Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Dlaczego pasternak się rozwidla?

Jak zapobiec rozwidlaniu się korzeni pasternaku? Na pytanie odpowiada Anne Swithinbank - ekspert Gardeners` World.

pasternak korzeń

Odpowiedź na pytanie leży w ziemi, która może być przyczyną rozwidlania się korzeni, jeśli jest zbyt zbita. Powinna być oczyszczona z kamieni i przepuszczalna, tak byś mógł wbić w nią widły lub szpadel, nie napotykając dużego oporu, a jednocześnie nie nazbyt luźna i sypka. Jesienią rozsyp na niej ściółkę z dobrze rozłożonego kompostu i pozwól dżdżownicom wykonać swoją pracę.

Pasternak ceni sobie „słodką” ziemię, wykonaj więc test pH i posyp ją wapnem, jeśli jest zbyt kwaśna. Czasami za wczesny wysiew się nie udaje, ponieważ deszcz ubija podłoże, jeszcze zanim korzenie zaczną je penetrować, poczekaj więc z wysiewem do połowy lub końca kwietnia. Możesz także dodać do podłoża ostrego piasku lub żwiru dla poprawienia jego struktury.

Siew wprost do gruntu jest najbardziej skuteczną metodą i polecałabym wysiewanie po trzy nasiona w jednym miejscu, powiedzmy co 15 cm, a po wykiełkowaniu wykonanie przerywki i pozostawienie jednej rośliny.

Gardeners' World Listopad-Grudzień 2015

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...