zielistka (Chlorophytum) fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Zielistka Sternberga, zielistka czubiasta

Chlorophytum comosum

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, na słoneczne stanowisko, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: płożący
 • wysokość: do 50 cm
 • dekoracyjność: ulistnienie
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: cień, półcień, słońce
 • zastosowanie: pojemniki, wnętrza

Jest ona jedną z najłatwiejszych w uprawie i najmniej wymagających roślin doniczkowych. Rozmnaża się bardzo łatwo za pomocą młodych roślinek wyrastających na długich rozłogach. Warto jedną wziąć od przyjaciela i rozpocząć swoją przygodę z zielistką.

Rodzaj Chlorophytum należy do rodziny liliowatych (Liliaceae) i obejmuje około 40 gatunków roślin. Tylko jeden jest uprawiany jako roślina doniczkowa. Znana jest pod trzema nazwami łacińskimi (link) - Chlorophytum comosum, Ch. elatum i Ch. capense. Nazwa rodzajowa Chlorophytum znaczy zielona roślina - stąd polska nazwa - zielistka. Bardzo popularna jest odmiana 'Variegatum'o pasiastych liściach.

Liście zielistki są szablowate, spiczasto zakończone, podobne do trawy, długości do 50 cm i 2,5 cm szerokości. Zwykle są zielone z szerokim białym paskiem pośrodku, czasami układ pasów jest odwrotny. Wiosną i latem na długich bezlistnych łodygach wyrastają drobne i niepozorne kwiaty zielistki. Wkrótce ich miejsce zajmują małe roślinki, które można ukorzenić - jest to najprostszy sposób rozmnażania zielistki.

Zielistka jest bardzo łatwa w pielęgnacji i wytrzymała na zaniedbania. Dobrze rośnie praktycznie w każdym miejscu. Dobrze znosi zarówno słońce, jak i półcień. W bardzo ciemnym miejscu białe paski na liściach szybko zielenieją. Jasne światło jest niezbędne do prawidłowego wybarwiania się liści jednak silne i bezpośrednie nasłonecznienie szybko powoduje przypalenia blaszek liściowych.

Podlewanie zielistki powinno być obfite jeśli roślina rośnie w wiszącej doniczce w słońcu lub normalne jeśli rośnie w półcieniu na parapecie. Jeśli roślina rośnie w suchym miejscu niezbędne będzie zraszanie liści miękką wodą o temperaturze pokojowej. Od marca do kwietnia zielistkę nawozimy raz na dwa tygodnie nawozem do roślin o zielonych liściach.

Zielistka jest roślina długowieczną, może rosnąć praktycznie bez końca jeśli zapewnimy jej co 3-4 lata większą doniczkę i świeże podłoże. Zielistkę należy przesadzać dopiero wtedy, kiedy korzenie zaczną przerastać otwory w dnie doniczki. Najlepiej jednak co 3-4 lata odmładzać roślinę z młodych roślinek wyrastających na rozłogach.

Zielistka doskonale prezentuje się w wiszących doniczkach lub ustawiona na szafce lub na kratce. Dobrze również wygląda posadzona w doniczce na parapecie lub wśród innych roślin doniczkowych na kwietniku.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl
Inne rośliny w podgrupie:
Begonia barszczolistna begonia heracleifolia Begonia Bowera Begonia królewska Begonia Masona Begonia masoniana cyklamen fot. Rogan Josh Morguefile
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńPOINSECJA. (VIDEO) Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pytanie czytelnika: Jak co roku zdecydowałam się na zakup gwiazdy betlejemskiej. Zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się jej ...