Logo
Logo

Jak poradzić sobie z próchniejącym płotem?

Pytanie czytelnika: Mam ładne drewniane ogrodzenie, które zamontowałam 4 lata temu. Niestety drewno słupków zaczęło próchnieć. Jak teraz konserwować płot? Jak zabezpieczyć nowe elementy, aby uniknąć podobnego problemu w przyszłości?

Trwałość drewnianego ogrodzenia zależy też od rodzaju drewna – najtrwalsze to robinia, dąb i wszystkie gatunki egzotyczne, najmniej trwałe – sosna i inne iglaste. Niemniej jednak nieimpregnowane drewno butwieje po średnio 2-3 latach i nie wygląda atrakcyjnie.

Drewniane ogrodzenie wymaga odświeżania, odmalowania raz na 3-5 lat.
 

Gdy drewniane ogrodzenie próchnieje

  • Najlepiej będzie wymienić najbardziej zniszczone elementy i odpowiednio zaimpregnować.
  • Aby dodatkowo odizolować drewno od gruntu, dobrze jest pokryć je papą lub lepikiem.
  • Słupki nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z ziemią, dlatego mocuje się je do betonowych stopek śrubami ze stali nierdzewnej. Stopki są też często wykonywane z blachy ocynkowanej i przytwierdzane do drewnianych słupków za pomocą stalowych kątowników i śrub ze stali nierdzewnej.


Zdjęcie tytułowe: archiwum Budujemy Dom

Autor
Jak poradzić sobie z próchniejącym płotem?
Jak poradzić sobie z próchniejącym płotem?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl