Temat na czasie

Choinka w doniczce. Jak wybrać i pielęgnować?
choinka w doniczce fot. gpointstudio - Fotolia.com
Wiele osób rezygnuje z zakupu ciętej choinki na Święta, gdyż nie chce niszczyć pięknych, naturalnych drzewek. Poza tym, żywe drzewka to coroczny wydatek, w przeciwieństwie do wieloletnich dekoracji z tworzywa sztucznego. Choinka w doniczce to "złoty środek" - będzie żywą bożonarodzeniową dekoracją, a później ozdobą działki lub ogrodu.  

słownik

Acidofit Akarycydy Alpinarium Altana Arboretum Architektura krajobrazu Areola Atraktanty Bakteriocydy Biohumus Blaszka liściowa Bonsai Boskiet Botanika Broderia Bulwa Bylina Byliny nie zimujące w gruncie Byliny zimujące w gruncie Cabinet Cebula Centrum ogrodnicze Chlorofil Chochoł Choroba bakteryjna Choroba fizjologiczna Choroba grzybowa Chwast Ciecz użytkowa Darń Dendrologia Dojrzałość zbiorcza owoców Doniczka Ekologia Epifity Etykieta-instrukcja stosowania środka ochrony roślin Fauna Feromony Flora Florystyka Fotosynteza Fungicydy Gabion Gazon Gleba Glebogryzarka Hartowanie Herbicydy Hodowla roślin Hydroponika Insektycydy Inspekt Jagodnik Jesień Keramzyt Klomb Kompost Kompostowanie Kompostownik Korzeń Krzew Krzewinka Kwiat Las Lato Liść Makroelementy Mieszaniec Mieszaniec F1 Mikoryza Mikroelementy Motylkowate Nasiona Nawozy mineralne Nawozy organiczne Nawozy zielone Nawożenie Nawóz Ochrona roślin Oczko wodne Ogrodnictwo Ogród botaniczny Ogród owocowy Ogród przydomowy Okres wegetacji Oranżeria Owoc Parter Pergola Perlit Pestycydy PH Piaskowanie trawnika Pikowanie Planty Płodozmian Pnącze Podłoże ogrodnicze Pomnik przyrody Przerzedzanie zawiązków Rabata Repelenty Rezerwat przyrody Rosarium Roślina dwupienna Roślina jednopienna Roślina jednoroczna Roślina mięsożerna Roślina owadożerna Rozsada Sad Sadownictwo Skalniak Skaryfikacja nasion Soliter Storczykowate Stroisz Sukulenty Systematyka Szkodnik Szkółkarstwo Ściółkowanie Środki ochrony roślin Taras Topiar Torf Trawnik Trejaż Warzywniak Warzywnik Wiosna Wrzosowate Wrzosowisko X Ziemia Zima Zioła Żyzność gleby
a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u w x y z wszystkie
ABC ogrodnika / Artykuły /

Podlewanie ogrodu - zasady podlewania roślin ogrodowych

Podlewanie roślin wydaje się być najprostszym zabiegiem pielęgnacyjnym w ogrodzie. Większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że może to robić źle. Dowiedz się, jak nie należy podlewać roślin w Twoim ogrodzie.

podlewanie ogrodu fot. Ryan McGuire Pixabay

Woda jest dla roślin niezbędnym czynnikiem, decydującym nie tylko o jej zdrowiu i silnym wzroście, ale i o życiu. Najważniejszą czynnością przy pielęgnowaniu roślin jest dostarczanie im wody. Wbrew powszechnym opiniom podlewanie roślin w ogrodzie nie jest łatwe. Bez podstawowej wiedzy można popełnić wiele błędów, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do zamierania roślin.

Najczęstsze błędy przy podlewaniu roślin ogrodowych

Błędy przy podlewaniu zdarzają się nie tylko początkującym i niedoświadczonym ogrodnikom. Warto poznać podstawowe zasady, aby błędy w podlewaniu nie odbiły się niekorzystnie na kondycji naszych roślin. Gdy je poznamy, na pewno podlewanie będziemy wykonywać właściwie.

do najczęstszych błędów należy:

  • podlewanie w czasie upałów,
  • częste podlewanie zbyt małą ilością wody,
  • podlewanie zbyt silnym strumieniem i moczenie liści.

Kiedy podlewać rośliny ogrodowe?

Rośliny ogrodowe należy podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem.

  • Poranne podlewanie roślin ogrodowych - w godzinach porannych nie jest jeszcze gorąco, po podlaniu rośliny zdążą obeschnąć przed nadchodzącymi upałami;
  • Wieczorne podlewanie roślin ogrodowych - przed zachodem i po zachodzie słońca temperatura spada, a słońce nie powoduje już oparzeń. Po całym dniu rośliny są spragnione wody.

Jak nie podlewać roślin ogrodowych?

Oto kilka podstawowych zasad (nie) podlewania roślin ogrodowych:

Nie podlewaj roślin często i mało!

Częste podlewanie niewielkimi ilościami wody powoduje, że woda dostępna jest dla roślin jedynie w górnej warstwie gleby. Nie należy podlewać roślin często i mało, gdyż woda nie przesiąka do głębszych warstw.. Rośliny nie tworzą głębokiego systemu korzeniowego, nie sięgają do głębszych warstw, gdyż pobierają wodę z płytkich warstw. Niestety płytkie warstwy gleby szybko wysychają.

W przypadku niedoboru wody roślina cierpi z powodu suszy, ale nie może pobrać wody z głębszych warstw, gdyż jej system korzeniowy tam nie sięga - zresztą przy mało obfitym podlewaniu woda tam po prostu nie dociera. Jeśli przez parę dni nie będziemy mogli podlać roślin, bardzo prawdopodobne jest, że uschną albo ulegną znacznym uszkodzeniom.

Rośliny powinno podlewać się rzadko, a obficie, dzięki czemu woda wsiąka w glebę i przemieszcza się do głębszych warstw, które zachowują wilgoć dostępną dla roślin znacznie dłużej. W takich warunkach system korzeniowy roślin będzie głęboki i w razie suszy będzie pobierał wodę z głębszych warstw gleby.

Podlewanie roślin ogrodowych
Przy podlewaniu delikatnych roślin ogrodowych - np. kwiaty, rośliny ozdobne o delikatnych liściach, róże, krzewy liściaste warto poświęcić trochę więcej czasu i podlewać je delikatnie.

Nie podlewaj roślin silnym strumieniem wody!

Nie należy podlewać roślin silnym strumieniem wody, gdyż może to doprowadzić do uszkodzeń i rozdarć kwiatów i liści. Mimo, że uszkodzenia te wydają się niewielkie to wpływają na zmniejszenie dekoracyjności roślin. Rozdarte tkanki są bardzo często źródłem infekcji grzybowej. Warto kupić konewkę i delikatnie podlewać rośliny. Będzie to o wiele bardziej pracochłonne, jednak rośliny odwdzięczą się pięknym wyglądem i obfitym kwitnieniem.

Nie mocz liści podczas podlewania!

Podczas podlewania roślin ogrodowych często nie da się uniknąć zmoczenia liści, jednak powinno zachować się ostrożność i w miarę możliwości nie moczyć liści. Gdy tylko jest to możliwe, należy strumień wody skierować na ziemię pod roślinami i unikać lania wody po liściach. Niektóre rośliny są na to szczególnie wrażliwe, np. pomidory. Mokre liście stwarzają dogodne warunki chorobom grzybowym.

podlewanie roślin fot. Gardena
Ciekawym rozwiązaniem podlewania kwiatów doniczkowych, rabat czy grządek warzywnych może być system podlewania kropelkowego podłączany do węża ogrodowego. Na zdjęciu Gardena micro drip system.

Nie podlewaj roślin w czasie upałów!

W lecie bardzo często temperatura sięga nawet 30ºC w cieniu. Wydaje nam się, że właśnie wtedy rośliny potrzebują wody. Bardzo często właśnie wtedy sięgamy po wąż ogrodowy i spryskujemy rośliny lekką mgiełką i obficie podlewamy. Jednak, jest to błąd - nie należy podlewać roślin ogrodowych w czasie upałów!

Krople wody na liściach roślin działają jak "małe soczewki" - skupiają promienie słoneczne, powodując oparzenia liści, a w skrajnych przypadkach nawet brązowe wypalone plamy. Takie uszkodzenia liści to "wrota infekcji" dla różnych patogenów - czynników chorobotwórczych (bakterie i grzyby). W dodatku przy wysokiej temperaturze rośliny nastawiają się na oszczędzanie wody, a nie jej pobieranie, więc nawet z dostarczonej im wody korzystają mniej efektywnie.

podlewanie ogrodu fot. Gardena
Jeśli nie chcesz biegać po ogrodzie z konewką lub wężem ogrodowym rozwiązaniem może być system automatycznego podlewania - na zdjęciu zraszacz wynurzalny Gardena Aquacontou.

 

Tekst: Reakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: fot. Ryan McGuire Pixabay

Zobacz też:


Pozostałe artykuły

narzędzia ogrodnicze fot. Cellfast
Ogrodowi pomocnicy: Niezbędne narzędzia ogrodowe Aby nasz dom ładnie się prezentował, należy zadbać o jego bezpośrednie otoczenie,... więcej
kupowanie roślin przez internet fot. simoballero - Fotolia.com
Czy warto kupować rośliny przez Internet? Wiosna to znakomity czas na wysiew nasion, sadzenie roślin i nawożenie ogrodu,... więcej
nawożenie roślin fot. singkham - Fotolia.com
Jak uniknać błędów w nawożeniu roślin? W każdym ogrodzie nawożenie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.... więcej
co to za roślina fot. PiLensPhoto - Fotolia
Podobne nazwy, różne rośliny Dla wielu początkujących ogrodników poznanie prawidłowych nazw roślin stanowi... więcej
jak kupować rośliny do ogrodu fot. ajlatan - Fotolia.com
Kupujesz rośliny? Zobacz na co zwrócić uwagę! Wiosna i jesień to czas, kiedy najczęściej kupujemy nowe rośliny. Oba terminy... więcej
odzież ochronna bhp w ogrodzie fot. alexshyripa - Fotolia.com
BHP w ogrodzie - jak bezpiecznie wykonywać prace ogrodowe? Prace ogrodowe nie zawsze należą do łatwych i jeśli będziemy wykonywać je w... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńŚwierk, jodła czy sosna? Jaką CHOINKĘ wybrać na Boże Narodzenie?

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła czy sosna? Może poniższy tekst pozwoli Ci znaleźć odpowiedź. ...