Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Łąka w ogrodzie | Jak i kiedy wysiać? Czy warto założyć?

Łąka kwietna ożywia ogród, sprzyja rodzimym gatunkom roślin i przyciąga zwierzęta. Nie wymaga też wielu zabiegów pielęgnacyjnych. O czym powinniśmy pamiętać gdy zdecydujemy się założyć ją zamiast tradycyjnego trawnika?

Spis treści
Plusy i minusy zakładania łąki w ogrodzie Kiedy założyć łąkę kwietną? Gdzie zakładać łąkę kwietną? Jakie nasiona na łąkę kwietną? Jak wysiewać łąkę kwietną? Jak pielęgnować łąkę kwietną?

Łąka w ogrodzie: Plusy i minusy zakładania

O założenie łąki kwietnej warto pokusić się w przypadku posiadania dużego lub średniego ogrodu, zwłaszcza gdy ma on naturalistyczny lub wiejski charakter. To dobra alternatywa dla trawnika szczególnie w miejscach mocno nasłonecznionych, na skarpach, skrajach dróg i w mniej uczęszczanych częściach ogrodu.

Łąka kwietna to sposób nie tylko na udekorowanie i urozmaicenie ogrodu, ale także na zaoszczędzenie sobie pracy, gdyż jej pielęgnacja jest bardzo ograniczona. Rozwiązanie to służy także naturze, gdyż stwarza miejsce do życia wielu gatunkom zwierząt, np. pszczołom, chrząszczom, motylom i innym owadom, a także jaszczurkom i ptakom.

Trzeba jednak mieć świadomość, że nie jest to element, który będzie ozdobą ogrodu od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Gdy rośliny przekwitną, walory dekoracyjne łąki kwietnej spadną, choć z pewnością w dalszym ciągu zachowa ona swój naturalny charakter.

Kiedy zakładać łąkę kwietną?

Łąkę kwietną najlepiej zakładać wiosną, po ostatnich przymrozkach, ale jeszcze przed nastaniem upałów. Optymalny termin to czas od drugiej połowy kwietnia do końca maja. Jesienny siew także jest odpowiedni. Ważne jednak, by nie wykonywać pracy zbyt późno. Siew letni jest mniej skuteczny, trzeba przy nim zadbać o regularne nawadnianie.

Łąka kwietna (fot. PublicDomainPictures)
Fot. PublicDomainPictures
Łąka naturalna (fot. Kit - Pixabay) Fot. Kit/Pixabay

Gdzie zakładać łąkę kwietną?

  • Łąkę kwietną można zakładać na glebach suchych, świeżych lub wilgotnych. Najlepiej jednak jeśli podłoże jest ubogie w składniki pokarmowe! W takich warunkach trawa wolniej rośnie, a bardziej uwidocznione są kwiaty letnie i inne charakterystyczne gatunki ozdobne. Może się również okazać, że podłoże pod łąkę kwiatową jest zbyt urodzajne. Wówczas glebę można zubożyć mieszając ją z dużą ilością piasku.

  • Przed wysiewem teren powinien być także odpowiednio przekopany i oczyszczony. Jeśli stanowisko było wcześniej traktowane jako nieużytek – powinno się je zaorać, wyrównać i zastosować herbicydy. Po dwóch tygodniach, gdy wykiełkują chwasty, zabieg ochronny warto powtórzyć.

  • Trzeba też pamiętać, że rośliny łąkowe są samosiejkami. Jeśli w pobliżu znajduje się nieskazitelny, tradycyjny trawnik, łąka kwiatowa może doprowadzić do jego zanieczyszczania.

  • Łąki nie powinno się zakładać w pobliżu placu zabaw i innych miejsc przeznaczonych dla dzieci. Nie chodzi tylko o działanie alergenne, ale także o samą pielęgnację roślin nie znoszących udeptywania.

Jakie nasiona wysiać na łąkę kwietną?

Mieszanki nasion do stworzenia łąki kwietnej mogą znacznie różnić się proporcjami i różnorodnością gatunków. Nie powinno zabraknąć w niej wolno rosnących traw (kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa, konietlica łąkowa, grzebienica pospolita) oraz roślin motylkowatych (koniczyna biała i czerwona, łubin trwały, komonica, wyka). Ważną rolę pełnią typowe dla łąki rośliny ozdobne (chaber bławatek, mak polny, wrotycz pospolity, krwawnik pospolity, jaskier ostry, rumianek pospolity).

Niektóre mieszanki są przeznaczone pod konkretne stanowisko. I tak, na łące suchej z powodzeniem można sadzić rośliny takie jak dziurawiec pospolity, gipsówka, lebiodka pospolita, przetacznik kłosowy, goździk piaskowy, rogownica polna i szałwia łąkowa. Na łące wilgotnej sprawdzą się bodziszek łąkowy, rzeżucha łąkowa, rdest, żywokost lekarski, niezapominajka błotna czy wiązówka błotna.

Dodatkowe gatunki można dosiać samemu. Pamiętajmy jednak, że np. maki, chabry i kąkole źle znoszą koszenie i będą kwitły na łące tylko w pierwszym roku, z kolei łubin trwały szybko się rozsiewa i może szybko zdominować nasadzenie, dlatego nie warto siać go w zbyt dużych ilościach.

Łąka (fot. Pixabay)
Fot. Pixabay

Łąka kwietna (fot. Jan Vasek - Pexels) Fot. Jan Vasek/Pexels

Jak wysiewać łąkę kwietną?

  • Nasiona najlepiej wysiewać siewnikiem (na krzyż) zwykle w ilości 1-3 g/m². Dokładna ilość zależy od rodzaju gleby i mieszanki (trawę sieje się gęściej niż kwiaty polne).
  • Nasiona warto wymieszać z piaskiem, dzięki czemu będą równomiernie rozprowadzone.
  • Nie należy ich przykrywać ziemią – wystarczy lekko je ubić, aby miały kontakt z wilgotną glebą i nie były unoszone przez wiatr.

Nasiona będą kiełkowały nierównomiernie. Aby zapewnić wszystkim odpowiedni start, warto najpierw wysiać nasiona kwiatów polnych, a dopiero po 2-4 tygodniach nasiona traw. To pozwoli tej pierwszej grupie roślin wykiełkować i wzmocnić się. Trawy zazwyczaj rosną silniej i są bardziej ekspansywne od pozostałych gatunków (oprócz chwastów).

Z czasem niektóre gatunki zdominują nasadzenie. Co 2-3 lata warto dosiewać mieszanki nasion kwiatów polnych – wtedy łąka zachowa swój ozdobny (pierwotny) wygląd. W szczególności maki słabo radzą sobie w sąsiedztwie innych gatunków. To rośliny jednoroczne, które wykiełkują jedynie na zaoranej, pustej glebie.

Jak pielęgnować łąkę kwietną?

Łąka kwietna nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Podlewanie warto wykonywać tuż po założeniu, gdy rośliny są młode oraz wiosną, gdy zaczynają wegetację oraz okresowo, w czasie suszy. Nawożenie jest niewskazane.

Łąkę kwietną kosi się zwykle 1-2 razy w roku. Pierwsze koszenie wykonuje się nie wcześniej niż w czerwcu. Wiele roślin łąkowych kwitnie na przełomie maja i czerwca, a więc moglibyśmy je zniszczyć. Kilka dni po koszeniu zawsze należy uprzątać resztki roślinne, by rośliny nie zgniły i nasiona mogły wyschnąć i wysypać się. 

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Stephan Eickschen/Unsplash

Autor
Łąka w ogrodzie | Jak i kiedy wysiać? Czy warto założyć?
Łąka w ogrodzie | Jak i kiedy wysiać? Czy warto założyć?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

20-08-2021 20:53

Jestem tego samego zdania.

Gość Gość E.

20-08-2021 11:08

ROUNDUP???? serio... z całą pewnością będzie to korzyść dla EKOSYTEMU łąki i pożytecznych zwierząt... żenujący artykuł...

Gość

18-08-2021 15:43

Michał mazik pseudo ogrodnik i atrapa dziennikarza. A teraz coś od siebie, jak można być takim tłuczkiem i kretyn..... Proszę poczytać o pozwach w USA dotyczących RAUNDUPU zawierającego glifosat. Trzeba być skończonym ignorantem by coś takiego proponować. W tym roku razem z kochaną ...

Gość Anna

08-07-2021 05:33

Czy człowiek, który to pisał może się nazwać ogrodnikiem? Nie sądzę.

Gość Manta

20-05-2020 14:27

Panie Michale, proszę poczytać o skutkach degradacji gleby, na świecie po zastosowaniu Roundupu. Dziwi mnie, że ogrodnicy-pasjonaci tak chętnie proponują herbicydy. Najpierw Pan zachęca: ,,Rozwiązanie to służy także naturze, gdyż stwarza miejsce do życia wielu gatunkom zwierząt, ...

Gość Pan Łąka

02-01-2020 10:09

Po ekologiczne sposoby założenia łąki kwietnej zapraszamy na www.laka.org.pl. Od wielu lat zajmujemy się łąkami. Można je zakładać bez użycia glifosatu.

Gość Zuza

10-10-2019 06:46

Jak można pisać zeby zastosować roundap przed wysianiem łąki kwietnej??!! Przecież sęk w tym zeby było ekologicznie !!!

Gość dede

19-08-2019 10:55

ale ekologia , kto to używa Roundup, a feeeeeeeeeeeeee

Gość Piotr

06-08-2019 12:14

Niestety trudno wykonać ładną łąkę kwiatową kiedy z gleby wyskoczą chwasty.... więc opryski....

Gość Michał

26-07-2019 07:59

Zastosować Roundap?! Dziękuje i nie do zobaczenie.

Pokaż wszystkie komentarze