Logo
Logo

Farsz i pesto z niecierpka gruczołowatego (himalajskiego) – smaczne i kolorowe

Być może pamiętacie z dzieciństwa wyprawy do lasu, podczas których bawiliście się w „pękanie” niecierpków – niepozornych roślin, których owoce po dotknięciu zabawnie strzelają nasionkami. Ten rodzimy, niewielki niecierpek pospolity ma starszego i znacznie potężniejszego brata – przybyłego z Azji niecierpka himalajskiego, który dorasta nawet do 2 metrów wysokości i jest obdarzony pięknymi fioletowymi kwiatami. Można z niego przyrządzić smaczny, kolorowy farsz lub pesto!

Niecierpek to gatunek inwazyjny, który z ogrodów uciekł do lasów, nad rzeki – lubi miejsca wilgotne i raczej zacienione. Wszystkie gatunki niecierpka mają zastosowanie lecznicze. Substancje w nich zawarte mają m.in. właściwości przeciwzapalne, moczopędne, rozkurczowe, przeciwreumatyczne, antytrądzikowe, przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe.

Wodno-alkoholowe wyciągi z owoców i ziela z owocami hamują m.in. reakcje autoimmunologiczne, wzmagają regenerację tkanek, hamują stany zapalne w skórze, układach rozrodczym, moczowym i pokarmowym. Bardzo cenny leczniczo jest też olej z nasion. Niecierpek można wykorzystać także w kosmetyce – napar z kwiatów żółtych niecierpków (niecierpki pospolity i drobnokwiatowy) wcierany w siwe i jasne włosy nada im złocisty odcień.

Kulinarnie niecierpek może sprawdzić się jako ozdoba wszelkich potraw i sałatek (kwiaty), a także jako „dzika” przekąska – niedojrzałe (jasne) nasionka smakują trochę jak orzeszki piniowe i są bardzo pożywne.

Przepis na farsz z niecierpka gruczołkowatego (himalajskiego)

Składniki

  • 3-4 duże garści kwiatów niecierpka himalajskiego (Impatiens glandulifera)
  • 1 łyżka octu jabłkowego
  • ⅓ szklanki soku jabłkowego
  • 1-2 łyżeczki cukru sól

Przygotowanie

  1. Kwiaty niecierpka wrzucamy do garnka i dusimy w niewielkiej ilości wody przez 1-2 minuty.
  2. Następnie dolewamy ocet i sok jabłkowy
  3. Dodajemy 1-2 łyżeczki cukru i szczyptę soli, dusimy 3-4 minuty.
  4. Farsz możemy wykorzystać jako nadzienie do pierogów albo naleśników.
  5. Kwiaty nie tracą koloru podczas obróbki termicznej – farsz pozostaje więc wdzięcznie różowy.

Przepis na pesto z niecierpka gruczołowatego (himalajskiego) do jedzenia i smarowania

Składniki

  • Kwiaty, pąki i nasienniki niecierpka himalajskiego (zbieramy je delikatnie, tak aby jak najmniej nasion „wystrzeliło” w trakcie zbioru)

Przygotowanie

  1. Kwiaty, pąki i nasiona ucieramy w moździerzu lub młynku na gładką masę. Można dolewać nieco świeżo tłoczonego oleju (moje ulubione do niecierpka to makowy, sezamowy lub rydzowy).
  2. Tak przygotowaną pastę nakładamy na kanapkę lub łączymy z chłodnym makaronem i posypujemy orzechami oraz świeżą lebiodką pospolitą lub młodymi liśćmi krwawnika.

Zjadamy świeżą pastę bądź przechowujemy krótko w lodowce lub chłodzie. Możemy także stosować ją na twarz. Niecierpek himalajski to roślina silnie inwazyjna, a zjadanie go stanowi bardzo zdrową i przyjemną formę ograniczania jego inwazji. Ponadto ma działanie antyhistaminowe, dzięki czemu jest szczególnie wartościowy dla alergików, a w terenie dla wszystkich pogryzionych przez komary.

Można go konsumować w postaci syropów, herbat i w innych formach. Pesto z niecierpka jest pyszną, odżywczą pastą do kanapek lub makaronu, a także doskonałą maseczką wygładzającą i nawilżającą twarz. Sam olej oddzielony od pasty to niezwykłe serum pod oczy o działaniu łagodzącym i przeciwzmarszczkowym.

Zdjęcie tytułowe: 3d_vicka/Depositphotos

Moc ziół okładka
Fragment książki i przepis
pochodzą z książki Sylwii Kawalerowicz

MOC ZIÓŁ
ZIELARKI I ICH SEKRETNE PRZEPISY
Wydanej nakładem wydawnictwa Buchmann
Kup książkę online!
Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl