Begonia bulwiasta (www.wikipedia.org)

Begonia bulwiasta

Begonia x tuberhybrida

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, kwitnące wiosną, kwitnące latem, kwitnące jesienią, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • wysokość: do 30 cm
 • kolor kwiatów: wielobarwne
 • okres kwitnienia: IX, V, VI, VII, VIII, X
 • gleba: przewiewna, żyzna
 • stanowisko: półcień
 • zastosowanie: balkony, pojemniki, rabaty, roślina dekoracyjna, tarasy, wnętrza

Begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida) to roślina wieloletnia nie zimująca w gruncie (bylina) należąca do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). Rośliny objęte tą nazwą powstały w wyniku krzyżowania wielu gatunków pochodzących z Ameryki Południowej, a także z Andów.

Ze względu na cechy morfologiczne begonię bulwiastą dzielimy na: begonię bulwiastą wielkokwiatową (Begonia x tuberhybrida grandiflora), begonię bulwiastą drobnokwiatową (Begonia x tuberhybrida multiflora) i begonię bulwiastą o zwisłych pędach (Begonia x tuberhybrida pendula flore pleno).

Begonia bulwiasta osiąga około 30 cm wysokości. Jej łodygi są wzniesione i mięsiste, wyrastają z bulwy o nerkowatym kształcie. Liście begonii są bardzo charakterystyczne, o kształcie sercowatolancetowatym, u nasady nierówne i na całej powierzchni ząbkowane. Kwiaty pojawiają się w górnej części pędu, wyrastają z kątów liści. Są duże i pięknie wybarwione. Występują w szerokiej gamie kolorów i różnym układzie płatków.

Begonia bulwiasta kwitnie od maja do później jesieni, a zimą przechodzi okres spoczynku.

Warunki uprawy begonii bulwiastej

Najlepiej rośnie w glebie żyznej i przewiewnej. Wszystkie begonie oprócz drobnokwiatowej (preferuje stanowisko słoneczne) lubią stanowiska nieco zacienione.

W okresie wzrostu i kwitnienia rośliny nawozi się nawozami mineralnymi. Należy unikać jednostronnego nawożenia azotem - rośliny rosną bujnie, ale słabiej kwitną i bulwy źle się przechowują w zimie.

Podlewanie umiarkowane, częściej w czasie suszy. Nie zalewać korzeni i nie spryskiwać liści.

Bulwy begonii wykopujemy z ziemi po pierwszych przymrozkach. Lekko przesuszamy bulwę i oczyszczamy z resztek. Bulwy najlepiej przechowywać obsypane piaskiem lub torfem w pomieszczeniu gdzie temp. waha się w granicach 7-12ºC.

Rozmnażanie begonii bulwiastej

Hodowcy begonię rozmnażają generatywnie, ale na własne potrzeby stosujemy rozmnażanie wegetatywne - polega ono na sadzonkowaniu wybijających pędów. Najczęściej w drugiej połowie grudnia lub w styczniu, wybiera się zdrowe dobrze wyrośnięte bulwy i sadzi płytko w pojemnikach i pozostawia do chwili wybicia pędów. Z tych pędów wykonuje się sadzonki. Sadzonki potrzebują około 3 tygodnie na ukorzenienie się.

Zastosowanie begonii bulwiastej

Begonia bulwiasta polecana jest do sadzenia w donicach, pojemnikach, skrzynkach balkonowych oraz do aranżacji wnętrz jako doniczkowa roślina kwitnąca. Dzięki ogromnej liczbie kolorów kwiatów, begonia jest doskonała do różnego rodzaju kompozycji. Odmiany pełnej i wielkokwiatowej nie polecamy do sadzenia na rabatach, gdyż długotrwałe deszcze mogą im zaszkodzić.

fot. wikipedia.org

Inne zdjęcia tej rośliny Begonia bulwiasta (fot. wikipedia.org) Begonia bulwiasta (fot. www.wikipedia.org) Begonia bulwiasta zwisająca (fot. www.wikipedia.org)
Inne rośliny w podgrupie:
Bergenia sercolistna (fot. www.hortulus.com.pl) Bodziszek Bodziszek korzeniasty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) brunera wielkolistna fot. A. Barra GFDL Wikimedia Commons Ciemiernik cuchnący (fot. Plant Publicity Holland)
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńŚwierk, jodła czy sosna? Jaką CHOINKĘ wybrać na Boże Narodzenie?

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła czy sosna? Może poniższy tekst pozwoli Ci znaleźć odpowiedź. ...