Temat na czasie

ZIMOWANIE PELARGONII.­ Jak przechowywać kwiaty balkonowe przez zimę?
zimowanie pelargonii fot. Moja Pelargonia
Koniec sezonu nie musi oznaczać końca dla kwitnących pelargonii. Stosując się do kilku zaleceń można je łatwo przezimować. Potrzebne jest jednak chłodne i jasne pomieszczenie i trochę cierpliwości. Dowiedz się, jak przechowywać pelargonie przez zimę, by w kolejnym sezonie cieszyć się ich urodą.  
Twój ogród / Woda w ogrodzie / Artykuły /

Szum kaskady - ruch wody w oczku wodnym

Szum kaskady oraz widok oczka wodnego uspokaja. Obecność wody w ogrodzie stwarza też korzystny mikroklimat i zwiększa atrakcyjność posesji.

fot. CRH Klinkier

W ogrodzie możemy mieć oczko wodne - z fontanną lub bez niej, strumyk, kaskadę. Możemy też ustawić tzw. kamień źródłowy. Możliwości jest sporo. Wybierzmy więc rozwiązanie pasujące do wielkości naszego ogrodu i spełniające nasze oczekiwania estetyczne.

Oczko wodne może znajdować się w każdym miejscu ogrodu - nawet w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Ważny jest pomysł na zaaranżowanie jego otoczenia. Przyjemnie jest też, kiedy z tarasu będziemy mogli widzieć nasz własny staw.

Niezależnie jednak od miejsca, w których znajdzie się oczko wodne pamiętajmy, że najlepiej prezentują się te o nieregularnym kształcie. Zaś najbezpieczniejsze dla zwierząt są zbiorniki o łagodnie spadzistych brzegach.

Staw
Gdy staw jest już wykończony, wykładająca go folia nie jest widoczna, fot. Ergis

Folia w wykopie

Do budowy oczek wodnych przeznaczone są folie polietylenowe (PE), PVC, z syntetycznego kauczuku (EPDM) oraz z etyleno-kopolimeru (ECB). Większość z nich ma kolor czarny. Chroni on wodę przed rozwojem glonów, a sam materiał przed szkodliwym wpływem promieni UV.

Polietylen - folia polietylenowa jest tania, ale niestety mało trwała. Należy stosować przeznaczoną do oczek wodnych folię czarną. Jest ona produkowana w rolkach o szerokości 3, 6 i 9 m.

PVC - folia jest dość odporna na mróz, promienie UV i środki chemiczne mogące znaleźć się w wodzie. Produkowana jest w grubości od 0,4 do 1,5 mm, a sprzedawana z roli o szerokości 2, 4, 6, 8 a nawet 12 m (maksymalna długość roli to 25 m) lub w płachtach wykonywanych na zamówienie.

Folie PVC są najbardziej zróżnicowane kolorystycznie: oprócz czarnych mogą być zielone, turkusowe, a także ozdobione wzorem kamieni.

Ponieważ folia dość łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym, wskazane jest umieszczenie pod nią specjalnej włókniny.

W handlu są dostępne zestawy do reperacji niewielkich uszkodzeń mechanicznych. Zestaw składa się zazwyczaj z płynu do oczyszczenia naprawianej powierzchni, kleju i łopatki do jego nakładania.

EPDM - czyli etylen, propylen i składniki dienowe (stąd nazwa). EPDM jest najtrwalsze spośród dostępnych na rynku folii do wykonywania oczek wodnych. Produkowane jest w kolorze czarnym.

EPDM jest bardzo trwałe, elastyczne i rozciągliwe. Jest mrozoodporne i odporne na promienie UV. Folia jest dostępna w sklepach ogrodniczych z beli o szerokości 170-760 cm. Folię można też zamówić pod wymiar. Zostaje ona w zakładzie produkcyjnym przycięta i – jeśli zachodzi potrzeba połączenia kilku brytów - zgrzewana. Wadą folii EPDM jest - oprócz wysokiej ceny - duży ciężar.

Wykładziny są narażone na uszkodzenie przez korzenie roślin. Dlatego rośliny trzeba hodować w szczelnych pojemnikach.

Ważne

Im większe oczko wodne, tym wyższe koszty eksploatacyjne: więcej zużyjemy prądu do napełnienia stawu wodą oraz do jej filtrowania i napowietrzania. Więcej też będą nas kosztowały preparaty do uzdatniania wody. Aby wyobrazić sobie, ile wody mieści się w stawie, podajemy przykładowe parametry gotowych form: dł. 77 cm, szer. 70 cm, gł. 27 cm, pojemność 65 l; dł.140 cm, szer. 104 cm, gł. 35 cm, pojemność 185 l; dł. 195 cm, szer. 110 cm, gł. 40 cm, pojemność 470 l; dł. 287 cm, szer. 185 cm, gł. 61 cm, pojemność 1725 l.

Nie powinno się wymieniać wody w stawie w trakcie sezonu. Jeśli musimy uzupełnić poziom wody, dopuszczajmy ją w niewielkich ilościach i możliwie rzadko. Jeśli wlejemy na raz dużą ilość świeżej wody, to po pierwsze zmienimy skład chemiczny tej, która znajduje się w stawie i do ponownego uzdatnienia potrzebne będą spore ilości preparatów. Po drugie woda w stawie gwałtownie się ochłodzi, co może zaszkodzić mieszkającym w nim zwierzętom oraz roślinom.


Forma w trawie

Dostępne w handlu formy do oczek wodnych wytwarza się z utwardzonego tworzywa sztucznego (najczęściej z grubego polietylenu) lub z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym. Dostępne kolory to czarny i turkusowy. Niektórzy producenci wykonują formy w kolorze brunatnym i o fakturze imitującej ziemię. Formy mają bardzo zróżnicowaną wielkość oraz kształty. Ich boki są tak wyprofilowane, że na różnych głębokościach powstają półki, na których można umieścić rośliny.

Formy są lekkie i łatwe w transporcie. Jedynym utrudnieniem przy budowie stawu jest konieczność bardzo starannego osadzenia zbiornika wodnego w podłożu i wypoziomowania go.

Tryskająca ze źródła
Tryskająca ze źródła woda napowietrza staw, fot. Gardena

Urok kaskady

Przydomowy staw jest za mały na to, by samodzielnie wytworzyć w wodzie równowagę biologiczną. Trzeba więc dostarczać do niej tlen i powodować, by znajdowała się ciągle w ruchu. Dlatego powinno się wybudować kaskadę, zainstalować fontannę lub umieścić tzw. źródło.

Kaskada to źródło, czyli ujęcie wody, oraz ciek, czyli łożysko strumyka.

Źródło może znajdować się w dużym naczyniu ceramicznym - musi być wypalane i impregnowane przeciwwilgociowo. Możemy też po prostu wybetonować niewielkie zagłębienie albo umieścić przeznaczoną do tego celu kształtkę z tworzywa sztucznego czy betonu.

Ciek także możemy samodzielnie wybetonować lub użyć odpowiednich kształtek. Kształtki są produkowane z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym. Jest ono odporne na promienie UV, a wyglądem przypomina piaskowiec lub skałę - może mieć nawet porowatą fakturę.

Są też elementy z betonu imitującego kamień, konglomeratu marmurowego oraz z naturalnego kamienia: piaskowca, kwarcytu, granitu. Ciek można wyłożyć folią do oczek wodnych, a jej brzegi umocnić kamieniami. Z kolei z odpadów kamiennych, np. z piaskowca czy łupka, można wykonać progi, przez które będzie się przelewała woda.

Niezależnie od materiału, z jakiego wykonamy łożysko strumyka, jego przebieg nie powinien być prostoliniowy. Woda spływająca meandrami z kaskady wygląda bardziej efektownie i lepiej się napowietrza.

Jeśli nie odpowiada nam kaskada, możemy zastosować kamienie źródłowe. Są to elementy betonowe, imitujące naturalny kamień, jak też kamienne, produkowane z konglomeratów naturalnych skał. Na szczycie kamienia źródłowego znajduje się ujęcie wody. Kamień może być umieszczony na obrzeżu stawu lub w stawie. Można też kupić gotowy zestaw składający się z kamienia źródłowego i niewielkiego zbiornika wodnego. Wielkość zestawów jest bardzo różna. Są też niewielkie, pozwalające na ustawienie np. na tarasie.

Kielich w stawie - fontanna

Fontanna może być połączona z pompą lub niezależna - wtedy stosuje się pompy zanurzeniowe, które umieszcza się na dnie stawu. Przechodząca przez dysze fontanny woda musi być całkowicie pozbawiona ciał stałych. Większość zestawów fontannowych jest wyposażona w odpowiedni filtr, umieszczany wraz z pompą we wspólnej obudowie. Jeśli są to urządzenia niezależne, filtr instaluje się na obrzeżu stawu. Producenci dbają o to, aby obudowy filtrów były możliwie małe i aby łatwo było ukryć je w otaczającej staw roślinności.

Kształt wyrzucanego przez fontannę strumienia wody zależy od rodzaju dyszy. Najczęściej spotyka się dysze kielichowe, gejzerowe, trzystopniowe, kaskadowe. Wiele fontann ma dysze obrotowe oraz podświetlenie wody - białe lub wielokolorowe.

Do funkcjonowania fontanny niezbędna jest pompa. Dostępne są w handlu urządzenia o różnej wydajności i różnej wysokości podnoszenia słupa wody. Dzięki temu można dobrać fontannę odpowiadającą naszym potrzebom. Nowoczesne pompy charakteryzuje niewielki pobór mocy. Pompa fontannowa jest trwale połączona z dyszą, przez którą wydostaje się woda. Długość dyszy musi być tak dobrana, aby jej wylot znajdował się na równi z powierzchnią wody.

W głębokich oczkach oraz w stawach naturalnych (zamulonych), gdzie nie ma możliwości ustawienia pompy przy dnie najlepiej sprawdza się fontanna pływająca. Pobiera ona wodę z powierzchni stawu. Połączona jest z filtrem mechanicznym wypełnionym gąbką. Powierzchnia filtra umożliwia skuteczne czyszczenie niewielkich stawów.

Uroku naszemu stawowi doda zamgławiacz. Jest to urządzenie ultradźwiękowe, którego końcówkę umieszcza się pod wodą. Wytwarzana jest mgła, która ściele się efektownie po powierzchni wody.

Niechciane glony

Niekontrolowany rozrost glonów nasila się w czasie upałów. Jeżeli chcemy zapobiec tym zjawiskom i stworzyć warunki zbliżone do panujących w naturalnym stawie, konieczne będzie zainstalowanie pompy oraz filtra biologicznego, w którym zachodzą procesy oczyszczania identyczne jak w naturalnym zbiorniku, tzn. rozkład związków azotu przez bakterie na złożu biologicznym.

Filtr taki musi pracować przez cały czas, ponieważ zatrzymanie przepływu wody na więcej niż 3 godziny zabije w nim rozwiniętą florę bakteryjną i przestanie być on filtrem biologicznym. Glony można też usuwać chemicznie. Służą do tego specjalne preparaty, które nie są szkodliwe dla owadów, zwierząt i ludzi.

 

Anna Grocholska

Zobacz też:

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl


Pozostałe artykuły

automatyczny system podlewania ogrodu fot. Tanake - Rain Bird
System automatycznego podlewania ogrodu: Podlane zawsze na czas Montaż automatycznego nawadniania w przydomowych ogrodach staje się standardem.... więcej
staw kąpielowy fot. Roman Bloch
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione... więcej
System nawadniania ogrodu.jpg
Jak zainstalować system automatycznego nawadniania? W ogrodach coraz częściej instalowane są systemy automatycznego nawadniania, np.... więcej
oczko wodne fot. derplani Pixabay
Poradnik zakładania oczka wodnego Marzenie o oczku wodnym można dziś łatwo zrealizować – sklepy ogrodnicze oferują... więcej
staw kąpielowy w ogrodzie fot. M. Gąsiorowski
Staw kąpielowy - ekologiczny basen w ogrodzie - zakładanie i pielęgnacja Wygląda jak naturalne, dzikie jezioro, które odwiedza się w czasie urlopu. Staw... więcej
Budowa stawu kąpielowego krok po kroku - galeria zdjęć
Budowa stawu kąpielowego krok po kroku - galeria zdjęć Planujesz zbudować w swoim ogrodzie staw kąpielowy i nie wiesz jak to zrobić?... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...