Logo
Logo

Inspirujące ogrody z Chelsea Flower Show 2023 | 6 nagrodzonych ogrodów

Na łamach magazynu Gardeners' World Edycja Polska Bożka Piotrowska i Łukasz Skop zdają relację z wystawy Chelsea Flower Show 2023. Poznaj 6 założeń, które otrzymały najwyższe nagrody.

Spis treści
Kto i jak zaprojektował Hamptons Mediterranean Garden? Kto i jak zaprojektował The Nature Landscape Garden? Kto i jak zaprojektował Horatio's Garden? Kto i jak zaprojektował Memoria and GreenAcres Transcendence Garden? Kto i jak zaprojektował The Teapot Trust Elsewhere Garden? Kto i jak zaprojektował The Savills Garden?


Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Wrzesień 2023

Hamptons Mediterranean Garden

Hamptons Mediterranean Garden to przestrzeń na świeżym powietrzu urządzona we współczesnym stylu, nasycona widokiem i zapachem słonecznych śródziemnomorskich krajobrazów. W tym spokojnym miejscu ciepłe tekstury elementów architektury łączą się z naturą. Centralnym punktem ogrodu jest kuchnia pod chmurką z zacienioną jadalnią, w której można się relaksować, gotować i bawić z przyjaciółmi i rodziną.

W ogrodzie zastosowana została cała paleta roślin śródziemnomorskich, w tym pachnące krzewy, aromatyczne zioła i odporne na suszę ozdobne byliny.

Projekt uwzględnia zmieniający się klimat oraz świadome korzystanie z zasobów wody, a nasadzenia wspierają bioróżnorodność, zapewniając zamieszkującym je stworzeniom pożywienie i schronienie. Spokojna atmosfera tego miejsca sprzyja dobremu samopoczuciu i umacnianiu więzi pomiędzy ludźmi a przyrodą, zachęcając do niespiesznego, niemal intymnego obcowania z ogrodem.

Hamptons Mediterranean Garden
Fot. Bożka Piotrowska

GWIAZDY OGRODU

WIODĄCE BARWY: ciepłe beże, lapis lazuli, srebrzysta zieleń

Fot. Katyamaximenko / AdobeStock

INSPIRACJA Region śródziemnomorski

Kategoria Show Gardens 
Projekt Filippo Dester 
Wykonanie Garden Club London Sponsor Hamptons 
Nagrody Pozłacany Medal

The Nurture Landscapes Garden

Atmosfera tego ogrodu odzwierciedla obrazy Cedrica Morrisa, które były inspiracją do jego powstania, podobnie jak rośliny zgromadzone i wyhodowane przez Cedrica w jego ogrodzie w Benton End w Hadleigh. Morris zasłynął jako malarz i hodowca irysów bródkowych. Każdego roku sadził około 1000 nowych irysów i wyhodował co najmniej 90 nowych odmian.

XVI-wieczna architektura Benton End bazująca na wykorzystaniu tradycyjnych technik dostarczyła inspiracji do wykorzystania lokalnych, zrównoważonych materiałów.

Pnącza prowadzone po podporach z drewna z odzysku i sznurach tworzą ramy widokowe na cały ogród. Sadzonki, trawy i charakterystyczne drzewa wprowadzają atmosferę niby- porzuconego miejsca, a akwarelowe barwy (śliwkowe i fiołkowe fiolety, oliwkowe żółcie, kremowe brązy) mieszają się w wyjątkową paletę.

The Nature Landscape Garden
Fot. Bożka Piotrowska

GWIAZDY OGRODU

  • Irys (Iris) ‘Benton Olive’ 
  • Eonium (Aeonium) ‘Zwartkopf’
  • Róża (Rosa × odorata) ‘Mutabilis’
  • Czosnek sztyletowaty (Alium siculum)
  • Lnica marokańska (Linaria maroccana)

WIODĄCE BARWY: łososiowy róż, morska zieleń, ciemne bordo

Fot. Philip Mould & Co

INSPIRACJA „May Flowering Irises No.2”, Cedric Morris

Kategoria Show Gardens
Projekt Sarah Price
Wykonanie Crocus Ltd Sponsor Nurture Landscapes
Nagrody Złoty Medal

Horatio’s Garden

Horatio’s Garden to miejsce zapewniające azyl i dające nadzieję, które realizuje misję organizacji charytatywnej Horatio’s Garden polegającą na tworzeniu i pielęgnowaniu pięknych, łatwo dostępnych ogrodów w ośrodkach urazów kręgosłupa NHS (Narodowej Służby Zdrowia).

W tym projekcie stworzono imersyjną, regenerująca przystań, która jest przeciwieństwem szpitalnego środowiska, i która może być obserwowana oraz doświadczana przez pacjentów czy to z łóżka, czy z wózka inwalidzkiego.

Nasadzenia w ogrodzie odzwierciedlają florę lesistych dolin, które dostarczały drewna do kuźni i pieców w Sheffield.

Przyjemne w dotyku kamienne budowle nadają rytm i strukturę, woda dostarcza wrażeń zmysłowych, a ogrodowa chatka z naturalnych materiałów jest miejscem fizycznego i emocjonalnego schronienia. Rzeźbiony kamień upamiętnia 17-letniego Horatio Chapple, który zginął podczas ekspedycji do Svalbard w Norwegii w 2011 r. Niedźwiedź polarny wdarł się wówczas na teren obozowiska i śmiertelnie ranił chłopca.

 Horatio's Garden
Fot. Bożka Piotrowska

GWIAZDY OGRODU

  • Parzydło leśne (Aruncus dioicus) ‘Horatio’
  • Akant miękki (Acanthus mollis) ‘Rue Ledan’
  • Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis)
  • Przewiercień okrągłolistny (Bupleurum rotundifolium)
  • Aster bocznolistny (Aster laterifolius) ‘Coombe Fishacre’

WIODĄCE BARWY: limonkowy żółty, purpura, grynszpanowa zieleń

Fot. Pajaros Volando / AdobeStock

INSPIRACJA Łatwa dostępność dla osób z niepełnosprawnościami

Kategoria Show Gardens
Projekt Charlotte Harris i Hugo Bugg
Wykonanie Ryan Alexander Associates
Sponsor Horatio’s Garden, Project Giving Back
Nagrody Złoty Medal, Best Show Garden

Memoria & GreenAcres Transcendence Garden

Memoria & GreenAcres Transcendence Garden tworzy kojącą, duchową i inspirującą przestrzeń, odzwierciedlającą wspólne emocjonalne i kulturowe doświadczenia u schyłku życia.

Wysokie drzewa dodają projektowi wysokości dzięki rozpraszającemu światło baldachimowi liści zestawionemu z pełną dramatyzmu konstrukcją na wspornikach. Wspólnie tworzą połączenie z niebem oraz dają poczucie nieskończoności. Jednocześnie zieleń u stóp ogrodu stopniowo się obniża, wyolbrzymiając wszystkie wysokie elementy i nadając ogrodowi eterycznego charakteru.

Pod betonowym baldachimem szemrze woda, tworząca delikatną otoczkę i dająca poczucie ciągłego ruchu w nieznane. Nawierzchnia ścieżki układa się w wyraźną drogę wiodącą przez ogród, ale alternatywne trasy poruszania się po ogrodzie dostarczają zaskakujących wrażeń.

Nasadzenia otoczone żwirem skomponowane są w większych grupach. Krzewy i byliny o interesującej fakturze tworzą czasami subtelne, a czasami intensywne kombinacje kolorów. Stopniowo przechodzą w trawy i niskie płożące gatunki, które w końcu wtapiają się w kamienistą nawierzchnię. Rośliny tworzą interesujące warstwy w ogrodzie, które zmieniają się po drodze. Ścieżki prowadzące przez nasadzenia są mniej wyraźne i trudniejsze do pokonania, odzwierciedlając kontrastowe doświadczanie życia.

Memoria and GreenAcres Transcendence Garden
Fot. Bożka Piotrowska

GWIAZDY OGRODU

  • Irys (Iris) ‘Quechee’
  • Cis pospolity (Taxus baccata)
  • Złotnica żółta (Asphodeline lutea)
  • Glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos)
  • Mak lekarski (Papaver somniferum) ‘Sissinghurst White’

WIODĄCE BARWY: kość słoniowa, limonkowy żółty, malachitowa zieleń

Fot. Wetzkaz / AdobeStock

INSPIRACJA Bogactwo doświadczeń u schyłku życia

Kategoria Show Gardens
Projekt Gavin McWilliam i Andrew Wilson
Wykonanie The Outdoor Room Sponsor Darwin Alternative Investment Management Ltd
Nagrody Pozłacany Medal

The Teapot Trust: Elsewhere Garden

Ten ogród reprezentuje dziecięcą wyobraźnię, która rozkwita w odpowiedzi na wolność, jaką daje arteterapia (terapia poprzez sztukę). Dzięki ucieczce w sztukę dzieci poznają sposoby radzenia sobie w życiu.

Projekt czerpie inspiracje z fabryki Wonki, Krainy Oz i Krainy Czarów, które wypełniają żywe i jaskrawe kolory oraz wyolbrzymione kształty i formy, a wewnętrzny świat dziecięcego niepokoju został wyrażony jako zewnętrzna kraina czarów.

Barwne pierwiosnki kandelabrowe tworzą „Żelkowy strumień”, kolorowe panele przedstawiają uproszczone dziecięce rysunki, a kinetyczne i dźwiękowe rzeźby ilustrują moc sztuki w uwalnianiu wyobraźni, zachęcając nas do usłyszenia i zobaczenia rzeczywistości w nowym świetle.

Po wystawie ogród został przeniesiony do Królewskiego Szpitala Dziecięcego w Glasgow, który podlega pod Szpital Uniwersytecki Królowej Elżbiety.

The Teapot Trust Elsewhere Garden
Fot. Bożka Piotrowska

GWIAZDY OGRODU

  • Świerk pospolity (Picea abies) ‘Inversa’
  • Paciorecznik (Canna) ‘Tropicanna Black’
  • Lilia złotogłów (Lilium martagon) ‘Orange Marmalade’
  • Pierwiosnek japoński (Primula japonica) ‘Apple Blossom’
  • Świerząbek orzęsiony (Chaerophyllum hirsutum) ‘Roseum’

WIODĄCE BARWY: jaskrawy pomarańcz, ciemne bordo, trawiasta zieleń

Fot. QuietWord / AdobeStock

INSPIRACJA Dziecięca wyobraźnia

Kategoria All About Plants
Projekt Semple Begg
Wykonanie Stewart Landscape Construction Ltd.
Sponsor Teapot Trust, Project Giving Back
Nagrody Złoty Medal

The Savills Garden

Savills Garden przypomina wejście do intymnego, otoczonego murem ogrodu wiejskiego hotelu. Z połączenia pięknych roślin jadalnych i ozdobnych powstał zarówno zielony azyl, jak i miejsce będące źródłem najlepszych smaków i składników odżywczych.

W sercu ogrodu znajduje się kuchnia i przylegająca do niej jadalnia, w której goście mogą delektować się posiłkami przygotowanymi ze składników z pobliskich grządek i otoczonego murem ogrodu, ciesząc się z prawdziwego doświadczania zasady „z ogrodu na talerz”.

Odwiedzający to spokojne ustronie mogą odpocząć pod dojrzałym drzewem, poświęcić czas na odnowienie kontaktu z naturą i podziwiać formalne nasadzenia, oczekując na degustację. Przyjazne dla środowiska materiały konstrukcyjne, takie jak cegła z odzysku, dachówki, płyty z piaskowca z Yorkshire i bezcementowy beton tworzą strukturę tego zrównoważonego ogrodu, który po Chelsea został wykorzystany do nauki gotowania dla młodych ludzi w centrum mieszkaniowym w Nottinghamshire.

The Savills Garden
Fot. Bożka Piotrowska

GWIAZDY OGRODU

  • Łubin (Lupinus) ‘Blossom’
  • Ostróżka (Delphinium) ‘Astolat’ i ‘Summer Skies’
  • Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis)
  • Bylica Schmidta (Artemisia schmidtiana) ‘Nana’
  • Plektrantus jamajski (Plectranthus amboinicus) – „Kubańskie oregano”

WIODĄCE BARWY: piaskowy brąz, grafitowy szary, szmaragdowa zieleń

Fot. Oliver / AdobeStock

INSPIRACJA „Z ogrodu na talerz”

Kategoria Show Gardens
Projekt Mark Gregory
Wykonanie Landform Consultants Ltd.
Sponsor Savills
Nagrody Pozłacany Medal

Tekst: Łukasz Skop, Zdjęcia: Bożka Piotrowska

 

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Wrzesień 2023

Autor
Inspirujące ogrody z Chelsea Flower Show 2023 | 6 nagrodzonych ogrodów
Inspirujące ogrody z Chelsea Flower Show 2023 | 6 nagrodzonych ogrodów
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Tagi
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Wrzesień 2023
Przejrzyj i kup