Logo
Logo

Zwalczanie prosionków i stonóg

Pytanie czytelnika: Jak uporać się z prosionkami i stonogami? Mieszkają w moim ogrodzie w ciemnych i mokrych miejscach.

Stonogi i prosionki to skorupiaki o charakterystycznym szarym, spłaszczonym, członowanym ciele (przypominające nałożone na siebie tarczki). Zwykle osiągają do 15 mm długości. Zaniepokojone zwijają. Często występują w wilgotnych miejscach – zarówno w domu, jak i ogrodzie. Szczególnym utrapieniem mogą być w szklarniach.

Szkodliwość
Mogą obgryzać korzenie i podstawy łodyg, co powoduje więdnięcie. Powstające rany są też furtką do pojawienia się chorób oraz nicieni. Spustoszenia są podobne jak w przypadku żerowania ślimaków (tylko mniejsze a poza tym owady nie pozostawiają po sobie śluzu). W pewnej mierze mogą niszczyć także elementy elewacji czy małej architektury.

Zwalczanie
W domu czy piwnicy najlepszym sposobem na „wykurzenie” szkodników jest osuszenie wilgotnych miejsc. W ogrodzie i w szklarni zaleca się sterylizację donic, tac i innych pojemników. Miejsca kryjówek warto obsypywać środkami zawierającymi bendiokarb (np.: Ficam 80 WP 500 g). Można także ustawiać pułapki – w tym celu dobrze sprawdza się tektura falista.


Tekst: Michał Mazik

Autor
Zwalczanie prosionków i stonóg
Zwalczanie prosionków i stonóg
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl