Logo
Logo

Kolor kwiatów hortensji: czy można go zmienić? Ten preparat szybko to zrobi

Hortensje to kwiaty o niesamowitym uroku, które zdobią wiele ogrodów. Ich kolorystyka jest zróżnicowana i zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju gleby, na której rosną. Czy wiesz, że możesz wpływać na barwę kwiatów hortensji? Poznaj praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci zmieniać odcień tych pięknych roślin i ciesz się ich różnorodnością kolorystyczną w swoim ogrodzie.

Streszczenie artykułu
Hortensje to piękne kwiaty, które są wyjątkowe ze względu na możliwość zmiany koloru ich kwiatów. Kolor kwiatów hortensji zależy od pH gleby, w której rosną. W glebie kwasowej (pH poniżej 6) kwiaty hortensji będą niebieskie, a w glebie o odczynie zasadowym (pH powyżej 6) będą różowe. Jeżeli chcemy zmienić kolor kwiatów hortensji, musimy wpłynąć na pH gleby. Możemy to zrobić, dodając do gleby odpowiednie substancje. Aby zasadować glebę, możemy użyć wapna, a do zakwaszenia gleby - siarczanu glinu lub siarczanu żelaza. Zmiana koloru kwiatów hortensji nie nastąpi od razu, ale po kilku tygodniach. Warto również pamiętać, że nie wszystkie odmiany hortensji zmieniają kolor kwiatów. Odmiany hortensji o kwiatach białych, czerwonych czy fioletowych nie zmienią koloru, niezależnie od pH gleby. Zmiana koloru jest możliwa tylko u hortensji o kwiatach różowych lub niebieskich.
Spis treści
Czy da się zmienić kolor kwiatów hortensji? Jak mieć niebieską hortensję w ogrodzie? Jaki preparat zastosować, by szybko zmienić kolor hortensji? Jakie są naturalne sposoby zmiany koloru hortensji?

Czy i jak zmienić kolor kwiatów hortensji?

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to prawdopodobnie najbardziej powszechny gatunek od dawna uprawiany w ogrodach. Rośliny te najlepiej rosną i kwitną na glebach żyznych, próchniczych i niezbyt ciężkich o kwaśnym odczynie (pH od 4,5 do 5,5). Kwiatostany tych krzewów są zwykle różowe lub niebieskie, a zależy to głównie od odczynu gleby.

Kolor kwiatów hortensji zależy od podłoża w którym rośnie. Hortensje zakwitną na błękitno, gdy zapewni się im kwaśne podłoże, nawożąc na przykład siarczanem amonu lub potasu. Intensywność koloru reguluje się także, dodając sól glinu do wody, którą krzewy są podlewane. Nawozy zasadowe bogate w wapń lub magnez oraz wyższe pH gleby spowodują, że kwiaty będą miały czerwone wybarwienie.



Agrecol / YouTube


 

Nawóz do hortensji
Nawóz do hortensji
Nawóz "INTENSYWNE BARWY" do hortensji z mikroskładnikami, jest to nawóz WE typu NPK, zawierającym podstawowe składniki pokarmowe: azot, fosfor, potas a dodatkowo także mikroskładniki takie jak: bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk. Nawóz jest natychmiast przyswajany przez rośliny i szybko uzupełnia niedobory składników pokarmowych. Przeznaczony do nawożenia hortensji niebieskiej. Zapewnia intensywne wybarwienie kwiatów.
Kup w naszym sklepie!

Należy pamiętać, że zbyt wysokie pH przyczyni się do żółknięcia, zasychania i opadania liści. Dodając kwaśny torf, najskuteczniej przeciwdziała się zjawisku chlorozy (choroba roślin powstająca na skutek zahamowania tworzenia się chlorofilu). Ściółkowanie ziemi kompostem korowym lub torfem wysokim wpływa na dobry rozwój krzewu i pomaga osiągnąć pożądany kolor kwiatów.

Zdjęcie tytułowe: eqroy / AdobeStock oraz Kerstin Riemer / Pixabay

Autor
Kolor kwiatów hortensji: czy można go zmienić? Ten preparat szybko to zrobi
Kolor kwiatów hortensji: czy można go zmienić? Ten preparat szybko to zrobi
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl