Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Z jakiej trawy najlepiej wysiać trawnik?

Dowiedz się z jakich gatunków traw najlepiej założyć trawnik z siewu. Na pytanie odpowiada David Hurrion - ekspert Gardeners` World.

zakładanie trawnika wysiewanie nasion traw

Gatunki traw

Wiele lat selekcji i rozmnażania traw pozwoliło otrzymać specjalistyczne mieszanki trawnikowe odpowiednie do różnych warunków. Wybierz taką, która najlepiej odpowiada warunkom świetlnym w twoim ogrodzie i temu, w jaki sposób korzystasz z trawnika. W nowoczesnych mieszankach trawnikowych występują cztery główne rodzaje nasion traw: życica (Lolium), wiechlina (Poa), kostrzewa (Festuca) i mietlica (Agrostis).

Życice [zwane rajgrasami] mają najszersze liście i tworzą trawniki o szorstkim wyglądzie. Odmiany karłowe życic dają wytrzymałe trawniki, które zniosą dziecięce zabawy i intensywne użytkowanie na małych obszarach. Te trawy rosną najlepiej na nasłonecznionych stanowiskach, jednak niektóre odmiany tolerują całkowity cień na- wet przez połowę dnia lub lekki, rozproszony cień. Trawniki z życicy należy kosić na maksimum 30 mm wysokości, ponieważ niższe kosze- nie może je oskalpować, odsłaniając krzewiącą się podstawę roślin. Wiechliny wytwarzają miększe i węższe źdźbła niż życice. Wiechliny zwyczajna i łąkowa dobrze rosną w cieniu, jednak nie znoszą nadmiernego deptania. Nie stworzą delikatnego trawnika, dlatego często występują w mieszankach z karłowymi życicami i kostrzewami. Mieszanki nasion przeznaczone na miejsca zacienione tworzą trawniki, których nie należy kosić niżej niż na wysokość 30 mm, jednak poradzą sobie w cieniu drzew lub na bezpośrednim słońcu przez kilka godzin dziennie.
Kostrzewy – zwłaszcza rozłogowe odmiany kostrzewy czerwonej (bez obaw, jest zielona) i murawowej – wytwarzają węższe blaszki liściowe, które zniosą częste koszenie na wysokości 8 mm, chociaż lepiej pozwolić im rosnąć do 15 mm, jeśli mają wytrzymać umiarkowane deptanie. Najlepiej im na stanowiskach oświetlonych przez co najmniej połowę dnia. Mietlice, spośród tych podstawowych traw, wytwarzają najcieńsze źdźbła. Zniosą niskie koszenie na wysokość 5 mm i dadzą piękny wygląd trawnikowi, po którym rzadko się chodzi. Niskie koszenie kosiarką rotacyjną może zniszczyć delikatny trawnik, dlatego trawniki z mietlic najlepiej kosić kosiarkami bębnowymi. Mietlice urosną w słońcu i w cieniu, jednak do dobrego wzrostu wymagają ziemi o pH 6,5 lub niższym.

David radzi
Nasiona traw wysiewaj rzadko, by zmniejszyć ryzyko infekcji grzybowych i uzyskać silne przyrosty źdźbeł. Postępuj zgodnie ze wskazówkami podanymi na opakowaniu lub wysiej 20 g nasion na 1 m2, jeśli używasz uniwersalnej mieszanki trawnikowej.

Pora działać – wysiewanie nasion traw

Nowe trawniki z siewu najlepiej zakładać we wrześniu. Ziemia jest jeszcze nagrzana latem, a na je- siennych deszczach zwykle można polegać, jeśli chodzi o nawadnianie. Tworzą się doskonałe warunki do kiełkowania. Oznacza to, że siewki traw będą wystarczająco wyrośnięte, a ich systemy korzeniowe rozwiną się na tyle, by przetrwać zimę. W rzeczywistości, gdy tylko nieco podrosną, chłodniejsza aura zatrzyma ich bujny wzrost i pobudzi je do krzewienia – zagęszczania kęp i wydawania odrostów z każdej rośliny. Dodatkowo nowy trawnik urośnie o tej porze roku, kiedy mniej korzystasz z ogrodu.

siej i grab Siej i grab
Nasiona traw przywabiają ptaki, zwłaszcza jesienią, kiedy gromadzą one zapasy na zimę. Wysiej nasiona na przekopaną, rozluźnioną, zwałowaną i zagrabioną ziemię. Użyj miotłograbi do wymieszania nasion z wierzchnią warstwą podłoża, a większość z nich znajdzie się poza wzrokiem ptaków. Po zagrabieniu dokładnie podlej.
odchwaszczaj Odchwaszczaj
Zarówno nasiona traw, jak i chwastów szybko wykiełkują wilgotną i ciepłą jesienią. Trudno odróżnić kłopotliwe wieloletnie chwasty trawnikowe od innych, które zginą, kiedy tylko rozpoczniemy koszenie, dlatego wyrwij wszystkie siewki chwastów, zanim się rozrosną (uważaj, by nie zadeptać młodej trawy).
podlewaj gdy sucho Podlewaj, gdy sucho
Wilgotne podłoże jest konieczne do szybkiego kiełkowania i rozwinięcia rozległego systemu korzeniowego przed nadejściem zimy. Jeśli ziemia jest sucha dłużej niż 4–5 dni, podlej ją dokładnie, używając pistoletu zraszającego lub konewki z sitkiem o drobnych oczkach. Dokładne nawodnienie pobudzi korzenie trawy do głębszej penetracji podłoża.

Jak tworzy się filc?

Włóknisty materiał, który gromadzi się na trawniku, nazywamy filcem. Tworzy się z mieszaniny martwych źdźbeł trawy – łodyg i liści oraz ze ścinków pozostałych po koszeniu. W czasie ciepłej i wilgotnej pogody bakterie glebowe rozkładają warstwę filcu, oddając ziemi materię organiczną. Podczas suszy, szczególnie latem, proces rozkładu ulega zatrzymaniu, a filc zbija się w nieprzepuszczającą wody powłokę. Trzeba teraz zgrabić ten cały martwy materiał i pozwolić powietrzu przeniknąć do murawy, a to dodatkowo pomoże ustrzec trawnik przed chorobami grzybowymi i zamieraniem.

Czytelnicy radzą... jak jesienią dbać o trawnik

Użyj wertykulatora, który pomoże usunąć martwą trawę i pozwoli trawnikowi oddychać.
Ade Marks, Londyn
Przygotuj trawnik na nadejście zimy: podnieś wyżej ostrze kosiarki, by źdźbła pozostały dłuższe po koszeniu, ale nadal koś raz w tygodniu kosiarką wyposażoną w kosz na ścinki.
Shona Milne, e-mail
Wykop dmuchawce (mniszki), babki i stokrotki, których płaskie rozetki liści mogą zadusić duże obszary na trawniku – szczególnie zimą.
Ian Larkin, Brighton
Nakłuj trawnik widłami, co poprawi jego przepuszczalność. Tak powstałe otwory wypełnij szorstkim piaskiem, by dobrze odprowadzały wodę w czasie deszczowej pogody.
N. Cooper, Harrogate
Przed koszeniem zagrab źdźbła trawy i chwastów do pozycji pionowej, aby uzyskać lepszy efekt.
Carl Bromley, e-mail
Jesienią zbieraj ścinki trawy, aby zmniejszyć ilość filcu tworzącego się na powierzchni trawnika.
L. Nichols, e-mail

Gardeners` World Polska Wrzesień-Październik 2016
zdjęcie: Izhamwong CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons, Paul Debos, Tim Sandall


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...