Logo
Logo

Akacja uzbrojona (Acacia paradoxa)

Akacja uzbrojona (Acacia paradoxa) | To kochające słońce krzew lub niskie drzewko, które nie tylko przetrwa w trudniejszych, suchych warunkach, ale również doda egzotycznego uroku balkonom i tarasom. Akacja uzbrojona jest stosunkowo łatwa w uprawie, preferując dobrze przepuszczalną glebę i umiarkowane podlewanie. Trzeba tylko uważać na temperatury i chować ją na zimę, a wiosną jej subtelne, żółte kwiaty w kształcie pomponów ożywią każdą przestrzeń. Poznaj bliżej tą niezwykłą roślinę i daj się jej oczarować.
  • Dekoracyjność: kwiatostany, kwiaty
  • Gleba: małe wymagania glebowe, uboga, przepuszczalna
  • Kolor kwiatów: żółte
  • Kwiaty: kuliste, pojedyncze
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
  • Owoce: torebka, strąki
  • Pokrój: luźny, wzniesiony, krzaczkowaty
  • Zapach: kwiaty
  • Wysokość: 2-4 m
  • Okres kwitnienia: V, VI
  • Trwałość liści: zimozielone
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, tarasy, wnętrza, pojemniki, bukiety
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Szkodniki i choroby Zastosowanie Ciekawostki

    Akacja uzbrojona (Acacia paradoxa syn. Acacia armata) to okazały krzew lub małe drzewo z rodzimy bobowatych (Fabaceae). Gatunek pochodzi z tropikalnych rejonów Australii, ale bywa też uprawiany jako roślina ozdobna.

    Jak wygląda akacja uzbrojona?

    Akacja uzbrojona może dorastać do ok. 2-4 m wysokości i osiągać podobną szerokość (uprawiana w doniczkach jest zwykle niższa). Rozwija liczne, kanciaste, mocno rozgałęzione, lekko owłosione i przewieszające się na zewnątrz pędy, gęsto pokryte małymi, lancetowatymi, zielonymi, pofalowanymi na brzegach liśćmi oraz długimi, ostrymi cierniami (w rzeczywistości to zmodyfikowane przylistki), od których roślina przyjęła swoją nazwę rodzajową.

    W sezonie wegetacyjnym akacja zakwita, wydając bardzo liczne, osadzone na długich szypułkach, pięknie pachnące, złocistożółte, główkowate, bezpłatkowe kwiaty, złożone z mnóstwa pręcików i jednego słupka (kwiaty przypominają puszyste, żółte pompony). Po zapyleniu, kwiaty przekształcają się w strączkowe, lekko owłosione owocostany, zawierające ciemne, błyszczące, fasolowate nasiona.

    Jakie wymagania ma akacja uzbrojona i jak ją uprawiać?

    Akacja uzbrojona w naturze zasiedla słoneczne stanowiska i dość suche, przepuszczalne, niezbyt żyzne podłoża, dlatego też w uprawie oczekuje dużo słońca i próchniczej, przepuszczalnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie pH. Jest jednak tolerancyjna i będzie rosła także w słabszym, bardziej piaszczystym podłożu. Akacja preferuje wilgotne powietrze, szczególnie w okresie zawiązywania pąków kwiatowych, dlatego warto ustawić w jej pobliżu nawilżacz lub umieścić doniczkę na podstawce z mokrymi kulkami keramzytu. Nie znosi natomiast zalania (dużo lepiej radzi sobie z suszą), dlatego dno jej doniczki powinno być wyłożone grubą warstwą drenażu, utrzymującego nadmiar wody z dala od korzeni.

    Zimą roślina przechodzi okres spoczynku, dlatego należy przenieść ją do widnego, ale chłodnego pomieszczenia (ok. 4-6°C) i ograniczyć jej podlewanie do absolutnego minimum (wierzchnia warstwa ziemi musi być dobrze przeschnięta przed kolejnym podlewaniem). Okres spoczynku w niskich temperaturach wpływa korzystnie na zawiązywanie się pąków kwiatowych i jest niezbędny dla obfitego kwitnienia. Wiosną roślinę należy ponownie przenieść do cieplejszego pomieszczenia, a gdy minie ryzyko przymrozków, wystawić na taras lub do ogrodu.

    Akacja dla zachowania ładnego pokroju wymaga systematycznego przycinania. Zabieg przeprowadza się zaraz po zakończeniu kwitnienia, skracając pędy rośliny o ok. 1/3 długości.

    Akację można rozmnażać przez wysiew nasion (wtedy jednak na kwiaty trzeba czekać kilka, a nawet kilkanaście lat) lub przez sadzonki pędowe.

    Czy atakują ją choroby i szkodniki?

    Akacja uzbrojona nie jest podatna na choroby, jednak czasami mogą ją atakować szkodniki, w tym głównie mszyce lub przędziorki.

    Zastosowanie akacji uzbrojonej

    Ze względu na brak mrozoodporności, akacja uzbrojona może być uprawiana w naszym klimacie wyłącznie jako roślina pojemnikowa, sezonowo wystawiana na taras lub do ogrodu. Może być prowadzona w formie gęstego, rozłożystego krzewu lub małego drzewka o kulistej koronie, gdyż wtedy prezentuje się najefektowniej.

    Jej oblepione puszystymi kwiatami gałązki są wykorzystywane w bukietach.

    Ciekawostki

    Roślina ma wesołe nazwy angielskie. Można ją znaleźć jako kangaroo thorn, co oznacza "cierń kangura" oraz prickly wattle, co można przetłumaczyć, jako "kłująca wata".

    W Polsce akacja uzbrojona wciąż oczekuje na uznanie miłośników zieleni i florystów. Jest niezwykle rzadko spotykana i ciężka do znalezienia nawet przez Internet.


    Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: JackF, Wattlebird, imageBROKER / AdobeStock

    Autor
    Akacja uzbrojona
    Akacja uzbrojona
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

     

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl