Logo
Logo

Skoczogonki, czyli białe skaczące owady w doniczkach. Jak je zwalczać?

Rośliny uprawiane w domach wprowadzają przytulny nastrój i spokojną atmosferę, a dodatkowo pozytywnie wpływają na stan powietrza i pięknie wyglądają. Niestety, aby pięknie wyglądały, wymagają też odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza po zauważeniu obecności szkodników lub niepokojących zmian. Najczęściej w doniczkach pojawiają się małe, skaczące robaczki, jednak niewiele osób wie, czym one są. Czym zatem są skoczogonki? Czy skoczogonki są szkodliwe? Skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Spis treści
Czym są skoczogonki? Skąd się biorą skoczogonki? Jak i gdzie je znaleźć? Co na temat skoczogonków mówią eksperci? Co robią skoczogonki? Czy są groźne? Czy to szkodniki? Jak szybko pozbyć się skoczogonków? Poznaj 3 skuteczne metody! Jak pozbyć się skoczogonków domowym sposobem? Czy przesadzenie rośliny do nowej ziemi zabije skoczogonki? Jakie preparaty zabijają skoczogonki? Czy wywar z czosnku zabije skoczogonki?

Jak wyglądają skoczogonki? 

Skoczogonki to bardzo małe żyjątka zaliczane do stawonogów (nie są owadami). Skoczogonki to aż kilka tysięcy gatunków, z czego około 300 można zaobserwować w Polsce. Mają około 2 – 3 mm długości, a ich ciało ma białą, kremową lub szarą barwę. Co ciekawe, nie posiadają oczu ani skrzydeł, za to mają widełki skokowe umiejscowione na odwłoku. To właśnie dzięki nim mogą „skakać”, dzięki czemu ich przemieszczanie się jest bardzo charakterystyczne. Wystarczy poruszyć doniczką, aby skoczogonki zaczęły się intensywnie poruszać, skacząc po podłożu. Ze względu na ich bardzo małą budowę, jest to najlepszy sposób na rozpoznanie tych żyjątek. 

Gdzie się chowają skoczogonki i skąd się biorą? 

Skoczogonki uaktywniają się wieczorem i nocą, dlatego w ciągu dnia może być ciężko je zaobserwować. Lubią miejsca ciemne i wilgotne, a żywią się materią organiczną – głównie resztkami i martwymi częściami roślin. Dlatego chętnie przebywają w kompostownikach, ziemi liściowej i naturalnej ściółce. Mogą również pojawić się w doniczkach uprawianych w domu roślin. Zazwyczaj zostają przyniesione wraz z nową rośliną lub poprzez zanieczyszczone podłoże wykorzystywane do sadzenia roślin. Zdarza się również, że skoczogonki znajdują się w naturalnych nawozach, a zwłaszcza w kompoście.

Make Your Life Greener / YouTube


Czy skoczogonki są szkodnikami? Jakie objawy powodują?

Skoczogonki, występujące w naturze są bardzo pożyteczne i mają podobną funkcję do dżdżownic. Żywiąc się resztkami materii organicznej, wzbogacają glebę, czyniąc podłoże bardziej wartościowym i zasobnym w składniki pokarmowe. Jednak na małej przestrzeni np. w doniczce lub w sytuacji, gdy skoczogonków jest zbyt dużo na skutek nadmiernego rozmnażania się, mogą stać się szkodnikami. Dużej populacji zaczyna brakować materii organicznej w glebie i skoczogonki zaczynają żywić się rośliną, zjadając korzenie i podgryzając liście, co ostatecznie czasie może doprowadzić do jej obumarcia.

Pierwszymi objawami nadmiernej aktywności skoczogonków są:

  • wolniejszy wzrost rośliny;
  • osłabienie kondycji i pogorszenie wyglądu;
  • większa podatność na choroby grzybowe;
  • stopniowe zasychanie.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez Insektojady (@insektojady_pl)

Warto przy tym pamiętać, że najbardziej zagrożone są rośliny nieodpowiednio pielęgnowane, a szczególnie zbyt często podlewane i ustawione w cieniu. To warunki idealne dla skoczogonków, co oznacza, że ich liczebność w takiej sytuacji może w krótkim czasie gwałtownie wzrosnąć, negatywnie wpływając na roślinę. 

Jak pozbyć się skoczogonków? 

Ze względu na fakt, że skoczogonki stosunkowo szybko się rozmnażają, a dostępność do pożywienia w pojemniku jest ograniczona, należy jak najszybciej pozbyć się ich z doniczek, ratując w ten sposób uprawiane rośliny. Na szczęście istnieje wiele metod na skoczogonki. 

Preparat naturalny na skoczogonki
Preparat naturalny na skoczogonki
Czosnek & Chilli to naturalny preparat w płynie, oparty na wyciągu z czosnku, papryki chilli, imbiru oraz kurkumy pozyskiwanym w procesie fementacji z udziałem bakterii lactobacillus i bacillus. Czosnek ma właściwości grzybobójcze i odstraszające szkodniki, chilli zawierająca kapsaicynę stwarza niekorzystne warunki do bytowania i żerowania dla szkodników, a imbir i kurkuma niszczą niektóre bakterie i również działają grzybobójczo.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Kąpiel wodna i susza

Dorosłe osobniki można unicestwić, zanurzając całą zainfekowaną roślinę w wodzie. Wystarczy nalać do wanny lub miski wodę i wstawić doniczkę (warto ją dodatkowo obciążyć, aby nie wypłynęła). Po kilku godzinach skoczogonki powinny wypłynąć na powierzchnię. Następnie doniczkę ustawia się w suchym i najlepiej słonecznym miejscu oraz nie podlewać co najmniej przez tydzień, aż ziemia przeschnie. Skoczogonki nie są w stanie przetrwać w suchym środowisku, więc przesuszenie doniczki pozwoli pozbyć się jaj, znajdujących się w podłożu. Niestety ten sposób może zaszkodzić roślinom, które źle znoszą dużą wilgoć (kąpiel wodna), stanowisko słoneczne lub przesuszenie.   

Pałeczki owadobójcze na skoczogonki
Pałeczki owadobójcze na skoczogonki
Substral Tarcznik Ultra to profesjonalny środek owadobójczy, dostępny w formie prostych w użyciu pałeczek. Preparat przeznaczony jest do zwalczania mszyc na begonii zimowej, misecznika cytrusowca na bluszczu i mączlika szklarniowego na gerberze, które możemy zaobserwować u roślin ozdobnych w pomieszczeniach zamkniętych.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Przesadzanie 

Zaatakowane rośliny można również przesadzić do nowej doniczki wypełnionej świeżym podłożem. Należy przy tym pamiętać, aby dokładnie oczyścić korzenie np. pod bieżącą wodą lub pędzelkiem. Ta metoda może być więcej kłopotliwa u roślin o delikatnych, cienkich i mocno rozgałęzionych korzeniach, które trudno oczyścić, a łatwo uszkodzić.   

Oprysk chemiczny na skoczogonki
Oprysk chemiczny na skoczogonki
Środek owadobójczy Polysect Ultra Hobby to doskonały preparat zwalczający szkodniki. Przeznaczony jest do walki z takimi szkodnikami jak mszyce, przędziorki, mącznik szklarniowy, gąsienie bielinki, wciornastki. Doskonały do stosowania na roślinach domowych, balkonowych i doniczkowych. Możemy go stosować z powodzeniem na insektach w każdym stadium rozwoju: jaja, larwy, poczwarki, postać dorosła.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Metody chemiczne i ekologiczne   

To prosty, skuteczny i bezpieczny dla roślin sposób na pozbycie się skoczogonków. Do wyboru są opryski układowo-systemiczne, które można wykorzystać też do podlewania roślin. Inną opcją są łatwe w użytku pałeczki owadobójcze, które zwalczają szkodniki glebowe. Pałeczki stopniowo uwalniają substancje, niszcząc wszystkie skoczogonki. W domu najlepiej sprawdzą się opryski ekologiczne (warto zacząć od wywaru z czosnku) oraz pałeczki owadobójcze. Na tarasie, czy balkonie można zastosować opryski chemiczne.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: ll911, Holger T.K. / Adobe Stock

Autor
Skoczogonki, czyli białe skaczące owady w doniczkach. Jak je zwalczać?
Skoczogonki, czyli białe skaczące owady w doniczkach. Jak je zwalczać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi