Akant miękki Acanthus mollis

Akant miękki

Acanthus mollis

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: kępy, wzniesiony
  • wysokość: 80-150cm
  • dekoracyjność: kwiaty
  • kolor kwiatów: białe, różowe
  • okres kwitnienia: VI, VII
  • trwałość liści: sezonowe
  • gleba: przepuszczalna, żyzna
  • odczyn gleby: lekko zasadowa
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: kwiat cięty, rabaty

Akant miękki (Acanthus mollis) to bylina należąca do rodziny akantowatych (Acanthaceae). W środowisku naturalnym można ją spotkać w wielu rejonach świata. W Polsce jest znana z uprawy. Roślina zwykle osiąga do 150cm wysokości. Tworzy rozetę głęboko powcinanych liści. Wargowe kwiaty wyrastają na długim będzie kwiatostanowym, tworząc kłosy. Mają różowobiałą barwę. Akant kwitnie od czerwca do lipca. Owocem jest torebka.

Bylinę powinno się uprawiać w miejscu słonecznym, ciepłym, osłoniętym od wiatru. Lubi podłoża żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, w szczególności w wapń. Może przemarzać, dlatego przed nadejściem zimy zaleca się ją okrywać. Sadzonki wysadza się późną wiosną.

W czasie sezonu wegetacyjnego roślinę warto regularnie podlewać (w czasie susz) i odchwaszczać. Intensywne nawożenie nie jest konieczne. Po zimie zaleca się ją przyciąć przy samej ziemi. Akant można rozmnażać także przez późnojesienny wysiew nasion. Nasiona wymagają stratyfikacji - przemrożenia - aby wykiełkowały.

Akant jest oryginalnym gatunkiem wykorzystywanym do tworzenia rabat i ozdabiania miejsc na trawniku. Nadaje się także do uprawy pojemnikowej. Czasem sadzi się go jako dekorację skalniaków. To dobry gatunek na kwiat cięty.

zdjęcie: Paul Hermans - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6832101

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Floks Douglasa (fot. Jerzy Opioła, wiki.cc) astry ogrodowe fot. kellyhouse718 - Pixabay.com Aster nowobelgijski (fot. TeunSpaans, wikipedia commons) Dyptam jesionolistny (fot. wikipedia, domena publiczna) Dzielżan ogrodowy (fot. Paweł Romanowski)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...