Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak i kiedy zapobiegać zwijaniu się liści brzoskwini?

Na pytanie odpowiada Bob Flowerdew - ekspert Gardeners` World.

chora brzoskwinia

Większość brzoskwiń, migdałowców i nektarynek wymaga ochrony przed zwijaniem się liści [w Polsce choroba ta nazywa się kędzierzawością liści - red.]. Opryskaj młode krzewy cieczą bordoską albo podobnym preparatem, kiedy pąki liściowe nabrzmiewają. W tym czasie będzie to najprostsze i najskuteczniejsze, ponieważ nie ma liści. Zrób to dwa razy: zimą i wczesną wiosną. Kiedy rośliny dojrzeją, nie będą wymagały takiego zabiegu przez wiele sezonów.

Osobiście nie lubię oprysków. Metodą naturalną jest zwracanie uwagi, by pąki były suche w czasie, kiedy się rozwijają, ponieważ właśnie wtedy są atakowane. Brzoskwinie opierające się o mur można ochronić, okrywając je dobrze wentylowaną plastikową osłoną przeciwdeszczową, ale wykorzystywałem również wielkie płachty zwykłej folii, chociaż jest to trudne do wykonania w przypadku większych roślin. Alternatywnie można rośliny uprawiać w dużych pojemnikach i przenosić je do szklarni po Nowym Roku do ustąpienia mrozów.

Zapobiegniesz zwijaniu się liści brzoskwini, chroniąc drzewa, kiedy pąki nabrzmiewają.

Zdjęcia: Peter Anderson, Marsha Arnolds, Sarah Cuttle, Neil Holmes, Jason Ingram, Tim Sandall
Gardeners' World - Edycja Polska styczeń-luty 2015

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...