Logo
Logo

Kielichowiec wonny

Kielichowce, nazywane także kielisznikami, kielichowymi drzewami czy kielichokwiatami, to bardzo ciekawe krzewy o egzotycznych kwiatach, rzadko uprawiane w ogrodach prywatnych. Ich cechą charakterystyczną jest specyficzny zapach nie tylko kwiatów, ale też liści, pędów, a nawet korzeni. Co ciekawe kielichowce są filogenetycznie bardzo starymi roślinami – pojawiły się na Ziemi niedługo po magnoliach, które uznaje się za pierwsze rośliny okrytonasienne.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Na świecie występują 4 gatunki kielichowców, wszystkie pochodzą z Ameryki Północnej. W Polsce można uprawiać 3 gatunki, ale najbardziej niezawodnym i polecanym do sadzenia na terenie całego kraju jest kielichowiec wonny.

Kielichowiec wonny (Calycanthus floridus) to krzew o czerwonych, gwiaździstych kwiatach i ładnym ulistnieniu. Dorasta do 1,5-2 m wysokości. Tworzy dosyć duże (do 15 cm długości) ciemnozielone liście, z wierzchu lekko błyszczące, jesienią przebarwiające się na żółto. Pąki kwiatowe pojawiają się pojedynczo na szczytach krótkich pędów wyrastających na zeszłorocznych gałązkach.

Kielichowiec wonny fot. G. Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych kielichowców

Krzewy kwitną od maja do lipca. Kwiaty kielichowca są zbudowane z kilkunastu wąskich, atłasowych, czerwonych płatków o brązowiejących końcach. Po rozwinięciu mają około 4 cm średnicy. Wydzielają przyjemny i ciekawy zapach przypominający aromat jabłek. Jedni porównują go do zapachu pieczonych jabłek, inni kiszonych, a w opisach można spotkać się z określeniem tego zapachu jako mieszanka zapachów poziomek, goździków i kamfory. Kwiaty są zapylane przez chrząszcze, które zjadają wytwarzaną na końcach prątniczków substancje odżywcze.

Uprawa i wymagania

Krzew kielichowca wonnego jest łatwy w uprawie, tolerancyjny w stosunku do gleby i stanowiska. Dobrze rośnie w pełnym słońcu oraz półcieniu, a nawet cieniu. Jest to gatunek najbardziej odporny na mróz, dobrze zimuje bez okrywania. Jest odporny na szkodniki i choroby, co jest ogromną zaletą w przypadku uprawy w zieleni osiedlowej. Nadaje się do uprawy w ogrodach przydomowych i parkach, w kompozycjach z innymi krzewami i bylinami.

Gdzie posadzić?

Znanych jest zaledwie kilka odmian kielichowca wonnego: 'Nanus', 'Purpureus' oraz polska odmiana 'Lusławice', niestety są one trudno dostępne w sprzedaży. Znacznie częściej w szkółkach można kupić nowe, bardzo atrakcyjne odmiany pochodzenia mieszańcowego, np. Calycanthys ×raulstonii 'Hartlage Wine'. Krzew ten przyciąga uwagę znacznie większymi, czerwonymi kwiatami o średnicy do 7 cm, jest jednak bardziej wrażliwy na mróz od kielichowca wonnego i lepiej sprawdza się w zachodniej części kraju. Na wschodzie kraju może być uprawiany w pojemnikach chowanych na zimę do nieogrzewanych pomieszczeń.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Kielichowiec wonny
Kielichowiec wonny
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)