Logo
Logo

Dracena sandera / Lucky Bamboo (Dracaena sanderiana)

Dracena sandera / Lucky Bamboo (Dracaena sanderiana) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: ulistnienie, pędy
  • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna, lekka
  • Pokrój: wzniesiony
  • Wysokość: ok. 1 m
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: słońce, półcień
  • Zastosowanie: wnętrza, pojemniki
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

    Dracena Sandera (Dracaena sanderiana) to wieloletnia roślina z rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Pochodzi z Azji, gdzie zasiedla dolne partie widnych lasów deszczowych, ale jest też uprawiana w wielu innych krajach świata jako roślina doniczkowa. Jej nazwa zwyczajowa to Lucky Bamboo.

    W naturze roślina ta tworzy sztywny, podzielony kolankami na segmenty, wzniesiony, zielony pęd, porośnięty naprzeciwległymi parami liści. Są one szeroko-lancetowate, zaostrzone na końcu, gładkie i miękkie. Lekko przewieszają się na zewnątrz. Dracena Sandera dorasta do ok. 1,5 m wys.

    W uprawie domowej zwykle jednak wygląda inaczej, gdyż ma postać gładkiego odcinka pędu, z którego wyrastają ulistnione, kępiaste, młode przyrosty. Pędy mateczne na etapie hodowli są też często odpowiednio formowane, dlatego mogą przybierać fantazyjne kształty.

    Pędy w dolnej części tworzą korzenie i mogą rosnąć zarówno w podłożu jak i w wodzie.

    Wymagania i uprawa

    Dracena Sandera oczekuje bardzo jasnego stanowiska z lekko rozproszonym światłem i przez cały rok pokojowej temperatury (ok. 20-24°C, nigdy poniżej 15°C). W cieniu jej boczne przyrosty stają się wiotkie, blade i wyciągnięte, natomiast w pełnym słońcu liściom grozi poparzenie.

    Roślinę można uprawiać na dwa sposoby – w tradycyjnym, lekkim, przepuszczalnym, próchniczym, stale lekko wilgotnym podłożu (np. ziemi do dracen) lub w szklanym naczyniu w wodzie (rodzaj uprawy hydroponicznej).

    Drugi sposób – w wodzie – jest popularniejszy, ale jeśli roślina ma przez dłuższy czas zachować walory ozdobne, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Po pierwsze podstawa jej pędu powinna być zanurzona w wodzie jedynie na kilka centymetrów (3-5 cm). Woda w której rośnie i woda, którą dolewamy do naczynia, nie może pochodzić prosto z kranu, gdyż dracena nie znosi chloru (liście draceny żółkną lub przebarwiają się). Woda powinna być odstana, przegotowana lub źródlana (oczywiście niegazowana). Wymieniamy ją w naczyniu co tydzień.

    Dracenę powinniśmy nawozić raz na jakiś czas, gdyż jest wrażliwa na zasolenie. Można używać nawozu do upraw hydroponicznych lub nawozu do roślin doniczkowych po uprzednim rozcieńczeniu (ok. 1:10).

    Dracenę można rozmnażać za pomocą bocznych sadzonek pędowych, ukorzenianych w wodzie.

    Zastosowanie

    Dracena Sandera to przede wszystkim atrakcyjna roślina pokojowa. Dobrze prezentuje się w doniczce, ale doskonale wygląda też uprawiana w szklanych, wysokich, przeźroczystych naczyniach w wodzie lub hydrożelu.

    Jej pędy mogą być prowadzone na różne sposoby, np. skręconej spirali (na całości pędu lub tylko w górnej części), piramidy lub warkocza (utworzone z kilku egzemplarzy). W takiej postaci są najczęściej uprawiane w płaskich, okrągłych doniczkach lub szerokich, szklanych misach.

    Roślina może być też doskonałym prezentem, mającym przynieść obdarowanemu pomyślność, szczęście i bogactwo (w Chinach symbolika rośliny jest bardziej złożona i uzależniona od ilości jej pędów).

    Wybrane odmiany

    • 'Victory' – liście zielone, ozdobione szerokimi, białymi pasami wzdłuż brzegów
    • 'Celle' – (zdj. 5) wyjątkowo wąskie, sztywne liście

    Ciekawostki

    Nazwa zwyczajowa draceny Sandera to Lucky Bamboo i chociaż z bambusem nie ma nic wspólnego (nie jest trawą i należy do innej rodziny botanicznej), to jej podzielony na segmenty pęd i długie, szeroko-lancetowate liście, istotnie mogą go przypominać. A ponieważ w kraju pochodzenia roślina uznawana jest za symbol powodzenia i szczęścia, zyskała dodatkowy przydomek "Lucky" (szczęśliwy, pomyślny). 


    Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: "Dracaena sanderiana"/Babij/CC BY-SA 2.0, Elton Sipp,Severin Candrian /Unsplash, Floradania dk

    Autor
    Dracena sandera / Lucky Bamboo
    Dracena sandera / Lucky Bamboo
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

     
    Powiązane tematy
    Zwiń Pokaż więcej (12)

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

    Gość Ewa Perz

    08-02-2021 07:32

    Czy mogę ukorzenić złamaną gałązkę drachmy?proszę o poradę

    Gość Jola

    15-12-2020 14:50

    Jak je rozmnażać, czy można skracać łodygi gdy są wysokie i się rozkładają ?

    Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl