Strefa magazynu

Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2017

Wrzesień-Październik 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe
Kup ten numer
Wydanie elektroniczne
Przejrzyj
ten numer

Jesień, czyli ostatni radosny wybuch barw, zanim pod koniec roku smutne szarości i biele wezmą we władanie ogród. Wzrok skupia się więc na płomiennych klonach (najlepsze polecamy na s. 14), czerwonych berberysach i owocach irg, fioletach powojników (s. 12) i astrów, słonecznych rudbekiach i dzielżanach. „Trwaj, chwilo, jesteś piękna!”. W tym numerze znajdziecie na to lepsze sposoby niż zawarcie paktu z diabłem.

Kolor na żądanie wprowadzą kompozycje w donicach: z cyklamenami, żurawkami, bratkami, rozchodnikiem (s. 88) lub – klasycznie – z wrzosem (s. 23). Patrzymy też dalej i planujemy przyszłe nasadzenia. Jesień to idealny czas na sadzenie roślin – nowo zakupionych lub samodzielnie rozmnożonych (s. 76) – oraz wysiewanie nasion. Masz obawy co do tego ostatniego pomysłu? Alan Titchmarsh (s. 82) fascynująco Cię przekona do jesiennego siewu. Ale to nie wszystko! Inne sposoby rozmnażania roślin, które sprawdzą się także w innych porach roku, poznasz w specjalnym przewodniku na s. 34.

Zanim zabierzesz się do sadzenia, poznaj podpowiedzi Carol, jak estetycznie i oryginalnie łączyć kolory z... zielenią (s. 28). Choć na hasło „barwy ogrodu” nie reagujemy skojarzeniem „chlorofil w kiełkach, pączkach i liściach”, to „zielony to też kolor” (cytując Gertrude Jekyll) – długosezonowy, do którego dobieramy inne barwy.

I za którym już niedługo będziemy tęsknić. Na spleen na szczęście też mamy radę – kolory (zielony również) na wiosnę wyczarujesz, sadząc jesienią kwiaty cebulowe i bulwiaste (s. 45). Bo najlepsze pomysły kiełkują nie tylko na wiosnę.

Agnieszka Pietrzak
Redaktor naczelna

Zrób to teraz

Dział praktycznych porad zespołu magazynu Gardeners' World

Lubimy

Szczególnie polecamy

Lubimy jesień... za deszcz owoców i zmianę kolorów

W Wielkiej Brytanii obchodzimy w październiku Dzień Poezji, więc kusiło mnie, by napisać ten cały tekst wierszem. Problem jednak w tym, że po pierwsze, nie mogę wymyślić rymu do „październik” – oprócz „zdziernik”.

Czytaj dalej

Zestawienia idealne. Małe piękności

Zestawiliśmy młodość i tradycję, by wnieść blask intensywnego koloru i wyrazistość w porę blaknących barw.

Zestawienia idealne. Słodkie i chłodne

Od brzoskwiniowego, przez cukierkowy, po mocny koral i ciemną fuksję – jest tyle odcieni różu, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Eksperci polecają. Powojniki Viticella

Ta odporna na mróz grupa nie jest wybredna co do warunków, a kwitnie od lipca do września – zachęca Graham Rice.

Eksperci polecają. Klony

Mrozoodporne rośliny z długo cieszącymi oczy kolorami liści są pożądaną wielosezonową ozdobą ogrodu – zachęca Graham Rice.

1 roślina, 3 pomysły. Zawilec ‘Pretty Lady Julia’

Zwarty pokrój i długi okres kwitnienia – zawilec japoński jest idealny do obsadzania donic. Kevin Smith proponuje trzy kompozycje z tą orientalną pięknością w roli głównej.

Inspiracje

Zielony salon. Pokój z widokiem

Joe Swift pomoże ci przekształcić ogród w salon na świeżym powietrzu – wystarczy tylko niewielki plan.

Carol: Stwórz nastrój za pomocą barw

Pobudź zmysły, obsadzając rabatę roślinami o określonych barwach. Carol Klein przedstawia sześć pięknych nasadzeń, które obudzą różne emocje w ogrodzie.

Alan: Pora coś rozmnożyć

Alan krok po kroku pokazuje, jak samodzielnie zwiększyć liczbę posiadanych ulubionych roślin.

Carol: Samosiejki. Obfitość z natury

Rośliny, które same rozsiewają nasiona, są darmowymi prezentami od natury. Carol Klein zachęca do polubienia tych niespodziewanych gości i otwarcia się na spontaniczność, którą wnoszą do ogrodu.

Wiosenne cebulki. Kompozycje najlepsze do cienia

Spraw, aby już kolejnej wiosny twój ogród zachwycał kwiatami. Kieruj się naszymi prostymi radami – prezentujemy cudowne kombinacje, które świetnie sprawdzą się na rabatach.

Cebulki do doniczek

Już we wrześniu posadź w doniczkach rośliny cebulowe i bulwiaste, aby wiosną cieszyć oko pięknymi kwiatami. Wystarczy, że zastosujesz się do prostych wskazówek Louise Curley – i niesamowity efekt gwarantowany.

Tulipany. Rabatowe piękności

Posadź teraz cebulki tulipanów, a wiosną twoje rabaty wzbogacą się intensywnymi kolorami. Rosie Yeomans pokazuje, jak stworzyć perfekcyjne zestawienia z tulipanami w roli głównej.

Chcieliśmy mieć miejsce dla przyjaciół

Bujna roślinność, mnóstwo miejsc do siedzenia i kuchnia pod chmurką przeobraziły niewielką działkę w gościnną przystań.

Projekty Joego. Granice a prywatność

Projektant Joe Swift pokazuje, jak wybrać ogrodzenie i zapewnić sobie odrobinę prywatności bez blokowania światła.

Miniogrody. Ogród w pionie

W ostatnim artykule z serii „Miniogrody” Nick Bailey podaje twórcze rozwiązania pozwalające maksymalnie wykorzystać mury i inne pionowe powierzchnie.

Carol: Poradnik sadzenia

Carol zdradza nam, dlaczego najlepiej sadzić jesienią i jak zrobić to perfekcyjnie.

Wysiew nasion. Przepis na sukces

Alan radzi, jakie nasiona można teraz wysiać i co zrobić, by za każdym razem wszystko poszło dobrze.

Kolor na żądanie. Jesienne aranżacje donic

Wprowadź do ogrodu żywe kolory, wykonując z Joem Swiftem stylowe jesienne aranżacje donic.

Cięcie. Podcinanie koron młodych drzew

Przyszedł czas na uformowanie koron krzewów i drzew – zachęca David Hurrion. Jesień to także dobra pora na usunięcie dolnych gałęzi, aby zrobić więcej miejsca i wpuścić więcej światła.

Szczególnie polecamy

Poznaj roślinę: Powojnik 'Sweet Summer Love'

Rośnie silnie i bujnie – dorasta do 3,5 metra, ale tym, co wyróżnia ten powojnik ze swojej grupy, to purpurowo-fioletowe kwiaty.

Czytaj dalej

Z własnego ogródka

Oszczędzamy. Gospodarny ogrodnik

Dave Hamilton pokazuje, jak wydawać mniej oraz lepiej uprawiać warzywa.

Gruszki prosto z ogródka

Grusze dostarczają jesienią przepysznych, soczystych owoców, a na wiosnę zachwycają wspaniałymi kwiatami. Większość odmian jest odporna na szkodniki i choroby.

Jak uprawiać jabłonie?

Wystarczy kilka prostych czynności, aby sadzonka jabłoni ukorzeniła się i wydała pierwsze owoce już w następnym sezonie.

Uprawa truskawek. Sprawdzone sposoby

Wrzesień to idealna pora na sadzenie nowych krzewów truskawek. Sally Nex testuje cztery sposoby ich uprawy, aby pomóc ci uzyskać jak najlepsze plony tych przepysznych owoców.

Fauna w ogrodzie

Rusałka admirał

Rusałka admirał jest jednym z ostatnich motyli widywanych o tej porze roku.

Pytania i odpowiedzi

Na pytania czytelników odpowiadają eksperci Gardeners` World. Różnice w sezonach wegetacji roślin, wynikające z różnic klimatycznych Polski i Anglii, są uwzględniane w wydaniu polskim. Redakcja magazynu "Gardeners` World - Edycja Polska" zachowuje jednak oryginalny przekaz merytoryczny, aby Czytelnik nie utracił żadnych wartości źródłowego wydania angielskiego.

2015

Gardeners_World_Polska_4-2018Gardeners World Polska 3-2018Gardeners World 2-2018Gardeners World Polska 1-2018Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2017Gardeners_World_Edycja_Polska_3-2017Gardeners World Polska styczeń-luty 2017Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-3-2016Gardeners_World_Edycja_Polska_2-2016Gardeners World Edycja Polska 1-2 2016Gardeners_ World_Edycja_Polska-6-2015Gardeners_World_Edycja_Polska_5-2015Gardeners World Polska Lipiec-Sierpień 2015gardeners world edycja polska maj-czerwiec 2015gardeners world edycja polska marzec-kwiecień 2015Gardeners World Edycja Polska styczeń-luty 2015
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień