Logo
Logo

Marchew zwyczajna (Daucus carota)

Marchew zwyczajna (Daucus carota) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Gleba: każda ogrodowa
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: roślina jadalna
  • Marchew zwyczajna jest jednym z podstawowych gatunków warzyw uprawianych w Polsce. Częścią jadalną marchwi jest zgrubiały korzeń spichrzowy.
    Występuje w stanie dzikim pospolicie na terenach Europy, Azji i północnej Afryki. W Polsce w stanie dzikim jest rośliną bardzo pospolitą.

    Marchew dobrze rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych, o dobrych stosunkach wodno-powietrznych. Najlepsze są gleby piaszczysto-gliniaste zasobne w próchnicę. Na glebie ciężkiej o wysokim poziomie wód gruntowych, korzenie marchwi będą się rozdwajać i zniekształcać.

    Marchew powinno się uprawiać w drugim lub trzecim roku po oborniku. Przy uprawie marchwi należy kierować się płodozmianem. Dobre rośliny, po których można sadzić marchew to: groch, fasola, bób, warzywa kapustne, ogórek, pomidor, szpinak i cebula zwyczajna.

    W uprawie marchwi należy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu oraz o podlewaniu. Nie można dopuścić do długotrwałego przesuszenia gleby, gdyż może to prowadzić do rozdwajania się korzeni.

    Marchew zwyczajna swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wartości odżywczej, walorom dietetycznym i smakowym. Jest bogatym, naturalnym źródłem karotenu (prowitaminy A), zawiera sporo witamin z grupy B, składników mineralnych, cukrów i znaczne ilości błonnika pokarmowego.

    Marchew zwyczajna zaliczana jest do grupy warzyw korzeniowych.

    Pozostałe rośliny w tej grupie to: brukiew (Brassica napus), burak ćwikłowy (Beta vulgaris), chrzan pospolity (Armoracia rustica), seler korzeniowy (Apium graveolens) oraz pietruszka korzeniowa (Petroselinum hortense var. microcarpum)

     
    Powiązane tematy
    Zwiń Pokaż więcej (14)

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl