Echmea wstęgowata - Aechmea fasciata fot. Allgau

Echmea wstęgowata

Aechmea fasciata

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: kępy
 • wysokość: 40-50 cm
 • dekoracyjność: kwiatostany, rozety liściowe
 • gleba: lekka
 • odczyn gleby: lekko kwaśna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: półcień
 • zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza

Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) należy do rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae). W środowisku naturalnym występuje w Brazylii. Porasta drzewa, utrzymując się na ich konarach z pomocą korzeni. W uprawie doniczkowej dorasta do 40-50 cm. Tworzy rozety długich, grubych, ciemnozielonych liści pokrytych srebrnym nalotem. Zakwita tylko raz – później zamiera. Gwiazdkowate kwiaty najczęściej mają różową bądź fioletową barwę.

Wymagania i uprawa

Roślina na stanowiskach dzikich jest zasłonięta przez gęste poszycie drzew. Dociera do niej tylko światło rozproszone. We wnętrzu mieszkalnym warto stworzyć jej podobne warunki – bez bezpośredniego nasłonecznienia (choć echmei rzadko ono szkodzi). Może rosnąć w miejscach oddalonych od okna, a nawet w sprawdzi się w półcieniu, np. w łazience z oknem. Przez cały rok wymaga wysokiej temperatury: w sezonie wegetacyjnym 22-26ºC, zimą minimum 16ºC.

Echmeę sadzi się w przepuszczalnym podłożu. Można ją nawet uprawiać bez ziemi, na korze z dodatkiem mchu, jednak wtedy trzeba zadbać o częste nawadnianie. Podobnie jak inne bromeliowate podlewa się ją, wlewając wodę bezpośrednio do rozety liściowej. Jeśli echmea została posadzona w żyznym podłożu, przez pierwsze miesiące nie wymaga dokarmiania. Później można jej sporadycznie – kilka razy w roku – podać mocno rozcieńczone dawki nawozu, np. dla sukulentów. Dobrze reaguje na częste zraszanie.

Echmea jest krótkowieczną byliną – żyje zwykle kilka sezonów, po kwitnieniu stopniowo zamiera. Trzeba ją wtedy zastąpić nowym egzemplarzem, np. z odrostów korzeniowych.

Kwitnienie można przyspieszyć, układając przy roślinie ogryzki z jabłek. Uwalniający się z nich etylen pobudzi roślinę do wykształcenia kwiatu.

Zastosowanie

Echmea ze względu na niewielkie wymagania sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Najczęściej uprawia się ją tradycyjnie, w doniczce. Nadaje się także do tworzenia ogrodów wertykalnych. Niekiedy jest sadzona w terrarium. Jako że jest nieduża, sprawdzi się też w pokoju dziecięcym, sypialni lub łazience.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Allgau / GFDL / Link, Pixabay

Inne zdjęcia tej rośliny Echmea wstęgowata - Aechmea fasciata fot. zoosnow - Pixabay.com

Inne rośliny w podgrupie:
Aphelandra squarrosa - Afelandra czworokątna - fot. Flora Dania Aglaonema zmienna - Aglaonema commutatum fot. Flora Dania Ananas - roślina doniczkowa fot. Flower Council Holland Aspidistra wyniosła - Aspidistra elatior - fot. Jungle Rebel - Flickr Begonia barszczolistna begonia heracleifolia
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień