Logo
Logo

Uprawa szachownicy (korony) cesarskiej w ogrodzie

Czy wiesz, że szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) to jedna z pierwszych uprawianych na świecie roślin? Poznaj więcej tajemnic tej niezwykłej rośliny cebulowej. Dowiedz się kiedy, na jakiej głębokości i w jakim podłożu sadzić szachownicę oraz jak ją pielęgnować.

Spis treści
Historia szachownicy cesarskiej Skąd wzięła się nazwa szachownicy cesarskiej? Szachownica w legendach Sadzenie szachownicy cesarskiej Jak uprawiać szachownicę? Jakie właściwości ma szachownica?

Historia szachownicy cesarskiej

Naturalne miejsca występowania szachownicy cesarskiej to Turcja, południowy wschód i zachód Iranu, Afganistan, Pakistan oraz góry Kaszmiru. W połowie XVI wieku roślina ta została przywieziona do Europy; Karol Kluzjusz (Jules Charles de L'Écluse, francuski lekarz i botanik działający na terenie obecnej Belgii) posadził pierwszą szachownicę cesarską w Lejdzie. Ta iście królewska kwitnąca roślina cebulowa stała się bardzo popularna. Zaczęto ją licznie przedstawiać na obrazach i płytkach ceramicznych już w 1610 roku.

Szachownica Premier fot. iBulb Fot. iBulb

Szachownica cesarska 'Premier'

Skąd wzięła się nazwa szachownicy cesarskiej?

Łacińska nazwa rośliny brzmi Fritillaria imperialis. Nazwa rodzajowa Fritillaria pochodzi od słowa "fritilus" (kubek do gry w kości), a gatunkowa imperialis – od słowa "imperium" (cesarstwo). Roślina w polskim języku otrzymała nazwę szachownica cesarska. Bywa również nazywana cesarską koroną.

Szachownica fot. iBulb Fot. iBulb

Szachownica w legendach

Szachownica cesarska odegrała główną rolę w kilku legendach i podaniach ludowych. Według jednej z legend kwiaty szachownicy cesarskiej, jako jedyne, nie kłaniały się Jezusowi idącemu na Golgotę. Wszystkie inne pochyliły się ze współczucia, a szachownica pozostała dumnie wyprostowana. Kiedy Jezus uprzejmie upomniał kwiat, roślina skłoniła się, zarumieniła ze wstydu i uroniła łzy z majestatycznego kwiatu.

Druga legenda związana jest z perską królową. Z powodu wyjątkowej urody król nie ufał swojej małżonce. Zarzucił jej niewierność i zabronił wstępu do pałacu. Smutna królowa, w poczuciu niewinności, wędrowała po polach. Wypłakała tak wiele łez, że skurczyła się do rozmiarów rośliny. Kiedy się zatrzymała, jej nogi zakorzeniły się w ziemi i zamieniła się w koronę cesarską.

Sadzenie szachownicy cesarskiej

  • Po zakupie cebulek nie można długo pozostawiać w opakowaniu. Korzenie mogą zacząć rosnąć i ulec uszkodzeniu. Dlatego sadzimy je tuż po zakupie, w terminie od końca sierpnia do końca września.

  • Cebulka szachownicy cesarskiej wygląda nieco dziwne, ponieważ ma w środku otwór; to miejsce, w którym znajdowała się nasada starego kwiatu.

  • Szachownica cesarska kwitnie najpiękniej na słonecznym lub częściowo zacienionym stanowisku. Wymaga przepuszczalnego, żyznego podłoża.

  • Cebule umieszczamy około 20 cm pod powierzchnią gleby, pamiętając o tym, by były skierowane otworem do góry.

  • Ze względu na osiąganą wysokość (ok. 1 m) szachownice sadzimy między innymi, niższymi roślinami cebulowymi lub bylinami, które zasłonią dolne, nieefektowne partie rośliny.
Cebule szachownicy fot. iBulb Fot. iBulb

Cebule szachownicy cesarskiej mają u góry otwór; pozostałość po starej łodydze.

Uprawa i pielęgnacja szachownicy

  • Szachownice podlewamy tylko wiosną, gdy jest sucho.

  • Gdy rośliny przekwitną, obrywamy tylko kwiaty. Łodydze trzeba pozwolić całkiem zaschnąć (można ją przyciąć jedynie do połowy długości).

  • Po przekwitnięciu okrywamy miejsca, gdzie znajdują się cebule donicą skierowaną do góry dnem, przysypujemy piaskiem (aby nie zgniły) lub wykopujemy rośliny.

  • Po wykopaniu cebule oczyszczamy z podłoża, wkładamy do drewnianej skrzynki, przykrywamy torfem i przechowujemy do końca sierpnia w suchym i ciemnym pomieszczeniu.
Szachownica Maxima Lutea fot. iBulb Fot. iBulb

Szachownica cesarska 'Maxima Lutea'

Przydatne właściwości rośliny

Kwiaty szachownicy cesarskiej wydzielają specyficzny, nieprzyjemny zapach. Tę cechę warto wykorzystywać – zapach szachownicy odstraszacza z ogrodu krety, myszy polne i karczowniki.

Duże krople nektaru wytwarzane przez kwiaty szachownic przyciągają do ogrodu pszczoły i motyle. Po delikatnym stuknięciu w kwiat wczesnym rankiem warto spróbować smaku wspaniałego nektaru.

Źródło: iBulb

Autor
Uprawa szachownicy (korony) cesarskiej w ogrodzie
Uprawa szachownicy (korony) cesarskiej w ogrodzie
iBulb

iBulb poprzez ogólnoświatowe działania PR i kampanie reklamowe promuje sadzenie cebulek kwiatowych. W zielonym ogródku publikuje artykuły o kwiatach cebulowych.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl