Tytoń oskrzydlony (fot.Scott Zona, flickr.com.cc)

Tytoń oskrzydlony

Nicotiana alata

grupa roślin:

Jednoroczne, dwuletnie

podgrupa roślin: jednoroczne, na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, kwitnące jesienią, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: krzaczkowaty, wzniesiony
 • wysokość: 80-120 cm
 • dekoracyjność: kwiaty, pokrój
 • kwiaty: lejkowate
 • kolor kwiatów: czerwone, purpurowe, różowe
 • okres kwitnienia: IX, VII, VIII, X
 • zapach: kwiaty
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: próchniczna, przepuszczalna, żyzna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: pojemniki, rabaty, sadzona przy ogrodzeniach

Tytoń oskrzydlony (Nicotiana alata) to roślina jednoroczna należąca do rodziny psiankowatych (Solanaceae). W środowisku naturalnym występuje w południowej Brazylii. Tytoń dorasta zwykle do 80-120 cm wzrostu, ma wzniesiony pokrój i silnie rozkrzewia się. Skrętoległe, siedzące liście tworzą rozety. Kwiaty są pięciopłatkowe, lejkowate, zebrane w luźne wiechy. Wydzielają intensywny zapach. Otwierają się wieczorami na całą noc a za dnia są znowu zamknięte. Roślina kwitnie od lipca do września lub października.

Uprawa tytoniu oskrzydlonego

Tytoń oskrzydlony preferuje stanowiska jasne, dobrze oświetlone. Optymalne podłoże jest przepuszczalne, próchnicze, żyzne, umiarkowanie wilgotne lub wilgotne o pH zasadowym.

Drobne nasiona wysiewa się do inspektu lub skrzynek w pomieszczeniu pod koniec marca lub na początku kwietnia (zwykle zakwita po 3 miesiącach od siewu). W maju (po Zimnej Zośce) młode sadzonki można wysadzić na miejsce stałe.

Roślina jest wrażliwa na suszę i wymaga regularnego podlewania, w szczególności przy uprawie pojemnikowej. Tytoń warto również dokarmiać nawozami dla roślin kwitnących o niższej zawartości azotu. Większe sadzonki mogą wymagać podpór.

Zastosowanie

Tytoń oskrzydlony warto sadzić na wysokich, mieszanych rabatach. Roślina ze względu na silny wzrost może dekorować ogrodzenia i ściany. Gatunek nadaje się również od uprawy w pojemnikach - jako ozdoba balkonów, tarasów, drzwi wejściowych lub altan.

Inne zdjęcia tej rośliny Tytoń oskrzydlony kwitnący na zielono (fot. FarOutFlora, flickr.com.cc)

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Aksamitki (Tagetes) fot. Sumeja www.sxc.hu Aksamitka wąskolistna (fot. Hipmunk, www.flickr.com.) Aksamitka wyniosła (fot. Artesania Florae, www.flickr.com.cc) Aster chiński (fot. Carl Lewis, www.flickr.com) Begonia wieczniekwitnąca 'Olympia' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...