Ciemiernik cuchnący (fot. Plant Publicity Holland)

Ciemiernik cuchnący

Helleborus foetidus

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, trujące, kwitnące wiosną, ozdobne kwiaty, kwitnące zimą

Charakterystyka rośliny

 • wysokość: do 50 cm
 • kolor kwiatów: zielonkawe
 • okres kwitnienia: II, III, IV, V, VI
 • trwałość liści: zimozielone
 • gleba: próchniczna
 • odczyn gleby: zasadowa
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • zastosowanie: pod koronami drzew, pojemniki, rabaty

Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) to bylina ogrodowa kwitnąca zimą. Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Kwiaty ciemiernika rozchylają się tylko nieznacznie, mają płatki zielone z czerwonym obrzeżeniem. Zachowują dekoracyjność do połowy lata, do czasu dojrzewania nasion. Ciemiernik kwitnie od lutego do czerwca, a jego kwiaty osiągają wysokość do 50 cm. Jest jednym z najchętniej uprawianych ciemierników w Polsce.

Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) jest również najłatwiejszym w uprawie ciemiernikiem. Wysuszone kłącza rośliny charakteryzują się ostrym zapachem, stąd jego niesławna nazwa. Gatunek ten jest zimozielony.

Uprawa ciemiernika cuchnącego

Ciemiernik cuchnący preferuje stanowisko półcieniste, zacienione i najlepiej zaciszne, osłonięte od wiatru. Jest byliną odporną na niską temperaturę. Najlepiej rośnie w glebie próchnicznej, wilgotnej i z zawartością wapnia. Przygotowując podłoże pod posadzenie ciemierników, powinniśmy pamiętać o jego głębokim przekopaniu. Ciemiernik jest rośliną długowieczną - nie wymaga przesadzania nawet przez 10 lat.

Więcej informacji o ciemiernikach - zimowych kwiatach

Ważne: wokół ciemiernika nie należy zruszać gleby, gdyż roślina ma bardzo wrażliwy system korzeniowy na wszelkie mechaniczne uszkodzenia. Z tego też powodu należy przemyśleć miejsce jej posadzenia, aby nie było potrzeby przesadzania przez najbliższe 10 lat.

Pielęgnacja ciemiernika

Glebę wokół ciemiernika należy utrzymywać wilgotną. Wczesną wiosną można zasilić roślinę nawozem wieloskładnikowym.

Uwaga!

Wszystkie części ciemierników są trujące, zawierają trujący glikozyd - heleborynę. Spożycie nasion, korzeni lub części nadziemnych powoduje zatrucie, a kontakt z sokiem może wywoływać powstawanie pęcherzy na skórze.

fot. Plant Publicity Holland

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl

Przeczytaj także

Aktualności: Dziś zaczęła się kalendarzowa ZIMA 2013-2014
Inne rośliny w podgrupie:
Begonia bulwiasta (www.wikipedia.org) Bergenia sercolistna (fot. www.hortulus.com.pl) Bodziszek Bodziszek korzeniasty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) brunera wielkolistna fot. A. Barra GFDL Wikimedia Commons
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńPOINSECJA. (VIDEO) Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pytanie czytelnika: Jak co roku zdecydowałam się na zakup gwiazdy betlejemskiej. Zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się jej ...