Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Staw zacieniony w zimie - czy przetrwa bez słońca?

Słoneczne stanowisko zapewnia warunki dla zdrowego oczka wodnego. Czy staw przetrwa bez zimowego słońca? Na pytanie odpowiada Chris Beardshaw - ekspert Gardeners` World.

staw w zimie fot. ghwtog Pixabay

Powszechnie przyjmuje się, że sztuczny staw jest środowiskiem kwitnącym, żywym i zdrowym, jeśli promienie słoneczne docierają do niego przez około 6 godzin dziennie w okresie wegetacyjnym. Wynika to w głównej mierze z faktu, że większość roślin wodnych i strefy przybrzeżnej lubi słońce. Promienie słoneczne również ogrzewają wodę, co zwiększa możliwość rozwoju życia roślin i zwierząt.

Co więcej, stawy zacienione przez drzewa mogą doświadczać problemów wynikających z nagromadzenia spadających liści – rozkładając się, uwalniają toksyny barwiące wodę, co prowadzi do obniżenia w niej poziom tlenu oraz zaburzenia równowagi związków chemicznych. Problem staje się jeszcze większy, jeśli w oczku żyją ryby, jako że ich odchody podwyższają zawartość azotu w wodzie. Jeżeli nie zastosuje się filtrów i natleniaczy, staw zamieni się w zieloną zupę z glonów.

Uda się stworzyć zdrowy staw, zakładając, że będzie on od listopada do marca – w warunkach, które podano w pytaniu – względnie uśpiony. Zatem jeśli od marca do listopada wymagana liczba godzin nasłonecznienia zostanie zachowana, osiągnięcie sukcesu jest możliwe. Jeżeli zaś przypuszcza się, że warunek nie zostanie spełniony, lepiej zmienić lokalizację zbiornika na bardziej słoneczne miejsce.

Gardeners' World Wrzesień-Październik 2015

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...