Glicynia kwiecista - fot. wikipedia/CC/Raulbot

Glicynia kwiecista

Wisteria floribunda

grupa roślin:

Pnącza

podgrupa roślin: ozdobne liście, kwitnące latem, pachnące kwiaty lub liście

Charakterystyka rośliny

  • wysokość: do 4 m
  • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
  • kolor kwiatów: fioletowe, niebieskie, różowe, wielobarwne
  • okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII
  • gleba: przepuszczalna, żyzna
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: pojemniki, roślina pnąca

Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda), nazywana również wisterią, słodlinem lub glicynią japońską to wieloletnie, dość wolno rosnące pnącze, dorastające do 10 m długości (zależnie od odmiany i warunków). Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Pochodzi z Japonii i Korei. Pnącze wytwarza duże, pierzaste liście złożone z kilkunastu listków, jesienią przebarwiające się na żółto. Wszystkie części rośliny są trujące.

Glicynia jest najbardziej efektowna jest w okresie od maja do czerwca - gdy wytwarza długie (nawet do 35 cm) kwiatostany o pachnących kwiatach w odcieniach różu i fioletu. Owoce to spłaszczone strąki, często wiszące na roślinie aż do wiosny. Pnącze wspina się za pomocą wijących pędów, które po pewnym czasie drewnieją tworząc mocne pnie.

Roślina wymaga stanowisk osłoniętych - słonecznych lub półcienistych. Dobrze rośnie w żyznym, przepuszczalnym, piaszczystym i stosunkowo wilgotnym podłożu.

Glicynia nie jest w Polsce w pełni mrozoodporna i w ostre zimy może przemarzać (łatwo jednak odrasta od korzeni). Starsze okazy nie wymagają nawożenia, gdyż mają silny, głęboki system korzeniowy (w dodatku dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi wzbogacają glebę w azot).

Glicynię należy podcinać, aby obficie kwitła. Młode sadzonki wymagają starannej opieki - regularnego podlewania i okrywania na zimę. Zwykle kwitnie w 2-3 roku po posadzeniu.

Roślinę wykorzystuje się jako dekorację solidnych konstrukcji - altan, pergoli, ścian, ogrodzeń. Niektóre odmiany można prowadzić w formie drzewka.

Polecane odmiany:

  • Domino - odmiana niska o niebiesko-fioletowych, jasnych kwiatach;
  • Pink Ice - o jasnoróżowych kwiatach;
  • Longissima Alba - o długich, białych kwiatostanach.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Akebia pieciolistkowa - fot. wikipedia/CC/Apple2000 Akebia trójlistkowa Aktinidia ostrolistna Bluszcz pospolity (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) fot. Praktiker
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...