Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Uprawa ziemniaków - w gruncie czy w doniczce?

Jak uprawiać ziemniaki? Na pytanie czytelnika odpowiada David Hurrion - ekspert Gardeners` World.

uprawa ziemniaków w ogrodzie fot. Jai79 - Pixabay

Uprawa ziemniaków w gruncie i w doniczkach

Ziemniaki zabierają dużo miejsca na działce, więc aby wysiłek włożony w ich uprawę się opłacił, trzeba uzyskać maksymalne plony. Wybierz certyfikowane sadzeniaki (wolne od chorób i szkodników) oraz odmiany dające najlepsze zbiory w podłożu, jakie masz na działce. Z praktyki wiadomo również, że najwięcej ziemniaków zbiera się z odmian średnio wczesnych i późnych.

Choć możesz uprawiać ziemniaki w pojemnikach i workach (zobacz na sąsiedniej stronie), największe zbiory są z gruntu. Ziemniaki najlepiej udają się na osłoniętych, słonecznych stanowiskach wolnych od zastoisk mrozowych i na żyznej, przepuszczalnej, zatrzymującej wilgoć ziemi. Wolą również lekko kwaśną ziemię (w wapiennym, zasadowym podłożu mogą chorować na parcha). Każdego roku uprawiaj ziemniaki w innym miejscu, by uniknąć szkodników (np. nicieni) i zmniejszyć ryzyko porażenia zarazą ziemniaka.

uprawa ziemniaków w ogrodzie
David radzi: Wybierz obficie plonujące odmiany, a skoro już zadajesz sobie trud własnoręcznej uprawy ziemniaków, nie zapomnij też o tych najbardziej ci smakujących.

Podkiełkowanie sadzeniaków i pozostawienie na nich najsilniejszych pędów zapewni ich bujny wzrost i jest niezbędne przy uprawie wczesnych i średnio wczesnych odmian.

Podkiełkowanie wymaga umieszczenia sadzeniaków w pustej kuwecie lub płytkim pudełku na ciepłym i jasnym parapecie. Gdy pędy osiągną około 2,5 cm, pozostaw tylko trzy najsilniejsze z nich.

Wczesne odmiany wysadź na przełomie marca i kwietnia, średnio wczesne posadź do gruntu około połowy kwietnia, a odmiany późne i sałatkowe – od połowy do końca kwietnia.

Sadzeniaki umieść w pojedynczych dołkach lub redlinach na głębokości 15 cm, z kiełkami skierowanymi ku górze. Przed wysadzeniem bulw wzbogać ziemię materią organiczną, następnie rozsyp mączkę kostną lub nawóz do ziemniaków na dnie każdego dołka albo redliny.

Przykryj bulwy ziemią i podlej je obficie. Kiedy pędy zaczną rosnąć, trzeba je okopać (usypać kopczyki ziemi wokół łodyg). Dzięki temu światło nie dotrze do bulw, a łodygi wydadzą więcej stolonów, na których będą się formować młode ziemniaki.

Redliny zwiększają również powierzchnię ziemi ogrzewanej słońcem, a w ciepłej ziemi ziemniaki rosną szybciej i bujniej. Delikatne pędy są wrażliwe na mróz w pierwszych tygodniach wzrostu i mimo że tak uszkodzone wydobrzeją, zbiory będą opóźnione i dużo mniejsze. W przypadku prognozowanych przymrozków okryj więc uprawę ziemniaków włókniną lub tunelem foliowym.

Wilgoć to podstawa

Ziemniaki lubią wysoką wilgotność podłoża, zwłaszcza latem, gdy rozwijają się młode bulwy. Nie można ich narażać na suszę. Podlewanie co 10 dni wpłynie pozytywnie na zawiązywanie się nowych bulw i ograniczy porażenie parchem oraz „drugi wzrost”, podczas którego bulwy formują się nieprawidłowo, jeśli wilgotność podłoża jest zmienna: przestają rosnąć podczas suszy i ruszają ponownie po opadach deszczu. Ziemniaki skorzystają na nawożeniu co 2 tygodnie płynną odżywką. Zapewni ona ich dobry wzrost w czasie sezonu.

Zaraza ziemniaka początkowo objawia się ciemnymi plamami na liściach i pędach

Czy można uniknąć zarazy ziemniaka?

Wybierz odmiany odporne na zarazę, np. te ze słowem Sarpo w nazwie [np. ‘Sarpo Mira’ – red.], szczególnie w przypadku uprawy na działce lub na obszarze podatnym na choroby grzybowe.

Zaraza ziemniaka rozprzestrzenia się za pomocą zarodników przenoszonych drogą powietrzną lub wodną podczas mokrego, ciepłego lata, dlatego jeśli przewidywany jest mokry sezon, zapobiegawczo warto zastosować fungicydy miedziowe.

Zaraza początkowo objawia się jako ciemne plamy na wierzchołkach liści i pędach, a później przenosi się do podłoża, porażając bulwy i powodując ich gnicie. Usuwanie porażonych części pędów ograniczy rozprzestrzenianie się zarazy na sąsiednie rośliny i zapobiegnie zniszczeniu bulw.

Jak uprawiać ziemniaki w pojemnikach?

uprawa ziemniaków w pojemnikach Wybierz odpowiedni pojemnik
Jeśli miejsca jest mało, użyj starych worków z podłożem (wcześniej nakłuj je), worków raszlowych lub dużych plastikowych doniczek. Na dnie usyp 10-cm warstwę podłoża John Innes No.3 [żyzne podłoże doniczkowe – red.] wymieszanego z garścią domowego kompostu. Ułóż na tym 4 sadzeniaki, przykryj je podłożem i podlej.
uprawa ziemniaków w pojemnikach W miarę wzrostu uzupełniaj podłoże
Ustaw worki w osłoniętym miejscu na tarasie, gdzie słońce operuje co najmniej połowę dnia. Nawadniaj podłoże, a kiedy kiełki osiągną 15–20 cm, dopełnij worki podłożem i obficie podlej. Dosypuj podłoże w miarę wzrostu pędów. Stopniowo odwijaj brzegi worków, podnosząc je coraz wyżej.
uprawa ziemniaków w pojemnikach Regularnie podlewaj uprawy
W czasie wzrostu ziemniaki potrzebują mnóstwo wody, zwłaszcza w donicach i workach. Latem unikaj podlewania deszczówką z beczek, gdzie mogą znajdować się zarodniki zarazy ziemniaka (patrz poniżej). Co 2–3 dni dokładnie nawadniaj doniczki i worki i pozwól ziemi przeschnąć przed kolejnym podlaniem, aby ziemniaki równo rosły.

Czytelnicy radzą... jak uprawiać własne ziemniaki?

Nawadniaj regularnie kartoflisko, kiedy tylko zawiążą się pierwsze bulwy. Ściółkuj, zamiast okopywać, i podbieraj ziemniaki spod ściółki bez konieczności wykopywania całej rośliny.
Felicity Weeks, Hereford

Wybierz odmianę, która da najlepsze rezultaty na twojej działce, i nie zapominaj o podlewaniu.
Susan Gibbs, e-mail

Podkiełkuj sadzeniaki przed wysadzeniem i podlewaj uprawę w czasie suszy.
Chris Whelan, Exeter

Kup kwalifikowane sadzeniaki, wybierz większe bulwy i upewnij się przed ich posadzeniem, czy są wystarczająco podkiełkowane. Okop je wcześnie i nie zapominaj o odchwaszczaniu.
Sheila Smith, e-mail

Bądź cierpliwy. Nie daj się skusić zbyt wczesnym wykopkom!
Janet Bowen, St Neots

 

Tekst: Adrian Evans i Kay Maguire Gardeners' World Edycja Polska Marzec-Kwiecień 2016
zdjęcia: Neil Hepworth, Jason Ingram, Tim Sandall, Jai79 - Pixabay


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńAZALIA W DOMU. Pielęgnacja doniczkowej azalii

Azalie, to nie tylko piękne krzewy ogrodowe, to także niezwykłe domowe rośliny doniczkowe. Dowiedz się, które gatunki dobrze rosną i kwitną ...