Adiantum capillus-veneris fot. Marija Gajic CC BY-SA 4.0 Wikimedia Commons

Niekropień właściwy

Adiantum capillus-veneris

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: pokładający się
 • wysokość: 30-60 cm
 • dekoracyjność: cała roślina, ulistnienie
 • stanowisko: cień, półcień
 • zastosowanie: pojemniki, wnętrza

Niekropień właściwy (Adiantum capillus-veneris) do rodziny orliczkowatych (Pteridaceae). Paproć w środowisku naturalnym występuje w Europie, obu Amerykach i Afryce. W Polsce uprawia się ją głównie jako roślinę doniczkową. Adiantum w dobrych warunkach może dorastać do 60cm wysokości. Tworzy luźne kępy pierzastych liści złożonych z drobnych, ząbkowanych na brzegach listków.

Wymagania i uprawa

Roślina ma dość duże wymagania i nie poleca się jej uprawiać osobom początkującym. Lubi miejsca lekko zacienione o dużej wilgotności powietrza. Nie znosi przestawiania. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, dobrze przepuszczalne. Nie można dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej – to prowadzi do szybkiego zamierania paproci. Zwykle podlewa się ją 2-3 razy w tygodniu (zależnie od stanowiska). Od wiosny do końca lata warto stosować specjalistyczne nawozy. Przesadzanie wykonuje się co kilka lat – najlepiej wiosną. Niekropień warto regularnie zraszać. Źle reaguje na zanieczyszczenia powietrza – np.: z kuchenki gazowej lub papierosów.

Zastosowanie

Paproć uprawiana jest jako roślina doniczkowa. To dobra dekoracja słabiej oświetlonych pomieszczeń. Można uprawiać ją na parapecie (wystawy południowej) lub w pobliżu okna. Latem nadaje się do dekoracji balkonów, tarasów i drzwi wejściowych – o ile te miejsca są zacienione.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl
Inne rośliny w podgrupie:
Begonia barszczolistna begonia heracleifolia Begonia Bowera Begonia królewska Begonia Masona Begonia masoniana cyklamen fot. Rogan Josh Morguefile
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...