Logo
Logo

Dzikie pszczoły, które możesz spotkać w swoim ogrodzie

Ogrodnicy dobrze znają pszczoły miodne oraz tylko nieliczne pszczoły samotnice, które często zakładają gniazda w wystawianych dla nich hotelach. Niektóre gatunki przypominają pszczoły miodne, inne trzmiele, a inne są podobne do os. Są też takie, które można wręcz wziąć za muchy. Nasz przewodnik pomoże w rozpoznaniu najpowszechniejszych gatunków dzikich pszczół, które możesz spotkać w swoim ogrodzie.

Spis treści
Jakie dzikie pszczoły można spotkać w ogrodzie? Murarka ogrodowa Miesierka różówka Pszczolinka ruda Makatka zwyczajna Koczownica Porobnica włochatka Pszczolinka wierzbówka Pszczolinka niebieskawa Lepiarka

Dzikie pszczoły w ogrodzie

1. Murarka ogrodowa (Osmia bicornis)

Niewielka pszczoła gęsto pokryta rudymi włoskami. Samce mniejsze od samic i mają na głowie białe owłosienie. Zakłada gniazda w pustych łodygach roślin, szczelinach w murach i hotelach dla pszczół. Komórki gniazd wyścieła błotem. Zaczyna latać pod koniec marca.

2. Miesierka różówka (Megachile centuncularis)

Przypomina pszczołę miodną, ale spód jej odwłoka jest pomarańczowy. Samice większe od samców. Gniazduje w łodygach roślin, na klifach, w zmurszałym drewnie i w hotelach dla pszczół. Komórki gniazd wykłada liśćmi róży i glicynii. Zaczyna latać pod koniec wiosny.

3. Pszczolinka ruda (Andrena fulva)

Niewielka pszczoła gęsto pokryta rudoczerwonymi włoskami. Samce mniejsze od samic i mniej jaskrawo ubarwione. Tworzy gniazda na trawnikach i obrzeżach rabat, budując przypominający wulkan kopczyk ziemi wokół wejścia do tunelu. Lata od kwietnia do czerwca.

4. Makatka zwyczajna (Anthidium manicatum)

Duża pszczoła, której nazwa oddaje jej zwyczaj zbierania włosków ze źdźbeł puchatych roślin, którymi wyściela i zamyka komórki gniazda. Wydaje charakterystyczny wysokotonowy brzęk. Samce wykazują się znacznym terytorializmem. Lata od końca maja do początku sierpnia.

5. Koczownica (Nomada goodeniana)

Niewielka, bezwłosa pszczoła z odwłokiem w żółto-czarne paski i talią osy. Składa jaja w gniazdach innych pszczół samotnic. Jej larwy zjadają pożywienie i larwy gatunku, w którego gnieździe matka złożyła jaja. Lata od kwietnia do czerwca.

Dzikie pszczoły w ogrodzie

6. Porobnica włochatka (Anthophora plumipes)

Duża pszczoła przypominająca trzmiela, a z lotu ważkę. Samice czarne, mają pomarańczowoczerwone włoski na tylnych nogach. Samce rudobrązowe. Gniazduje w starych murach, a okazjonalnie w ziemi. Lata od lutego do czerwca.

7. Pszczolinka wierzbówka (Andrena haemorrhoa)

Ma rudobrązowy tułów i czarny odwłok z rudobrązową końcówką. Samce mniejsze od samic. W przeciwieństwie do murarki rudej samice zazwyczaj gniazdują indywidualnie, a nie w gromadach. Lata od marca do czerwca.

8. Pszczolinka niebieskawa (Andrea cineraria)

Gniazdująca w ziemi pszczoła o niebieskoczarnym odwłoku. Samice mają dwa pasma popielatych włosów na tułowiu, zaś tułów samca jest biały. Gniazduje w gęstych gromadach, często na trawnikach. Lata od końca marca do połowy czerwca.

9. Lepiarka (Colletes hederae)

Przypomina pszczołę miodną, ale odróżnia ją odwłok w pomarańczowe pasy i włochaty rudy tułów. Żeruje na kwiatach bluszczu i gniazduje w gęstych gromadach w piaszczystej glebie – obecnie na terenach nadmorskich. Lata od września do listopada.

 

Tekst na podstawie Gardeners` World Polska, zdjęcia: Andreas Göllner / Pixabay,  Osmia bicornis/gailhampshire/CC BY 2.0, Megachile cetuncularis/gailhampshire/CC BY 2.0, Andrena fulva/gailhampshire/CC BY 2.0, Anthidium manicatum/gailhampshire/CC BY 2.0, Nomada goodeniana/gailhampshire/CC BY 2.0, Anthophora plumipes/gailhampshire/CC BY 2.0, Andrena haemorrhoa/gailhampshire/CC BY 2.0, Andrena cineraria/janetgraham84new/CC BY 2.0, Colletes hederae/gailhampshire/CC BY 2.0

Autor
Dzikie pszczoły, które możesz spotkać w swoim ogrodzie
Dzikie pszczoły, które możesz spotkać w swoim ogrodzie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl