Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Które rośliny są kolorowe zimą?

Na pytanie odpowiada Matt Biggs i Anne Waldken - eksperci Gardeners` World.

kalina bondatska

Odpowiada Matt:

Wypróbuj brzoskwinię Dawida (Prunus davidiana) ‘Alba’, obsypującą się burzą białych kwiatów w drugiej połowie lutego [w Polsce: w marcu–kwietniu – red.]. Ciekawa jest również czeremcha Maacka (Prunus x maackii) ‘Amber Beauty’ ze względu na wspaniałą, bladomiedzianą korę. Swój urok ma także zimozielona trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) ‘Silver Queen’, o jaskrawozielonych, biało zakończonych liściach, które zimą często różowieją.

Bergenia ‘Bressingham Ruby’ ma bordowe liście, których kolor pogłębia się pod wpływem mrozu. Porzeczka laurolistna (Ribes laurifolium) również jest warta wypróbowania. Ten płożący się, zimozielony krzew o czerwonych młodych pędach i skórzastych liściach zimą rozkwita bladozielonymi kwiatami [w Polsce: wiosną – red.].

Dwa najbardziej eleganckie gatunki kwitnące zimą to abeliofylium koreańskie (Abeliophyllum distichum), zwane białą forsycją, o bladoróżowych, pachnących kwiatach regularnie pojawiających się późną zimą [w Polsce: w kwietniu – red.] oraz szczególnie atrakcyjna edgeworthia papierodajna (Edgeworthia chrysantha). Ten rzadko spotykany krzew wytwarza kwiaty pokryte jedwabistymi, białymi włoskami. Pachnące, jasnozłote kwiaty pojawiają się w lutym [w Polsce może przemarzać – red.].

Zasadź kalinę bodnantską (Viburnum bodnantense) ‘Dawn’
dla koloru i zapachu jej kwiatów.

(zdjęcie główne)

Odpowiada Anne:

Aby ogród był piękny zimą, dwie trzecie nasadzeń krzewiastych powinny stanowić krzewy zrzucające liście, a jedną trzecią – zimozielone. Posadź przynajmniej jeden pachnący krzew kwitnący zimą, np. kaliny: kalinę bodnantską (Viburnum x bodnantense) ‘Dawn’ lub wonną (V. farreri) [w Polsce obydwie kwitną na przełomie marca i kwietnia – red.].

Jeśli masz osłonięte stanowisko na przepuszczalnej glebie, możesz posadzić oczar, wytwarzający pachnące kwiaty w styczniu [w Polsce zwykle w marcu – red.]. Kiedy on przekwitnie, nadejdzie czas kwitnienia zimowego wiciokrzewu [np. wiciokrzewu pachnącego, w Polsce kwitnie od marca – red.] i fantastycznej, o pachnących kwiatach edgeworthii papierodajnej.

Z niskich roślin trudny do zastąpienia jest obrazek włoski (Arum italicum) ‘Marmoratum’ o marmurkowych liściach. Nie zapominajmy również o przebiśniegach, ciemiernikach i ranniku zimowym (Eranthis hyemalis), które kwitną późną zimą [w Polsce także, o ile zima jest łagodna – red.].

 

Zdjęcia: Peter Anderson, Marsha Arnolds, Sarah Cuttle, Neil Holmes, Jason Ingram, Tim Sandall
Gardeners' World - Edycja Polska styczeń-luty 2015

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera