Kalina japońska odmiana Cascade fot. W.Baumgartner CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons

Kalina japońska

Viburnum plicatum

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: liściaste, do dużych ogrodów lub parków, żywopłotowe, pojemnikowe, trujące, przebarwiające się liście, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: do 2 m
 • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • kolor kwiatów: białe
 • kwiatostan: baldach
 • okres kwitnienia: IX, V, VI
 • owoce: kuliste
 • kolor owoców: czarne, czerwone
 • trwałość liści: sezonowe
 • przydatność do spożycia: trujące owoce
 • gleba: próchniczna, przepuszczalna, żyzna
 • wilgotność: gleba wilgotna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: duże ogrody, małe ogrody, ogrody przydomowe, parki, pojemniki

Kalina japońska (Viburnum plicatum) to krzew osiągający zwykle 1,5-2m wys. (przy podobnej lub nieco większej szerokości). Należy do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae). W stanie naturalnym występuje w Chinach, Tajwanie i Japonii. W Polsce natomiast jest spotykany głównie w ogrodach.

Wytwarza liście ciemnozielone (jesienią przebarwiają się żółto i czerwono), odwrotnie jajowate o ząbkowanych brzegach. Kwiaty natomiast są białe, zebrane w duże, spłaszczone kwiatostany. Krzew występuje w dwóch formach: o kwiatach płonnych (V. plicatum f. plicatum) oraz o kwiatach płodnych (V. plicatum f. tomentosum). Kalina może kwitnąć dwukrotnie – pierwszy raz w maju i później pod koniec lata. Jesienią wytwarza czerwone owoce, które wraz z dojrzewaniem zmieniają barwę na czarną.

Uprawa kaliny japońskiej

Głównym problemem w uprawie kaliny jest jej słaba mrozoodporność. Przy silniejszych mrozach i wiosennych przymrozkach może przemarzać nawet w cieplejszych regionach Polski. Dlatego roślinę należy sadzić w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Przed nadejściem zimy warto natomiast ją osłaniać (np.: agrowłókniną) i dodatkowo ściółkować podłoże w pobliżu pnia. Optymalna gleba jest żyzna, próchniczna i lekko wilgotna o lekko kwaśnym odczynie. W czasie długotrwałych susz roślina wymaga podlewania, bowiem nie znosi niedoboru wody. Krzew warto nawozić nawozami organicznymi, np.: kompostem. Z reguły nie wymaga cięcia, poza sanitarnym, przeprowadzanym w razie potrzeby.

Kalina japońska - zastosowanie

Roślina może być uprawiana zarówno w ogrodach, jak i na balkonie lub tarasie. W uprawie pojemnikowej roślinę trzeba przenieść do chłodnego, widnego pomieszczenia przed nadejściem mrozów. Z kaliny japońskiej można tworzyć nieformowane żywopłoty, komponując ją z innymi krzewami. Krzew dobrze wygląda sadzony w wyeksponowanym miejscu jako soliter.

Kalina japońska odmiana Cascade fot. W.Baumgartner CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons
kalina japońska Viburnum plicatum var. plicatum fot. KENPEI CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons
kalina japońska Viburnum plicatum var. tomentosum fot. KENPEI CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons

Inne zdjęcia tej rośliny kalina japońska Viburnum plicatum var. plicatum fot. KENPEI CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons kalina japońska Viburnum plicatum var. tomentosum fot. KENPEI CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Azalia (fot. Praktiker) Barwinek pospolity Berberys 'Thunberga Golden Ring' (fot. Praktiker) Berberys Thunberga 'Atropurpurea' (fot. www.hortulus.com.pl) Berberys Thunberga 'Aurea' (fot. www.hortulus.com.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...