Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Wysiewanie nasion do gruntu - jak i kiedy to zrobić?

Kiedy wysiewać nasiona do gruntu? Na pytanie czytelnika odpowiada David Hurrion - ekspert Gardeners` World.

wysiewanie do gruntu fot. Hans Braxmeier - Pixabay

sprawdzanie temperatury gleby przed wysiewem nasion

David radzi: Sprawdź termometrem temperaturę ziemi na głębokości 5–10 cm, w zależności od rodzaju i rozmiaru nasion, które wysiewasz.


Marzec może być bardzo kapryśny: raz jest ciepło i mokro, raz słonecznie i zimno. Słońce, coraz wyżej wędrując po niebie, zaczyna mocniej ogrzewać ziemię, a od 20 marca (równonoc wiosenna) dni stają się dłuższe od nocy.

Chociaż dzięki temu temperatura gleby wzrasta, to temperatura powietrza ciągle podlega dużym wahaniom. Ciemny kolor ziemi i jej luźna struktura pozwalają jej się ogrzać i utrzymać to ciepło, natomiast powietrze nocą lub przy wietrznej pogodzie może się szybko ochładzać, szczególnie gdy wieje z północy albo ze wschodu.

Wysianie nasion do jeszcze nieogrzanej gleby uniemożliwi ich wykiełkowanie i spowoduje gnicie. Przemoczona zawiera również mało tlenu niezbędnego w początkowej fazie kiełkowania.

Różne rodzaje gleby nagrzewają się także w różnym stopniu: piaszczysta, ilasta szybciej niż ciężka, mokra glina. Biorąc pod uwagę naturalny proces nagrzewania się ziemi, marzec to zwykle pierwszy miesiąc, w którym możesz wysiewać nasiona bezpośrednio do gleby.

Miej jednak na uwadze lokalne i regionalne uwarunkowania oraz właściwy termin nadejścia wiosny. Okres nadejścia wiosny różni się także w każdym roku, skutkując stopniem ogrzania się podłoża, dlatego sprawdź termometrem temperaturę ziemi, zanim rozpoczniesz wysiew nasion poszczególnych typów roślin.

Odporne na mróz gatunki poradzą sobie lepiej z niższą temperaturą niż te częściowo odporne i wrażliwe. Na opakowaniach z nasionami zwykle podana jest optymalna temperatura wysiewu (zazwyczaj dla uprawy pod osłonami), jednak większość gatunków wytrzyma w temperaturze do 5°C niższej w przypadku wysiewu bezpośrednio w gruncie.

Temperatura ziemi a kiełkowanie nasion

15–20°C
Wrażliwe

• Seler
• Onętek (kosmos)
• Cukinia i kabaczek
• Wilec
• Dynia
• Kukurydza cukrowa
• Cynia

10–15°C
Częściowo odporne

• Fasola szparagowa
• Sałata głowiasta
• Tytoń
• Fasola wielokwiatowa
• Szpinak

5–10°C
Odporne

• Bób
• Nagietek
• Marchew
• Cebula
• Groch
• Rzodkiewka
• Rukola i sałaty liściowe

Wysiane w gruncie nasiona wykiełkują w temperaturze niższej od tej, która jest podana na opakowaniu jako „idealna” – odnosi się ona do wysiewów pod osłonami.

Przygotowanie podłoża

Kilkoma sprytnymi sztuczkami pomożesz glebie szybciej osiągnąć wyższą temperaturę. Wzbogacenie ziemi żyzną, włóknistą materią organiczną w postaci dobrze rozłożonego kompostu przyniesie wiele korzyści, m.in. zmieni jej kolor na ciemniejszy, co wpłynie na większą absorpcję ciepła słonecznego, oraz ją rozluźni, ułatwiając wnikanie ciepłego powietrza.

usypywanie redlin zwiększa powierzchnię ziemi ogrzewanej przez słońce

Pomoże również usypanie redlin (patrz na zdjęcie po prawej), dzięki czemu zwiększy się powierzchnia podłoża ogrzewanego przez słońce, a cały proces przebiegnie z większą wydajnością.

Redliny zwiększają jednocześnie przepuszczalność ziemi, polepszają cyrkulację powietrza, a tym samym wschody nasion są szybsze i bardziej wyrównane. Ostatnim trikiem jest przykrycie powierzchni ziemi (zobacz poniżej). Pomoże zatrzymać ciepło na dwa sposoby: izolację oraz zatrzymanie energii słonecznej.

3 sposoby na ogrzanie gleby

ogrzewanie gleby czarną folią
Czarna folia
Przykryj ziemię czarną folią polietylenową, agrotkaniną lub papą dachową. Czarny kolor będzie pochłaniał ciepło słoneczne, które ogrzeje ziemię. Takie okrycie zatrzyma również zimny deszcz i późnowiosenny śnieg.
ogrzewanie gleby tunel
Tunele
Często są używane do okrywania wysiewów i młodych roślin, a jeszcze większy pożytek przyniosą, gdy rozstawisz je 2–3 tygodnie przed wysiewami. Zatrzymują powietrze, które ulega ogrzaniu i stopniowo wnika w strukturę ziemi.
ogrzewanie gleby słomiana ściółka
Słomiana ściółka
Źdźbła słomy wypełnione są powietrzem, które nagrzewa się i izoluje ziemię od zimnego wiatru. Rozłóż 10-cm warstwę słomy na ziemi i dociśnij ją deskami, cegłami lub gąsiorami dachowymi (na zdjęciu).

Czytelnicy radzą... jak wysiewać nasiona do gruntu?

Do wysiewu warzyw wykorzystaj podniesione rabaty wypełnione dobrej jakości podłożem. Sadzonki możesz później wysadzić na miejsca docelowe.
P. Larcombe, e-mail

Wczesną wiosną rozrzuć na powierzchni ziemi warstwę domowego kompostu, który ją ociepli i odizoluje. Kiedy będziesz gotów siać, po prostu odgarnij go na bok i zrób otwory na nasiona.
Nelly Cooper, Ipswich

Przekop ziemię widłami, by usunąć wszystkie chwasty i rozluźnić wierzchnią warstwę, w której posiejesz nasiona.
Tim Sykes, e-mail

W rzędach, w których wysiejesz później nasiona, umieść najpierw kompost. Jego struktura jest luźna i szybko się nagrzewa, dlatego wpływa na równe kiełkowanie nasion.
C. Alexander, Bristol

Okryj ziemię agrowłókniną na kilka tygodni przed planowanymi wysiewami, aby gleba mogła się nagrzać.
Colm Finnigan, e-mail

Przygotuj własnoręcznie miniaturowe tunele, przecinając wzdłuż plastikowe butelki. Okryj nimi rzędy z nasionami i umocuj w podłożu wieszakami wygiętymi na kształt litery „U”.
Jane Phillips, Nottingham

Przed wysiewem nasion wierzchnią warstwę ziemi w rzędach wymieszaj widłami z własnym kompostem. Później połóż na każdym rzędzie starą deskę i stań na niej, aby lekko ubić ziemię, zanim posiejesz nasiona.
Alex Hopkins, e-mail

 

Tekst: Gardeners' World Edycja Polska Marzec-Kwiecień 2016
zdjęcia: Sarah Cuttle, Paul Debois, Tim Sandall, Arpent Nouricier - Flickr, Hans Braxmeier - Pixabay


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...