Aster chiński (fot. Carl Lewis, www.flickr.com)

Aster chiński

Callistephus chinensis

grupa roślin:

Jednoroczne, dwuletnie

podgrupa roślin: jednoroczne, znoszące zacienienie, na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, kwitnące jesienią, na kwiat cięty, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: 15-70 cm
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kolor kwiatów: białe, czerwone, fioletowe, kremowe, łososiowe, niebieskie, pomarańczowe, różowe, żółte
 • kwiatostan: koszyczek kwiatowy
 • okres kwitnienia: IX, VII, VIII, X
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: próchniczna, przepuszczalna, żyzna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: balkony, ogrody przydomowe, pojemniki, rabaty, tarasy

Aster chiński (Callistephus chinensis) to jednoroczna roślina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jego prawidłowa botaniczna nazwa to gwiazdosz, jednak gatunek ten zarówno potocznie i w literaturze przyjął się jako aster. Obszarem jego występowania są Chiny i Japonia, ale wiele odmian jest uprawianych w Polsce.

Aster chiński występuje w trzech formach: karłowa osiąga zwykle 15-35 cm, średnio-wysoka 35-65 cm a wysoka 65-70 cm wysokości. Roślina ma wzniesiony pokrój, lekko owłosione pędy i owalne lub lancetowate liście. Kwiaty są dość duże, języczkowate, zebrane w koszyczki.

W zależności od odmiany aster chiński może kwitnąć na biało, żółto, łososiowo, kremowo, różowo, pomarańczowo lub czerwono. Kwiaty różnią się również kształtem. Kwitnie od lipca do października.

Uprawa astra chińskiego

Roślina jest łatwa w uprawie i nie stwarza problemów, jeśli zapewni się jej odpowiednie warunki. Najlepiej rośnie na stanowiskach jasnych, słonecznych, ale toleruje również miejsca półcieniste.

Optymalne podłoża są żyzne, przepuszczalne, próchniczne i stosunkowo wilgotne. Aster źle znosi suszę. Glebę przed posadzeniem warto nawozić obornikiem lub innymi nawozami organicznymi.

Nie powinno się sadzić astrów chińskich dwa razy z rzędu na tym samym stanowisku. Zwykle nasiona wysiewa się w kwietniu do inspektu a od maja do lipca wysadza na miejsce stałe. Gatunek ten jest podatny na fuzariozę.

Zastosowanie

Roślina jest chętnie sadzona na rabaty. Nadaje się do ogrodu japońskiego i wiejskiego. Można uprawiać ją w pojemnikach - na balkonie lub tarasie. Polecane na kwiat cięty.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Aksamitki (Tagetes) fot. Sumeja www.sxc.hu Aksamitka wąskolistna (fot. Hipmunk, www.flickr.com.) Aksamitka wyniosła (fot. Artesania Florae, www.flickr.com.cc) Begonia wieczniekwitnąca 'Olympia' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Chaber bławatek
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...