Temat na czasie

DOKARMIANIE PTAKÓW ZIMĄ. Czy i czym karmić ptaki?
dokarmianie ptaków zimą fot. psychopxl Freeimages
Wielu właścicieli ogrodów zastanawia się, czy trzeba dokarmiać ptaki w zimie? W poniższym tekście odpowiadamy na to pytanie oraz wiele innych: kiedy rozpocząć dokarmianie, czym karmić ptaki, czego unikać.  

tydzień w ogrodzie   18-12 - 24-12

zimowy trawnik, fot. Mattox, SXC
Unikajmy chodzenia po trawniku, gdyż zimą (w czasie mrozów lub opadów) pod wpływem ciężaru źdźbła łatwo się łamią. Ponadto, udeptywanie pogarsza strukturę gleby oraz stosunki wodne i powietrzne w podłożu, co może być przyczyną złej kondycji trawy na wiosnę ...
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią ...
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu nie należy przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć ...
Oczywiście, zgodnie z tradycją, główną ozdobą była i jest świąteczna choinka stojąca na honorowym miejscu w mieszkaniu oraz jemioła zawieszona pod sufitem. ...
Poinsecję można kupić już na początku grudnia - będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach. ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Rośliny w mieszkaniu / Artykuły /

Trujące rośliny doniczkowe - uwaga na dzieci!

Trudno wyobrazić sobie dom bez kwiatów. Rośliny doniczkowe odgrywają w nim szczególną rolę – są żywymi dekoracjami, w otoczeniu których czujemy się naturalnie i bezpiecznie. Nie można jednak zbagatelizować szkodliwych właściwości niektórych z nich, zwłaszcza gdy w naszym życiu pojawiają się dzieci.

trujące rośliny doniczkowe fot. Flora Dania

Piękne i niebezpieczne

Trudno wyobrazić sobie dom bez kwiatów. Rośliny pełnią w nim szczególną rolę - są żywymi dekoracjami, w których otoczeniu czujemy się naturalnie i bezpiecznie. Kolorowe wnoszą radość, zielone spokój. Wypełniają całą przestrzeń swoim zapachem, kształtem i kolorem. Ponadto, tworzą przyjemny mikroklimat, podwyższają wilgotność powietrza i wzbogacają w tlen, a część z nich nawet usuwa toksyny z powietrza.

Niestety wiele pięknych domowych roślin doniczkowych może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Niektóre kryją w sobie (liściach lub kwiatach) niebezpieczne substancje, groźne dla człowieka. Co ciekawe, są to popularne rośliny doniczkowe, które goszczą prawie w każdym mieszkaniu.

Rośliny mogą ale nie muszą stanowić zagrożenia
- jeśli stoją poza zasięgiem dziecięcych rączek.

Z roślinami ostrożnie

trujące rośliny doniczkowe fot. Flora Dania

Te rośliny doniczkowe, często określa się mianem „trujących”, jednak rzadko kiedy doprowadzają do śmierci. Pojęcie to jest dość nieprecyzyjne, gdyż bardzo wiele (a może i prawie wszystkie) domowe rośliny doniczkowe są w większym lub mniejszym stopniu potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia w przypadku zjedzenia dużych ilości! Kto jednak zje kilkanaście gorzkich liści?

Nie można jednak zbagatelizować ich „szkodliwych” właściwości, zwłaszcza wtedy gdy w naszym życiu pojawiają się dzieci. Wtedy na pierwszym miejscu staje zdrowie naszych pociech, a nasza tropikalna, parapetowa dżungla szybko może wylądować na śmietniku. Tym szybciej, gdy dowiesz się, że niektóre rośliny zawierają najprawdziwsze trucizny (np. niektóre alkaloidy, saponiny czy glikozydy), inne - substancje drażniące skórę i oczy (sok mleczny).

Zjedzenie nawet kawałka liścia lub płatka kwiatu może spowodować mdłości lub niestrawności. Na szczęście rzadko kiedy dzieci połkną więcej niż mały kawałek, gdyż rośliny te są bardzo gorzkie w smaku (w ten sposób rośliny w naturalnych warunkach bronią się przed zjedzeniem przez roślinożerne zwierzęta – Matka Natura jest przebiegła).

Jednak w żadnym wypadku nie możemy zbagatelizować choćby maleńkiego, połkniętego kawałka rośliny! W skrajnych przypadkach, u osób mających alergie, toksyny mogą doprowadzić do obrzęków górnych dróg oddechowych i silnie utrudniać oddychanie! Inne mogą powodować nawet palpitacje serca, konwulsje i śpiączkę.

Sok mleczny (wydobywający się z uszkodzonych fragmentów roślin) może powodować podrażnienia (zaczerwienienie, pieczenie, opuchliznę) skóry, oczu, a w przypadku ich połknięcia podrażnienia jamy ustnej i przewodu pokarmowego.

Zapobiegaj

Co więc zrobić, gdy na naszych parapetach goszczą rośliny z naszej listy? Nie musisz z nich rezygnować, możesz je swobodnie uprawiać, pod warunkiem zachowania pewnych środków ostrożności, aby zminimalizować ryzyko.

 • rozpoznanie
  poznaj rośliny, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie (patrz nasza lista), jeśli się na niej znajdują wprowadź poniższe środki ostrożności lub wymień je na „bezpieczne” gatunki;
 • poza zasięgiem
  jeśli rośliny stoją na podłodze lub na parapecie ustaw je w miejscu trudno dostępnym dla naszych pociech – np. wysoko na szafie lub na kwietniku;
 • zasady
  wytłumacz dziecku, że rośliny mogą być niebezpieczne, naucz je aby nie bawiły się w ich pobliżu;
 • bezpieczeństwo
  zakładaj rękawiczki w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych i delikatnie obchodź się z roślinami aby nie uszkodzić ich łodyg i liści. Nie dotykaj oczu, nosa ani ust, a po zabiegach dokładnie umyj ręce wodą z mydłem.

Co ciekawe, niektóre trucizny w niewielkich dawkach są wykorzystywane do produkcji leków (np. wyciąg z liści bluszczu stosowany jest do produkcji syropów stosowanych wspomagająco w infekcjach górnych dróg oddechowych). Jednak to tylko ciekawostka i nie warto próbować (ryzykować) leczyć się roślinami na własną rękę!

Na wyciągnięcie ręki

Dzieci są ciekawe świata, chcą wszystkiego dotknąć i spróbować, większość z nich chętnie poznaje otaczający je świat zgodnie ze stwierdzeniem „co do rączki, to do buzi” – to całkiem naturalne. To na nas rodzicach spoczywa zadanie stworzenia tego świata bezpiecznym!

Ustawmy więc „trujące” rośliny doniczkowe wysoko, z dala od ich malutkich rączek i ciekawskich spojrzeń. Gdy przyjdzie na to czas rośliny mogą stanowić dokonały rekwizyt w fascynującej lekcji przyrody. Do tego czasu niech rośliny zadomowią się wysoko na szafie lub znajdźmy dla nich nowy dom – na pewno znasz kogoś, kogo ucieszy taki prezent.

Zachowaj rozsądek

Wiele dobrze znanych i często uprawianych roślin doniczkowych i ogrodowych mogą również stanowić potencjalne zagrożenie w przypadku ich zjedzenia – np. pomidor ma jadalne tylko dojrzałe owoce, a wszystkie jego zielone części (korzenie, łodyga, liście, owoce) są silnie trujące. Nie czyni to jednak z niego zielonego truciciela!

Szkodliwe mogą okazać się także pięknie pachnące konwalie, gdyż zawierają toksyczne (w dużym stężeniu) glikozydy nasercowe (podobne do tych, które posiada doniczkowy oleander). Lista „niebezpiecznych” roślin jest naprawdę bardzo długa i nie zawsze groźne są toksyny.

Zwróćcie uwagę także na ostre końce mieczowatych liści juki, aloesu, agawy czy ciernie kaktusów. Równie duże niebezpieczeństwo czyha na nasze pociechy ze strony szkodliwych chemikaliów (np. preparaty do czyszczenia toalet, odplamiacze) czy wrzątek w czajniku. Zachowajmy więc rozsądek i bądźmy ostrożni!

Co zrobić w przypadku zatrucia lub podrażnienia?

 • Jak najszybciej wezwij pogotowie lub jedź do szpitala.
 • Sprawdź czy w ustach dziecka nie pozostała niepołknięta część rośliny.
 • Czekając na pogotowie możesz podać wodę do przepłukania ust lub węgiel aktywowany.
 • Nie wywołuj wymiotów jeśli dziecko jest nieprzytomne, a zanim podasz środek wymiotny, skonsultuj to z lekarzem.
 • Najprawdopodobniej konieczne będzie płukanie żołądka.
 • Weź ze sobą roślinę, którą zjadło dziecko aby lekarz łatwiej mógł zidentyfikować toksynę i dobrać odpowiedni sposób leczenia.
 • W przypadku podrażnienia skóry lub oczu sokiem mlecznym z rośliny delikatnie przemyj zaczerwienione miejsce pod strumieniem letniej wody.
 • Uważaj aby dziecko nie tarło rączkami oczu ani buzi, gdyż w ten sposób może tylko rozetrzeć drażniący sok na większej powierzchni.

dzieci z roślinami fot. Flora Dania

Popularne rośliny doniczkowe, które mogą być "niebezpieczne"

anturium

Anturium (Anthurium)

Sok z rośliny podrażnia skórę, a gdy dostanie się do ust i oczu, powoduje silny obrzęk. Połknięty może powodować także zaburzenia rytmu serca.

bluszcz

Bluszcz (Hedera)

Zawarte w roślinie saponiny podrażniają skórę i oczy, a po połknięciu mogą powodować biegunkę, drgawki, a nawet problemy z oddychaniem.

cyklamen

Cyklamen (Cyclamen)

Zawarta w roślinie trująca cyklamina silnie podrażnia skórę, w razie połknięcia może powodować zaburzenia pracy układu nerwowego i oddechowego.

difenbachia

Difenbachia (Dieffenbachia)

Zawiera rafidy – ostre jak igła kryształy szczawianu wapnia. Powodują one pieczenie i ból ust i gardła, a w skrajnych przypadkach nawet paraliż strun głosowych.

gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska (Poinsettia)

Biały sok mleczny (wydobywający się z rośliny w miejscu uszkodzeń) działa podobnie jak u krotonu – powoduje podrażnienia skóry, wysypkę i swędzenie. Po spożyciu może powodować gwałtowną biegunkę, a w skrajnych przypadkach nawet podrażnienia nerek.

bieluń

Bieluń (Datura)

Ma duże i piękne kwiaty, które podobnie jak wszystkie inne części rośliny są trujące. Powodują halucynacje, drgawki, zatrzymanie akcji serca i utrudnione oddychanie.

oleander

Oleander (Oleander)

To piękna, ale niezwykle trująca roślina! Zjedzenie choćby małego kawałka może powodować silne zatrucie, zaburzenia widzenia, a nawet śmierć – wszystko za sprawą glikozydów nasercowych w dużym stężeniu. Tej rośliny koniecznie musisz się pozbyć, gdy masz dzieci.

kroton

Kroton (Codiaeum)

Biały sok mleczny może powodować wysypkę i zaczerwienienia, powoduje też pieczenie i łzawienie oczu, a połknięty może powodować ostre bóle brzucha i nudności.

papryczka ozdobna

Papryczka ozdobna (Capsicum annuum)

Trujące są części zielone rośliny (łodygi i liście). Kolorowe owoce – minipapryczki – nie, aczkolwiek mają bardzo pikantny smak. Zawarta w nich kapsaicyna może powodować bolesne podrażnienia ust, gardła oraz oczu.

psianka

Psianka (Solanum)

Kolorowe kuleczki, wyglądające jak małe pomidory i wszystkie inne części rośliny, są trujące za sprawą toksycznego glikozydu – solaniny. Uważaj, aby dziecko ich nie zjadło.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flora Dania, Werner Griesbach/Pixabay,
Flower Council Holland - Funnyhowflowerdothat.co.uk of thejoyofplants.co.uk

 

Dziecko Najlepsza Inwestycja 1-2015

 

Artykuł ukazał się w magazynie
Dziecko - Najlepsza Inwestycja 1/2015

Kup ten numer

Przejrzyj ten numer

Zobacz też:


Pozostałe artykuły

poinsecja - gwiazda betlejemska fot. Stars for Europe
Poinsecja - narodziny Gwiazdy! Poinsecja, obok choinki i jemioły, stała się kolejnym symbolem Świąt Bożego... więcej
podlewanie gwiazdy betlejemskiej fot. Stars for Europe
Od dołu, czy od góry? Jak podlewać gwiazdę betlejemską? Gwiazdę betlejemską można podlewać z góry lub od dołu. Niezależnie od metody,... więcej
pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej fot. Flora Dania
Łatwa pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej Jak co roku w połowie listopada jej ciemnozielone przylistki nabierają rumieńców,... więcej
roślina z pestki fot. Monika Baechler - Pixabay
Rośliny domowe, które można wyhodować z nasion (pestek) Wiele egzotycznych gatunków można uprawiać w domu wykorzystując pestki po zjedzeniu... więcej
naturalne nawożenie roślin doniczkowych fot. mustafaunlu09 - Pixabay.com
Nawożenie roślin doniczkowych bez chemii Rośliny uprawiane w pojemnikach, często cierpią z powodu braku substancji odżywczych,... więcej
storczyk Wanda Vanda fot. winlyrung - Fotolia.com
Wanda, storczyk jakiego nie znacie Pod znajomo brzmiąca nazwa Wanda kryją się mało znane, niezwykłe storczyki!... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńŚwierk, jodła czy sosna? Jaką CHOINKĘ wybrać na Boże Narodzenie?

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła czy sosna? Może poniższy tekst pozwoli Ci znaleźć odpowiedź. ...