Liliowiec Fold me (fot. F. D. Richards, flickr.com.cc.)

Liliowiec 'Fooled me'

Hemerocallis 'Fooled me'

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: pachnące kwiaty lub liście, na słoneczne stanowisko, kwitnące wiosną, kwitnące latem, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: ok 60 cm
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kwiaty: duże, dzwonkowate
 • kolor kwiatów: żółte
 • okres kwitnienia: VI, VII
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: lekka, piaszczysto-gliniasta, próchniczna
 • odczyn gleby: lekko zasadowa, obojętna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, rabaty

Liliowiec 'Fooled me' (Hemerocallis) to bylina należąca do rodziny żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). Liliowce w środowisku naturalnym najczęściej można spotkać w Azji. 'Fooled me' to jednak odmiana botaniczna, stosunkowo nowa - wprowadzono ją do handlu w 1990 roku. Bylina ma wzniesiony pokrój i dorasta zwykle do 60 cm wysokości. Jej liście są długie i cienkie a kwiaty duże (12-14 cm średnicy) o dzwonkowatym kształcie i żółto-czerwonej barwie.

Kwitnie od czerwca do lipca. Pojedyncze kwiaty utrzymują się na roślinie zwykle tylko przez dobę. Organem podziemnym jest krótkie, mięsiste kłącze.

Uprawa liliowca 'Fooled me'

Bylina wymaga miejsc zacisznych i słonecznych - wtedy najobficiej kwitnie. Natomiast optymalne gleby są żyzne, próchniczne, piaszczysto-gliniaste o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Niemniej ten gatunek jest tolerancyjny względem podłoża.

Roślinę powinno się wysadzać do gruntu wiosną. Można ją wtedy również rozmnażać przez podział. W czasie sezonu wegetacyjnego zaleca się regularne nawożenie nawozem o niskiej zawartości azotu.

Liliowiec nie znosi przesuszenia gleby - w okresie suszy powinien być podlewany. Późną jesienią - przed nadejściem większym mrozów rośliny warto okryć, gdyż mogą przemarzać zimą. To długowieczny gatunek, który może dekorować ogród nawet przez 15-20 lat.

Zastosowanie

Ze względu na barwę kwiatów z powodzeniem może być wykorzystywany do tworzenia słonecznych rabat. Roślina dobrze komponuje się z innymi gatunkami bylin, roślin cebulowych oraz bulwiastych, chociaż najlepiej wygląda w większych, zwartych kępach. Liliowiec jest także interesującą ozdobą oczek wodnych. Sadzony w ich pobliżu dodaje uroku ogrodowi.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Bodziszek Dyptam jesionolistny (fot. wikipedia, domena publiczna) Goździk pierzasty Liliowiec American Revolution (fot. F. D. Richards, Flickr.com.cc.) Liliowiec Divas Choice (fot. Marta Zaczek)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...