Logo
Logo

Dynia olbrzymia (Cucurbita maxima)

Dynia olbrzymia (Cucurbita maxima) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: owoce
  • Gleba: torfowa, żyzna, próchniczna, przepuszczalna
  • Kolor kwiatów: żółte
  • Kwiaty: luźne, dwupienne, duże
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna
  • Owoce: jagoda fałszywa
  • Pokrój: pokładający się, rozłożysty, płożący
  • Przydatność do spożycia: owoce, kwiaty
  • Wysokość: do 10 m długości
  • Kolor owoców: żółte, pomarańczowe, czerwone
  • Trwałość liści: sezonowe
  • Wilgotność: gleba wilgotna
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, ogrody wiejskie, ogrody przydomowe, małe ogrody, roślina jadalna
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Dynia na Halloween! Polecane odmiany Ciekawostki Gdzie kupić?

    Dynia olbrzymia (Cucurbita maxima) to gatunek należący do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Warzywo pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, a obecnie uprawiana jest na niemal całym świecie. To jedna z 3 gatunków dyń, które uprawia się w celach pozyskania znanych wszystkim, pomarańczowych owoców.

    Jak wygląda dynia olbrzymia?

    Dynia olbrzymia to roślina jednoroczna, która wytwarza długie, płożące pędy, które mogą osiągać do 10 m. Liście wyrastające z pędów są niezwykle duże i klapowate.

    Dynia olbrzymia kwitnie od późnej wiosny do wczesnego lata – od maja do lipca. Kwiaty dyń są rozdzielnopłciowe – żeńskie wyrastają pojedynczo są duże i żółte, a męskie, niepozorne pojawiają się pęczkami w kątach liści. Owoc rośliny – nazywany potocznie również dynią, to jagoda fałszywa. W zależności od odmiany może się ona różnić kształtem, kolorem i wielkością, warto jednak wiedzieć, że zazwyczaj są to duże owoce, osiągające wagę 40-60 kg!

    System korzeniowy dyni nie jest specjalnie duży, a korzenie rośliny lubią być niezbyt głęboko pod ziemią.

    Wymagania i uprawa

    Z racji tego, że należy do roślin egzotycznych, uprawa dyni olbrzymiej jest w naszym klimacie dość wymagająca. Przez cały okres wegetacyjny potrzebuje stanowiska z dużą ilością słońca i ciepła. Pod względem warunków glebowych i wodnych również jest wybredna – należy jej zapewnić podłoże żyzne, bogate w składniki pokarmowe, przepuszczalne i wilgotne.

    Dynię olbrzymią można wysiewać / rozmnażać poprzez bezpośredni siew albo robiąc rozsady. Z racji ryzyka przymrozków, zarówno wysiewanie nasion, jak i przesadzanie młodych egzemplarzy z rozsad, zaleca się wykonywać w połowie maja. W glebie tworzymy dołki o głębokości 2-3 cm, w których umieszczamy 2-3 nasiona, dbając o odstęp około 1 metra między nimi.

    Pielęgnacja dyni olbrzymiej

    Dynia olbrzymia potrzebuje systematycznego podlewania, szczególnie w okresie suchych miesięcy letnich, gdy jej kwitnienie jest obfite i zaczyna się zawiązywanie owoców.

    Nawożenie dyni nie jest trudne. Roślina świetnie reaguje na nawozy organiczne jak i mineralne. Świetnie reaguje na ściółkowanie.

    Zastosowanie

    Dynia jest warzywnym symbolem jesieni oraz niezastąpionym punktem w letnim i jesiennym menu na całym świecie. Miąższ dyni olbrzymiej jest używany w różnego rodzaju potrawach, takich jak zupy, ciasta czy puree. Oprócz owoców, można jeść także kwiaty dyni – dodaje się je do sałatek jak też smaży w cieście (np. naleśnikowym).

    W niektórych kulturach dynie olbrzymie są wykorzystywane podczas świąt i festiwali jako dekoracje. Mogą być rzeźbione, malowane lub nawet używane jako łodzie w wyścigach po wodzie!

    Jak zrobić donicę lub wazon z dyni?
    Dynia – na co pomaga i dlaczego warto ją jeść?
    Przechowywanie dyni: w domu, piwnicy i na balkonie

    Dynia na Halloween

    Jesienne dekoracje wykorzystujące dynie są bardzo popularne na całym świecie, a dyniowe lampy stawiane w ogrodach z okazji Halloween to niezastąpiony element pop kultury zza oceanu, który w ostatnich latach coraz wyraźniej zmienia charakter Wigilii Wszystkich Świętych.

    Polecane odmiany dyni olbrzymiej

    • 'Big Max' – o intensywnie pomarańczowo-czerwonym miąższu
    • 'Atlantic Giant' – o żółtym miąższu i twardej skórce, duża trwałość w przechowywaniu
    • 'Rouge vif d'Etampes' – spłaszczony kształt owocu, pomarańczowo-czerwony miąższ
    • 'Ambar' – dużo beta-karotenu (nawet 6 razy więcej niż w innych popularnych w Polsce odmianach dyni), żółty lub pomarańczowy miąższ, ciemnozielony kolor skórki
    • 'Justynka' – półkrzaczasty pokrój, pomarańczowy i bardzo gruby miąższ, ciemnopomarańczowa skórka
    • 'Melonowa Żółta' – kolor miąższu i skórki jest ciemno-żółty (przypomina melona)

    Ciekawostki

    W niektórych kulturach tradycyjnych dynia olbrzymia była używana w medycynie ludowej ale nie ma naukowych dowodów potwierdzających jej właściwości lecznicze.

    Dynie olbrzymie są znane z osiągania imponujących rozmiarów. Rekordowe egzemplarze mogą ważyć ponad 1000 kg, a niektóre konkursy na największą dynię przyciągają hodowców z całego świata, którzy chcą pobić światowy rekord. Ostatni rekord wielkości dyni olbrzymiej wpisany do księgi Guinness'a przypadł okazowi, który został wyhodowany we Włoszech i osiągnął ponad 1226 kg!

    Dynia, ze względu na swój imponujący rozmiar, często była symbolem obfitości i płodności w wielu kulturach. W niektórych tradycjach była również uważana za symbol ochrony i dobrobytu.

    Gdzie kupić nasiona dyni?

    Nasiona dyni olbrzymiej znajdziemy w każdym punkcie sprzedaży nasion warzyw i owoców. To popularna roślina i w czasie terminów wysiewów (wiosną) znajdziemy jej duży wybór. Dobrze sprawdzać oferty sklepów internetowych, które często mają dostępne rzadziej spotykane odmiany, np.:

     

    Zdjęcia: MB / AdobeStock, anncapictures, Hans Braxmeier, S B, congerdesign/Pixabay

    Autor
    Dynia olbrzymia
    Dynia olbrzymia
    Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

    Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

    Tagi
     
    Powiązane tematy
    Zwiń Pokaż więcej (10)

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl