Logo
Logo

Oświetlenie ogrodu: na tarasie, koło oczka wodnego, przy roślinach

Ważne jest, by o oświetleniu pomyśleć już na etapie projektowania ogrodu, a kable elektryczne poprowadzić przed jego założeniem, żeby potem nie niszczyć rabat i nawierzchni ścieżek.

Oświetlenie tarasu:
wypoczynek w ogrodzie zaczyna się tuż przy domu

Jeśli jest zadaszony, można oświetlać go lampą zawieszoną nad stołem lub reflektorkami montowanymi w daszku. Do oświetlenia tarasu niezadaszonego można zastosować niskie słupki ogrodowe zamontowane w posadzce, trawniku lub na rabatach, a także kinkiety mocowane do ściany oraz niewysokie słupki lub oprawy najazdowe wpuszczane w podłogę.

Oświetlenie w formie słupków
Fot. od lewej: Bautech, DLH, Wirtua Garden

Średniej wysokości słupki zamontowane do podłoża nie tylko oświetlają minitaras, ale również ogrodową roślinność i przestrzeń wokół basenu lub oczka wodnego.

Oświetlenie oczka wodnego
Fot. od lewej: Gardena, BriluxEfektownie, Oase

Oprawy oświetleniowe umieszczone w oczku wodnym muszą mieć klasę ochronności elektrycznej III i stopień szczelności IP68 podświetlona wodna kaskada doda ogrodowi wyjątkowego urokufot.

Oświetlenie oczka wodnego:
nadajmy naszemu ogrodowi charakteru

Może być oświetlane lampami ustawionymi na brzegu i ukrytymi w zieleni lub podwodnymi albo pływającymi reflektorkami. Wszystkie muszą mieć hermetyczne obudowy, przeznaczone do kontaktu z wodą. Lampy pływające to klosze z tworzywa, najczęściej w postaci kul, mocowane do niezatapialnych podstaw z tworzywa sztucznego. Oprawy przeznaczone do pracy w zanurzeniu muszą być zasilane niskim napięciem 12 lub 24 V, wymagają więc zastosowania transformatora.

Jeśli chcemy w oczku mieć podświetlaną fontannę, możemy kupić gotowy zestaw z lampami podwodnymi. Są one przymocowane do podstawy fontanny na stałe lub na obracających się wokół niej ramionach. Montuje się je w koszu filtra pompy lub w uchwycie do dyszy fontannowej.

Oświetlanie roślin i elementów architektury
Fot. od lewej: Milantex, Brilux, Milantex

Do eksponowania dekoracyjnych roślin lub detali ogrodu najczęściej stosuje się reflektorki z możliwością regulowania kąta padania światła.

Oświetlenie roślin:
dobrze podkreślić nasz ogród i detale architektoniczne

Do ich oświetlania stosuje się najczęściej reflektorki umieszczane bezpośrednio na ziemi lub niewysokich podstawach, umożliwiające zmianę kierunku padania światła. Warto je umocować tak, by były zamaskowane roślinami. Można je zamontować do ściany elewacji lub ustawić na trawie – na ostrzu wbijanym w grunt lub przykręcić śrubami do utwardzonego podłoża albo fundamentu.

Reflektory najczęściej umieszcza się na podsypce żwirowej i otacza żwirem lub betonem. Muszą mieć hermetyczne obudowy i oprawy odporne na uderzenia. Mogą być zasilane napięciem niskim lub sieciowym.


Zamiast prądu słońce!

Podłączenia do instalacji elektrycznej nie wymagają lampy zasilane energią słoneczną. W koszu takiej lampy znajduje się ogniwo słoneczne, które ładuje się przez cały dzień. Większość lamp ma czujnik zmierzchowy, zapalają się więc samoczynnie po zapadnięciu zmroku.

Całodzienne ładowanie ogniwa słonecznego przez naturalne światło wystarcza na świecenie przez 8 godzin w nocy. Lampy słoneczne nie świecą jednak jasno, nie są więc efektywnym źródłem światła, a jedynie lekko rozświetlającą ogrodowe ciemności dekoracją. Wystarczą do zbudowania nastroju lub wyznaczenia przebiegu traktu w ogrodzie.

Montaż słupków z oświetleniem

Montaż słupków z oświetleniem

Niskie słupki mocuje się do gotowych bloczków fundamentowych (a), do betonowego fundamentu wykonanego na miejscu montażu (b), do utwardzonej nawierzchni np. z kostki brukowej (c) lub, jeśli słupki są wyposażone w podstawę zakończoną ostrzem, wbija się je w grunt (d).

Przygotowywanie nawierzchni z betonu

Oprawy najazdowe montuje się w utwardzonej (betonowej) nawierzchni (a) lub w gruncie (b)

Tekst: Joanna Dąbrowska

Autor
Oświetlenie ogrodu: na tarasie, koło oczka wodnego, przy roślinach
Oświetlenie ogrodu: na tarasie, koło oczka wodnego, przy roślinach
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl