Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Polecamy świdośliwę na żywopłot

Pytanie czytelnika: Proszę o pomoc w dobraniu odpowiedniego gatunku krzewu lub niewysokiego drzewka na żywopłot. Dobrze, gdyby roślina ładnie kwitła.

Spis treści
Jak wygląda świdośliwa? Gdzie posadzić świdośliwę w ogrodzie?

Jak wygląda świdośliwa?

Mało znanym i niedocenianym krzewem o niezwykłych walorach jest świdośliwa kanadyjska (Amelanchier lamarckii). Krzew ten uprawiany był kiedyś ze względu na jadalne i smaczne owoce, które dojrzewają w czerwcu. Wyglądem i kolorem przypominają większą czarną porzeczkę, są bardzo słodkie i soczyste.

Jest wielopniowym krzewem, osiągającym 4–6 m wysokości. Kwitnie na biało w kwietniu. W tym samym czasie rozwijają się liście, które początkowo są brązowoczerwone. Dojrzałe mają ładny eliptyczny kształt i zielony kolor. Najpiękniej przebarwiają się na jesieni na pomarańczowo-czerwono.

Mniej więcej w tym samym czasie, gdy rozwijają się nowe liście, z ciemnych gałęzi świdośliwy zaczynają wyrastać puszyste grona białych, pięciopłatkowych kwiatów. Obsypana kwiatami roślina (naturalnie występuje w lasach Ameryki Północnej) wygląda przez to jak ostatnie łaty śniegu przed zimowymi odwilżami – doskonale więc wpisuje się w naturalistyczne założenia ogrodowe.

infouprawa / YouTube


Gdzie posadzić świdośliwę w ogrodzie?

Świdośliwy są bardzo odporne na mróz i tolerancyjne w stosunku do podłoża, choć preferują wilgotniejsze stanowiska. Dobrze rosną w słońcu i półcieniu. Idealnie sprawdzą się na żywopłot. To rośliny wyjątkowo atrakcyjne przez cały rok.

magazyn Budujemy Dom 4-2015
Tekst: Małgorzata Szymańska, zdjęcie tytułowe: Michal / AdobeStock

Autor
Polecamy świdośliwę na żywopłot
Polecamy świdośliwę na żywopłot
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl