Logo
Logo

Zielone dywany | Najlepsze rośliny zadarniające do cienia

Pod drzewami, w zacienionych częściach ogrodu trawa nie chce rosnąć. W takim wypadku mamy dwa wyjścia: przeprowadzić silne cięcie prześwietlające drzew i krzewów lub posadzić rośliny zadarniające, które znakomicie sprawdzają się w miejscach zacienionych.

Spis treści
Co zamiast trawnika? Rośliny zadarniające! Co można posadzić zamiast trawnika? Jakie rośliny okrywowe? Barwinek pospolity Runianka japońska Dąbrówka rozłogowa Bluszcz pospolity Brunnera wielkolistna Epimedium wielkokwiatowe

Większość gatunków roślin wymaga stanowisk słonecznych, ewentualnie lekko zacienionych i zwykle nie nadają się do sadzenia w pełnym cieniu, gdyż są wypłowiałe, słabo kwitną lub nawet zamierają. Istnieje jednak grupa roślin zadarniających (tzw. okrywowych), która dobrze rośnie w takim miejscach i jest polecana do sadzenia pod koroną drzew i krzewów.

Zalety roślin zadarniających?

  • bardzo dobrze dekorują ogród, dając dodatkowo możliwość stworzenia ciekawych obrzeży z otoczaków, drewna lub innych kamieni;
  • wiele z nich ma ozdobne kwiaty i liście;
  • sprawdzają się w miejscach zaniedbanych.

Jakie gatunki rośliny okrywowych wybrać?

roślina zadarniająca barwinek pospolity fot.  Svetlana Кorkina - Fotolia.com Fot. Svetlana Кorkina / Fotolia

Barwinek pospolity (Vinca minor)
Najbardziej znana roślina uprawiana w miejscach cienistych. Niewysoka, zimozielona krzewinka dobrze rośnie niezależnie od ilości światła, tworząc gęsty dywan drobnych, błyszczących liści i kolorowych kwiatów. Jest dość odporna na zanieczyszczenia powietrza, można ją sadzić w ogrodach miejskich. Dużą zaletą barwinka jest szybko wzrost i dekoracyjność przez cały sezon.

Polecane odmiany:
'Alba' - o białych kwiatach;
'Rubra' - o kwiatach czerwonych;
'Argenteovariegata' - o nietypowych liściach z białymi plamkami.

roślina zadarniająca runianka japońska fot. blackregis - Fotolia.com Fot. blackregis / Fotolia

Runianka japońska (Pachysandra terminalis)
Zimozielona roślina okrywowa uprawiana głównie ze względu na ozdobne liście. Często wykorzystuje się ją jako roślinę obwódkową, spotykaną w zieleni miejskiej. Runianka nie jest wymagająca w uprawie, dość ekspansywna i trzeba ją co pewien czas podcinać.

Polecane odmiany:
'Variegata' - o pstrych, nakrapianych liściach;
'Compact' - o zwartym pokroju.

dąbrówka rozłogowa fot. Forest and Kim Starr CC BY 3.0 Wikimedia Commons Fot. Forest & Kim Starr / Wikimedia Commons ↓

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
Popularna roślina zadarniająca, tworząca gęste, zwarte kobierce. Roślina nadaje się nie tylko do obsadzania miejsc pod koroną drzew i krzewów, ale także na obrzeża rabat. Ma nieco większe wymagania świetlne od runianki i barwinka - mimo tego dobrze rośnie w cieniu. Podczas upałów wymaga podlewania, gdyż nie znosi suszy.

Polecane odmiany:
'Alba' - o kwiatach białych;
'Braunherz' - o fioletowych kwiatach i brązowo-czerwonych liściach;
'Atropurpurea' - o fioletowych kwiatach i brązowo-fioletowych liściach;
'Variegata' - o kwiatach niebieskich, charakteryzująca się niskim wzrostem.

roślina zadarniająca bluszcz fot. Maria Jesus - Pixabay Fot. Maria Jesus / Pixabay

Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Wieloletnie, zimozielone pnącze wykorzystuje się nie tylko do obsadzania pni drzew i pergoli, ale również jako dobrze zadarniającą roślinę okrywową. Zwykle bluszcz osiąga maksymalną długość do 20 metrów. Cała roślina jest trująca (chociaż wykorzystuje się ją w ziołolecznictwie). Dobrze rośnie na próchniczych, wapiennych, lekko wilgotnych glebach o średniej zasobności składników pokarmowych. Nadaje się do ogrodów miejskich. Jego zaletą - oprócz niewielkich wymagań względem światła jest różnorodność - na rynku można dostać setki odmian o ciekawej kolorystyce i kształtach liści. Niestety w chłodniejszych regionach bluszcz może przemarzać zimą.

Polecane odmiany:
'Goldheart' - o ciemnozielonych liściach ze złotym środkiem;
'Woerner' - o pięcioklapowych liściach;
'Hibernica' - o większych liściach;
'Glacier' - o srebrzystoszarych i zielonych liściach;
'Spetchley' - karłowa wersja, raczej do pojemników.

Brunnera macrophylla fot. By Denis.prevot CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons Fot. Denis.prévôt / Wikimedia Commons ↓

Brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla)
Roślina wytwarza piękne, sercowate liście oraz drobne kwiaty (podobne do niezapominajek) barwy białej i niebieskiej. Kwitnie od kwietnia do maja. Można ją sadzić pod drzewami i krzewami, w rabatach mieszanych i nad brzegiem mów. Bylina preferuje gliniaste, przepuszczalne w miarę wilgotne gleby o dużej zawartości składników pokarmowych. W czasie upałów należy ją podlewać, gdyż nie znosi suszy.

Polecane odmiany:
'Blaukuppel' - o kwiatach niebieskich;
'Betty Bowring' - o kwiatach białych;
'Langtress' - o srebrzystych liściach.

Epimedium wielkokwiatowe fot. Jerzy Opioła GFDL Wikimedia Commons Fot. Jerzy Opioła / Wikimedia Commons ↓

Epimedium wielkokwiatowe (Epimedium grandiflorum)
Ta niewielka bylina (20-5cm wys.) tworzy interesujące kwiaty barwy białej, żółtej lub różowej. Kwitnie wiosną - od kwietnia do maja. Tworzy kępy o przebarwiających się liściach. Epimedium dobrze rośnie w półcieniu, więc z powodzeniem można ją sadzić pod drzewami o rzadszych konarach. Preferuje przepuszczalne, próchnicze wilgotne gleby o średniej zawartości składników pokarmowych. To dobra roślina okrywowa. Jako ciekawostkę warto dodać, że wytwarza się z niej medykamenty, podobnie działające jak…viagra.

Tekst: Michał Mazik; zdjęcie tytułowe: auntmasako, dference, Hans Braxmeier, Jan Haerer / Pixabay; zdjęcia w tekście: Forest & Kim Starr / CC BY 3.0 / Wikimedia Commons, Denis.prévôt / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons, Jerzy Opioła / GFDL / Wikimedia Commons

Autor
Zielone dywany | Najlepsze rośliny zadarniające do cienia
Zielone dywany | Najlepsze rośliny zadarniające do cienia
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl