Logo
Logo

Uprawa dzikiej róży w ogrodzie | Jaką wybrać? Gdzie sadzić? Jak dbać?

Małe, bladoróżowe, pojedyncze kwiaty dzikiej róży nie mogą się równać z pięknymi, dużymi kwiatami róż szlachetnych, ale rośliny mają za to cały szereg innych zalet. Ich owoce są źródłem wielu witamin i substancji odżywczych, nie bez powodu wykorzystywane są w zielarstwie od lat. Poznaj dziką różę owocową.

Spis treści
Dlaczego warto uprawiać dziką różę w ogrodzie? Na co pomaga dzika róża? Gdzie posadzić dziką różę w ogrodzie? Jakie walory dekoracyjne ma dzika róża? Jak rozpoznać dziką różę? Czym się charakteryzuje? Jakie są wymagania dzikiej róży? Jak uprawiać dziką różę? Jak ją pielęgnować?

Dzika róża w ogrodzie

Najczęściej spotykanymi różami ogrodowymi są piękne, szlachetne mieszańce, o niezwykle atrakcyjnych, wielokolorowych kwiatach. Krzewy są jednak trudne w uprawie, gdyż mają wysokie wymagania, a ich odporność na mróz i choroby jest niewystarczająca. Z tego względu warto pomyśleć o posadzeniu w ogrodzie bardziej wytrzymałej i mniej kapryśnej róży dzikiej. Nie należy do najefektowniej kwitnących róż ogrodowych, ale ceniona jest przez szkółkarzy podkładka dla róż szlachetnych. Ma także wiele innych, cennych właściwości.

O zaletach uprawy własnych dzikich róż w ogrodzie.
Źródło: Leroy Merlin Polska


Piękna i pożyteczna: zastosowanie dzikiej róży

Dzika róża (Rosa canina) to krzew wyjątkowo uniwersalny, który może mieć wiele różnych zastosowań. Jego owoce są niezwykle bogatym źródłem witamin (głównie ogromne ilości wit. C, a także witaminy A, E, K, B1, B2) i wielu wartościowych substancji odżywczych (min. garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, pektyny, cukry, kartenoidy w tym likopen, polifenole, sole mineralne, olejki eteryczne), dlatego wykorzystuje się je do przyrządzania dżemów, konfitur, soków, syropów, nalewek, win oraz suszu, przeznaczonego do przygotowywania herbat owocowych.

Płatki z kwiatów dzikiej róży, to doskonały surowiec do sporządzenia ucieranych konfitur różanych oraz aromatyzowanych olejków. Suszone płatki są też składnikiem kompozycji zapachowych typu potpourri.

Gdzie posadzić dziką różę w ogrodzie?

Dzika róża to również wartościowy, ozdobny krzew ogrodowy, który można wykorzystać do tworzenia luźnych, ochronnych żywopłotów lub grup krzewów ozdobnych. Rośliny idealnie nadają się do ogrodów w stylu naturalistycznym, ale pasują też do ogrodów romantycznych, angielskich, wiejskich i tradycyjnych, a nawet do ogrodów nowoczesnych.

Czerwone owoce dzikiej róży są ciekawym, barwnym akcentem jesiennego ogrodu, a ich dekoracyjność jest jeszcze większa zimą, gdyż pozostają na pędach jeszcze długo po opadnięciu liści. Owoce mogą być także doskonałym pokarmem zimowym dla ptaków, które znajdą też schronienie w pokrytej cierniami, gęstwinie pędów.

owoce dzikiej róży fot. Krzysztof Jaracz - Pixabay.com
Fot. Krzysztof Jaracz/Pixabay

Dzika róża: czyli jaka?

Poszukując do uprawy dzikiej róży, powinniśmy wiedzieć, jak rozpoznać ten gatunek, gdyż często określa się potocznie tym mianem zarówno prawdziwą dziką różę jak i różę pomarszczoną, choć oba gatunki bardzo się od siebie różnią.

Róża pomarszczona (Rosa rugosa) to gęsty, dorastający do ok. 2 m. krzew o dużych, intensywnie zielonych, wyraźnie pomarszczonych liściach oraz pojedynczych, ciemnoróżowych, dużych kwiatach. Kwitnie od czerwca do lipca. Owoce tego gatunku są dość duże, mają intensywną, czerwoną barwę i pękaty, okrągławy kształt. Krzewy rosną bardzo silnie i są niezwykle ekspansywne.

Róża dzika (Rosa canina) to rozłożysty, duży krzew o luźnym pokroju i szeroko rozkładających się, przewieszających na zewnątrz pędach i drobnych białych lub różowych kwiatach. Kwitnie od czerwca do lipca. Jego liście są dość małe i zielone lub sinozielone. Owoce dzikiej róży są niewielkie, pomarańczowe lub pomarańczowo-czerwone i mają wydłużony, wrzecionowaty kształt. Krzewy również rosną silnie, ale nie są tak ekspansywne, jak krzewy róży pomarszczonej.

dzika róża Rosa canina fot. WikimediaImages - Pixabay.com
Fot. WikimediaImages/Pixabay

Kwiaty dzikiej róży.

owoce dzikiej róży fot. Petr Kratochvil
Fot. Petr Kratochvil

Owoce dzikiej róży.

Wymagania i pielęgnacja

Uprawa dzikiej róży w ogrodzie nie jest zadaniem trudnym, gdyż roślina jest mało wymagająca. Preferuje wprawdzie gleby żyzne, próchnicze, bogate w wapń, dobrze uprawione i wilgotne, ale poradzi sobie także na słabszych i bardziej suchych podłożach. Dzika róża jest też odporna na przejściową suszę i niskie temperatury (nie wymaga zimowego okrycia).

Nie jest też szczególnie wrażliwa na ataki chorób i szkodników, dlatego nie wymaga częstej ochrony chemicznej. Jedynym warunkiem jej prawidłowego rozwoju i bujnego kwitnienia, jest słoneczne stanowisko, które powinno być delikatnie osłonięte np. przez ażurowe korony dużych drzew lub krzewów. W cieniu krzewy źle rosną i słabo kwitną, w pełnym słońcu szybko przekwitają.

Dzika róża nie oczekuje żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych ani systematycznego cięcia, tym bardziej, że pąki kwiatowe zawiązuje na pędach ubiegłorocznych i starszych. Przycinanie krzewów powinno być wiec ograniczone jedynie do cięcia pielęgnacyjnego, polegającego na usuwaniu wiosną wszystkich pędów słabych, chorych, uszkodzonych lub nadmiernie zagęszczających krzew.

Rozrost krzewów trzeba jednak systematycznie kontrolować, gdyż dzika róża ma tendencję do silnego rozkrzewiania się i pozostawiona sama sobie może stać się ekspansywna. Należy też pamiętać, że roślina osiąga znaczne rozmiary i jest dość rozłożysta (nawet do 2-3 m wys. i podobną szerokość), dlatego nadaje się do uprawy jedynie w większych ogrodach.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Andrew Butko/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Autor
Uprawa dzikiej róży w ogrodzie | Jaką wybrać? Gdzie sadzić? Jak dbać?
Uprawa dzikiej róży w ogrodzie | Jaką wybrać? Gdzie sadzić? Jak dbać?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl