Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Dlaczego pasternak się rozwidla?

Jak zapobiec rozwidlaniu się korzeni pasternaku? Na pytanie odpowiada Anne Swithinbank - ekspert Gardeners` World.

pasternak korzeń

Odpowiedź na pytanie leży w ziemi, która może być przyczyną rozwidlania się korzeni, jeśli jest zbyt zbita. Powinna być oczyszczona z kamieni i przepuszczalna, tak byś mógł wbić w nią widły lub szpadel, nie napotykając dużego oporu, a jednocześnie nie nazbyt luźna i sypka. Jesienią rozsyp na niej ściółkę z dobrze rozłożonego kompostu i pozwól dżdżownicom wykonać swoją pracę.

Pasternak ceni sobie „słodką” ziemię, wykonaj więc test pH i posyp ją wapnem, jeśli jest zbyt kwaśna. Czasami za wczesny wysiew się nie udaje, ponieważ deszcz ubija podłoże, jeszcze zanim korzenie zaczną je penetrować, poczekaj więc z wysiewem do połowy lub końca kwietnia. Możesz także dodać do podłoża ostrego piasku lub żwiru dla poprawienia jego struktury.

Siew wprost do gruntu jest najbardziej skuteczną metodą i polecałabym wysiewanie po trzy nasiona w jednym miejscu, powiedzmy co 15 cm, a po wykiełkowaniu wykonanie przerywki i pozostawienie jednej rośliny.

Gardeners' World Listopad-Grudzień 2015

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
LAZANIA z cebulek... kwiatowych. Posadź wiosenną kompozycję w doniczce

Jesienią pomyśl o wiośnie! Już teraz stwórz wiosenną kompozycję z roślin cebulowych w doniczce, która już za kilka miesięcy będzie ...