Logo
Logo

Fundament ogrodzenia: jak wykonać go samodzielnie?

Pytanie czytelnika: Zamierzam samodzielnie wykonać ogrodzenie posesji. Częściowo będzie to mur pełny, częściowo murowane słupki wypełnione przęsłami oraz ogrodzenie z siatki. Na jaką głębokość należy wykonać fundament pod tego typu ogrodzenia?

Rodzaje fundamentów ogrodzenia

Pełny, z ciężkich materiałów lub na terenach, gdzie grunt osiada nierównomiernie, należy wykonać na całej długości, poniżej strefy przemarzania. W zależności od regionu, wynosi ona od 80 do 140 cm. Co ok. 15 m formuje się szczeliny dylatacyjne, które zapobiegają pękaniu betonu.

Zbudowany ze słupków i przęseł można wykonać uskokowo: pod nośnymi słupkami – głębokość jego posadowienia powinna sięgać poniżej poziomu przemarzania, a wzdłuż linii nienośnych przęseł – głębokość ta może być płytsza o 30 do 50 cm. Istotne, aby nie łączyć trwale fundamentów ogrodzenia pod słupkami i przęsłami, w przeciwnym razie mogą popękać. Znajdują się one bowiem na różnych głębokościach, co sprawia, że pracują w odmienny sposób, dlatego konieczne jest pozostawienie między nimi szczelin dylatacyjnych (wypełnia się je materiałem nienasiąkliwym i trwale elastycznym, np. taśmą uszczelniającą).

Dla głębokości posadowienia najważniejszy jest rodzaj gruntu oraz rodzaj ogrodzenia. Posadowienie poniżej strefy przemarzania fundamentów murów i podmurówek jest niezbędne w przypadku tzw. gruntów wysadzinowych. To przede wszystkim grunty gliniaste, które zamarzając, zmieniają swą objętość. To powoduje ruchy gruntu powyżej strefy przemarzania.

Fundament z kamienia, fot. Jumbuk73 - Pixabay
Fot. Jumbuk73/Pixabay

Z kolei w gruntach niewysadzinowych, np. grubych piaskach i żwirach, nie ma efektu pęcznienia pod wpływem mrozu. Fundament ogrodzenia może być płytszy (najczęściej 60 cm), nawet pod mur pełny.

Ponadto ewentualne ruchy gruntu nie są niebezpieczne dla niektórych rodzajów ogrodzeń. Konstrukcje z punktowym fundamentem pod słupkami oraz metalowymi lub drewnianymi przęsłami, a także siatką są niewrażliwe na niewielkie ruchy gruntu, bo wykazują pewną elastyczność. Można je zatem posadawiać płytko nawet w gruntach wysadzinowych.

Materiały na fundament ogrodzenia

BETON
Fundament pod ogrodzenie betonowe wykonuje się w deskowaniu (można je wypożyczyć), uformowanym wzdłuż granicy posesji lub bezpośrednio w wykopie wyłożonym folią – jeśli grunt jest spoisty i się nie osypuje. Po ok. dwóch dniach od wylania betonu, powinien on osiągnąć odpowiednią wytrzymałość. Wówczas deskowanie można usunąć i przejść do dalszego etapu prac. Uwaga! W przypadku odkształcalnego słabego gruntu, fundament trzeba wzmocnić zbrojeniem – cztery podłużne pręty połączone strzemionami należy umieścić na dnie fundamentu.

KAMIEŃ
Taki fundament stosuje się głównie przy ogrodzeniach z tego samego materiału. Podwalina z kamienia powinna mieć minimum 30 cm wysokości, i być o 1 cm szersza od muru z kamienia. Uwaga! Na każdym rodzaju fundamentu ogrodzenia niezbędna jest izolacja pozioma (np. z papy lub masy bitumicznej), aby zabezpieczyć ogrodzenie przed uszkodzeniami i ochronić je przed niszczącym działaniem wilgoci.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom (2015)
Autor
Fundament ogrodzenia: jak wykonać go samodzielnie?
Fundament ogrodzenia: jak wykonać go samodzielnie?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl