „przepisując” kontakt z roślinami zamiast farmakoterapii. A może ty, ogrodniku, spróbujesz czegoś nowego w nowym roku spoza naszej listy (s. 44), czyli podzielisz się z innymi swoim entuzjazmem i doświadczeniem? Nauczysz dzieci z pobliskiej szkoły wysiewania roślin, zaprosisz na swój ROD niedoświadczonych pomocników (naprawdę, ogłoszenie działa), zaczniesz dawać wykłady na kursach trzeciego wieku? Zrób to też dla siebie: kontakt z ludźmi to ważny punkt na recepcie na długie życie.

Agnieszka Pietrzak
Redaktor naczelna

Zrób to teraz

Lubimy

Szczególnie polecamy

Lubimy zimę... w oczekiwaniu na lepsze

Styczeń uważa się za trudny miesiąc. W ogrodach nic się nie dzieje, pogoda jest okrutna – nawet ptaki trzęsą się na gałęziach – a my wpadamy w przygnębienie, że święta już się skończyły i że jak zwykle nie spełniliśmy noworocznych postanowień.

Czytaj dalej

Eksperci polecają. Śnieżyczki

Te pięknie kwitnące rośliny odważnie rzucają wyzwanie chłodnej pogodzie – zachęca Graham Rice.

Eksperci polecają. Oczar pośredni

Gratka dla oczu i nosa plus dwie pory roku najwyższej atrakcyjności – ten ciężko pracujący krzew zasługuje na miejsce w każdym ogrodzie – zachęca Graham Rice.

Inspiracje

Mekonopsy. Jak jedwab

Carol Klein zachwyca się eterycznym pięknem mekonopsów.

Szczególnie polecamy

Czy ogrodnictwo może ocalić słuzbę zdrowia?

Mamy coraz więcej dowodów na to, że ogrodnictwo leczy ciało i ducha – Nick Triggle, korespondent z działu BBC zajmującego się problematyką zdrowotną, pyta, czy mogłoby też być lekiem dla kulejącej służby zdrowia.

Czytaj dalej

Przepis na sukces. Najwcześniej kwitnące rośliny

Nie pozwól, aby na przedwiośniu twój ogród świecił pustkami – wprowadź do niego sezonowe gwiazdy Alana, a natychmiast zyska kolory.

Sięgnij do gwiazd. Carol o ulubionych powojnikach

Carol Klein wybiera dziewięć ulubionych odmian powojników, wyjaśnia, dlaczego w każdym ogrodzie powinny znaleźć się te spektakularne pnącza, i odczarowuje mity dotyczące ich przycinania.

Ogród Monty'ego. Tu kolory są przez cały rok

Zasadź rośliny, które wniosą barwy w każdy miesiąc roku, a nie tylko zapewnisz sobie ciekawe akcenty w ogrodzie przez cały rok, ale odkryjesz też sekret zadowolenia – przekonuje Monty.

Mury i płoty. Joe pokazuje stylowe pomysły na ogrodzenia

W naszej nowej serii Joe Swift będzie opowiadał o obiektach, które naprawdę liczą się w ogrodzie. W tym numerze radzi, jak stworzyć stylowe ogrodzenia.

Ogrody w mieście. Rozwiązania na małą przestrzeń

Nieważne, jak mały masz ogród, Florence Headlam pokaże ci, jak wykorzystać jego możliwości do maksimum.

Szczególnie polecamy

Szklane ogrody. Zrób to sam – 6 pomysłów

Jeśli nie lubisz zimowych wypraw na świeże powietrze, zacznij uprawiać rośliny w szklanych naczyniach – to doskonały sposób na chandrę.

Czytaj dalej

Kwiaty doniczkowe. Polecamy najlepsze do domu

Pora na nowo odkryć kwiaty domowe. Louise Curley doradza, jak wybrać rośliny do każdego pomieszczenia w twoim domu.

Letjnie piękności. Sposób Carol na wysiew nasion

Chcesz niewielkim kosztem zalać ogród feerią letnich kolorów? Carol pokazuje najlepsze kwiaty, które ich dostarczą – do wysiania w lutym.

Podróże ku naturze. Kwietne cuda i miejsca warte odwiedzenia

Wybraliśmy 10 najpiękniejszych miejsc na świecie – od Wielkiej Brytanii aż po Nową Zelandię – wartych odwiedzenia z uwagi na oszałamiająco kwitnące rośliny.

Z własnego ogródka

50 pomysłów na oszczędności

Jak wydawać mniej, a przy tym mieć piękny i produktywny ogród? Wypróbuj nasze sprawdzone pomysły!

Marchewka prosto z ogródka

Marchew, jedno z najpopularniejszych i wszechstronnych warzyw, może być uprawiana w pojemnikach lub nawet w donicach na parapecie, dzięki czemu idealnie nadaje się na małe powierzchnie.

Mizuna prosto z ogródka

Tę uniwersalną roślinę można uprawiać jako odrastającą sałatę w doniczce. Jej dojrzałe liście mają pieprzny posmak, są idealne do szybko smażonych dań. Młode kwitnące łodygi można też gotować jak brokuły.

Własne owoce. Alan radzi, jak zacząć ich uprawę

Alan Titchmarsh pokazuje, jak z powodzeniem uprawiać owoce w ogrodzie każdej wielkości – i niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym, czy początkującym ogrodnikiem.

Fauna w ogrodzie

Rośliny dla zapylaczy. Monty pokazuje niezbędne rośliny, w których się zakochasz

Owady zapylające mają podstawowe znaczenie dla naszych ogrodów – i planety. Monty wyjaśnia, dlaczego jest tak istotne, jakie rośliny uprawiamy, i wymienia swoje ulubione gatunki dla zapylaczy.

Ogrody naturalne. Raj dla dzikich stworzeń

Jak przekształcić swój ogród w raj dla dziko żyjących stworzeń? Finaliści naszego konkursu na najpiękniejszy ogród naturalny pokazują, jak przyciągnąć najróżniejsze gatunki, jednocześnie tworząc piękną przestrzeń.

Zimowy gość. Szczygieł

Szczygły mogą zaglądać do ogrodu przez cały rok – o ile zadbamy, by znalazły w nim coś do jedzenia.

Pytania i odpowiedzi

Na pytania czytelników odpowiadają eksperci Gardeners` World. Różnice w sezonach wegetacji roślin, wynikające z różnic klimatycznych Polski i Anglii, są uwzględniane w wydaniu polskim. Redakcja magazynu "Gardeners` World - Edycja Polska" zachowuje jednak oryginalny przekaz merytoryczny, aby Czytelnik nie utracił żadnych wartości źródłowego wydania angielskiego.

2015

Gardeners_World_Polska_4-2018Gardeners World Polska 3-2018Gardeners World 2-2018Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2017Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2017Gardeners_World_Edycja_Polska_3-2017Gardeners World Polska styczeń-luty 2017Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-3-2016Gardeners_World_Edycja_Polska_2-2016Gardeners World Edycja Polska 1-2 2016Gardeners_ World_Edycja_Polska-6-2015Gardeners_World_Edycja_Polska_5-2015Gardeners World Polska Lipiec-Sierpień 2015gardeners world edycja polska maj-czerwiec 2015gardeners world edycja polska marzec-kwiecień 2015Gardeners World Edycja Polska styczeń-luty 2015
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień