Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis)

Kolkwicja chińska

Kolkwitzia amabilis

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: liściaste, na słoneczne stanowisko, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: rozłożysty, wzniesiony
 • wysokość: 2-3m
 • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • kolor kwiatów: białe, różowe
 • okres kwitnienia: V, VI
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: szpalery

Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) należy do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Jak sama nazwa wskazuje, roślina pochodzi z Chin. To rozłożysty krzew osiągający 2-3m wysokości. Liście są małe, owalne, ciemnozielone. Pięciopłatkowe, kielichowate kwiaty o barwie biało-różowej nieco przypominają kwiaty krzewuszki. Kolkwicja kwitnie od maja do czerwca. Obfite kwitnienie i późnojesienne zrzucanie liści sprawia, że roślina jest atrakcyjna przez długi okres czasu.

Wymagania i uprawa:

Krzew lubi słoneczne stanowiska, ale toleruje także lekkie zacienienie. W pełnym cieniu słabo kwitnie. Optymalne są gleby piaszczysto-gliniaste, średnio zasobne w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotne.

Krzewy w polskim klimacie mogą przemarzać, dlatego lepiej sadzić je wiosną. Przemarznięty okaz warto przyciąć przy ziemi - wtedy może odrosnąć od korzenia. Roślinę zaleca się dokarmiać wiosną (nawozy dla roślin kwitnących) i podlewać (w czasie susz i kwitnienia). Co 2-3 lata można wykonać cięcie prześwietlające. Zabieg wykonuje się po kwitnieniu. Kolkwicja jest dość odporna na choroby i szkodniki.

Zastosowanie:

Krzew pasuje do ogrodów wielu typów, szczególnie orientalnych. Nadaje się zarówno do luźnych nasadzeń, tworzenia wielogatunkowych krzewiastych kompozycji jak i formowanych szpalerów. Dobrze wygląda posadzony na trawniku.

zdjęcie: I, KENPEI, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4020984

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Azalia (fot. Praktiker) Barwinek pospolity Berberys 'Thunberga Golden Ring' (fot. Praktiker) Berberys Thunberga 'Atropurpurea' (fot. www.hortulus.com.pl) Berberys Thunberga 'Aurea' (fot. www.hortulus.com.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...