klon zwyczajny acer platanoides

Klon zwyczajny

Acer platanoides

grupa roślin:

Drzewa

podgrupa roślin: liściaste, parkowe, znoszące zacienienie, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: rozłożysty, wzniesiony
  • wysokość: 20-30m
  • dekoracyjność: ulistnienie
  • kolor kwiatów: zielonkawe, żółte
  • okres kwitnienia: IV, V
  • trwałość liści: sezonowe
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: ogrody wiejskie

Klon zwyczajny (Acer platanoides) należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie i Azji. W Polsce jest gatunkiem pospolitym. Drzewo dorasta do 30m wysokości. Posiada gęstą, rozłożystą koronę. Młode pędy są oliwkowo-zielone, starsze szare. Liście są duże 5-7klapowe. Zielonkawożółte kwiaty tworzą baldachogrona. Klon kwitnie od kwietnia do maja. Później wytwarza charakterystyczne owoce z długimi skrzydełkami (potocznie nazywane "noskami"). To roślina miododajna.

Drzewo może rosnąć zarówno na stanowiskach słonecznych jak i w półcieniu. Toleruje różne typy gleb. Nie lubi jedynie podłoży suchych oraz podmokłych. Wytrzymuje mrozy, silne wiatry i zanieczyszczenia powietrza. Często pojawiającym się problemem jest antraknoza. Sadzonki można sadzić jesienią lub wiosną.

Młode okazy zaleca się podlewać w czasie susz - starsze znoszą niekorzystne warunki. Nawożenie z reguły nie jest konieczne. Drzewa w pierwszych latach uprawy można zapobiegawczo potraktować preparatami przeciwko szkodnikom i chorobom grzybowym. Starszym okazom zaleca się bielić pnie na początku zimy, aby ograniczyć powstawanie zgorzeli mrozowych.

Klon pospolity warto sadzić w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i miejskich, gdyż dobrze komponuje się z otaczającym krajobrazem. W małych ogrodach sadzi się go pojedynczo, w parkach i zieleni miejskiej efektywniej prezentują się nasadzenia grupowe. Drzewo ze względu na swoją odporność często spotyka się przy drogach i na terenach uprzemysłowionych.

zdjęcie: CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=670413

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Ambrowiec balsamiczny Brzoza brodawkowata (fot. K. Lewańska-Tukaj) Brzoza brodawkowata Gracilis (fot. A. Ziółczyńska, www Brzoza omszona (Betula pubescens) Buk pospolity
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...