Żurawka 'Binoche'

Heuchera 'Binoche'

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, na skalniaki, na słoneczne stanowisko, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: krzaczkowaty
 • wysokość: do 35 cm
 • dekoracyjność: pokrój, ulistnienie
 • kolor kwiatów: kremowe
 • trwałość liści: zimozielone
 • gleba: przepuszczalna, żyzna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: balkony, małe ogrody, murki, obwódki rabat, ogrody przydomowe, pojedynczo, pojemniki, rabaty, roślina dekoracyjna, roślina okrywowa, skalniaki, tarasy, w grupie

Żurawka 'Binoche' (Heuchera 'Binoche') należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Jest to bylina dekoracyjna z liści. Jej liście są aksamitne, ciemno-fioletowo-bordowo-czarne - bardzo dobrze komponują się z innymi roślinami o jasnych listkach, np. z żurawką 'Citronelle'. Jej kwiaty są drobne w kolorze kremowym. Żurawka dorasta do 35 cm.

Uprawa żurawki 'Binoche'

Żurawka 'Binoche' nie jest wymagającą byliną. Aby jej liście były odpowiednio wybarwione powinna być sadzona w miejscach słonecznych ewentualnie półcienistych. Najlepiej rośnie w podłożu żyznym, ale przepuszczalnym.

Żurawka nie jest całkowicie odporna na mróz. W naszych warunkach może przemarzać. Zimozielone rozetki liściowe mogą przesychać w okresach suszy i brązowieć w czasie zimy. Dlatego warto ją sadzić w żyznej glebie i przykrywać na zimę, np. stroiszem.

Zastosowanie żurawki 'Binoche'

Żurawka 'Binoche' polecana jest do sadzenia na skalniakach, murkach, rabatach bylinowych i obwódkach rabat. Może być również sadzona w kompozycji z innymi roślinami w skrzynkach i donicach - tworząc dekorację balkonów i tarasów.

fot. Ewa Jankowska

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Begonia bulwiasta (www.wikipedia.org) Bergenia sercolistna (fot. www.hortulus.com.pl) Bodziszek Bodziszek korzeniasty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) brunera wielkolistna fot. A. Barra GFDL Wikimedia Commons
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...