Epipremnum fot. Flower Council Holland

Epipremnum złociste

Epipremnum aureum

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: płożący
 • wysokość: kilka metrów długości
 • dekoracyjność: ulistnienie
 • gleba: małe wymagania glebowe
 • odczyn gleby: lekko kwaśna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: cień, półcień, słońce
 • zastosowanie: roślina pnąca, wnętrza

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). W środowisku naturalnym występuje na Wyspach Towarzystwa znajdujących się we wschodniej części Polinezji. W wielu krajach świata jest uprawiana jako pnąca roślina ozdobna. W ojczyźnie pochodzenia rośnie jako liana, przyczepiając się do drzew. W uprawie pokojowej jej pędy osiągają nawet powyżej 5 m długości, a roczne przyrosty – 0,5 m. Ma atrakcyjne, błyszczące, sercowate, zielono-żółte liście. Starsze pędy mają tendencję do ogołacania się z liści.

Wymagania i uprawa

Lubi miejsca lekko słoneczne, o dużej ilości światła rozproszonego. Epipremnum radzi sobie także w pomieszczeniach bardziej zacienionych, chociaż wtedy wolno rośnie i ma mniej wybarwione liście (czasem niemal w całości zielone). Jest tolerancyjny względem temperatury.

Lubi żyzne, przepuszczalne podłoża (uda się też w przeciętnej jakości podłożu). Nie potrzebuje dużej doniczki – ma słabo rozwinięty system korzeniowy. Na dnie pojemnika należy ułożyć solidną warstwę drenażową. Roślina bywa kapryśna pod względem wody. Trzeba ją regularnie podlewać (podłoże nie powinno wyschnąć), ale niezbyt intensywnie. Jeśli ziemia będzie przesuszona, liście epipremnum brązowieją i zasychają, jeżeli zaś zalana – żółkną i opadają. Epipremnum warto często zraszać. Dzięki temu ograniczy się opadanie i brązowienie liści, a roślina zacznie wytwarzać mocniejsze i gęstsze korzenie czepne.

By epipremnum szybko rosło, od wiosny do jesieni warto je dokarmiać raz w tygodniu nawozem dla roślin o ozdobnych liściach. Roślinę łatwo rozmnaża się przez sadzonki pędowe i wierzchołkowe (ukorzenia się je bezpośrednio w podłożu).

Zastosowanie

Epipremnum złociste można uprawiać w donicy ustawionej na podłodze, prowadząc je po kratownicy lub podporze (ten sposób jest bardziej nowoczesny). Częściej jednak roślinę widzi się w wiszących pojemnikach, kwietnikach na ścianie lub w donicy postawionej na meblu. Jeśli pędy będą podwiązywane, roślina pokryje prawie cały sufit albo ścianę. Epipremnum to dobra propozycja do mieszkań, biur i pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Flower Council Holland, Flora Dania, Pixabay

Inne zdjęcia tej rośliny Epipremnum fot. Flora Dania Epipremnum fot. Sandeep Handa - Pixabay.com

Inne rośliny w podgrupie:
Aphelandra squarrosa - Afelandra czworokątna - fot. Flora Dania Aglaonema zmienna - Aglaonema commutatum fot. Flora Dania Ananas - roślina doniczkowa fot. Flower Council Holland Aspidistra wyniosła - Aspidistra elatior - fot. Jungle Rebel - Flickr Begonia barszczolistna begonia heracleifolia
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień